Bendrovėje „Daumantai LT“ viešėjusi kurį laiką tarp Londono ir Vilniaus gyvenusi kėdainietė Beata Nicholson šiuo metu ne tik leidžia šaknis su šeima Lietuvoje, bet ir dažnai keliauja po gimtinę. 

Su Sauliumi Grinkevičiumi Beata Nicholson diskutavo apie maisto kultūrą, tautiečių mitybos įpročius, naujoves.

Su Sauliumi Grinkevičiumi Beata Nicholson diskutavo apie maisto kultūrą, tautiečių mitybos įpročius, naujoves.

Po susitikimo su pagardų gamintojais žurnalistė, kulinarė ir knygų „Beatos virtuvė“ bei „Metai Beatos virtuvėje“ autorė neslėpė susižavėjimo.

Įgyvendinta viena svajonė
„Jaučiuosi labai puikiai. Įspūdis po pažinties su padažų gamyba pats geriausias. Aš nuo vaikystės vis svajodavau pamatyti, kaip gaminami saldainiai ar ledai, suaugus tas smalsumas tik didėjo. Kai tik gavau pasiūlymą pamatyti, kaip gaminami mano mėgiami „Daumantų“ pagardai, labai nekantravau kuo skubiau atvykti į Kėdainius. Tikėjausi didesnės galybės. O išvydau labai kompaktišką, šiuolaikišką, modernią įmonę ir sutikau nuostabių čia dirbančių žmonių“, – įspūdžiais dalijosi lietuvių smagurių mylima kulinarė.

Diskutavo apie maistą
Susitikusi su pagardų kūrėjais Beata diskutavo apie maisto kultūrą, tautiečių mitybos įpročius, naujoves. Kai kurie bendrovės vadovo Sauliaus Grinkevičiaus teiginiai viešnią netikėtai nustebino. „Negi tikrai Jūs gaminate tiek daug produktų?“ – net aiktelėjo kraštietė, kai bendrovės direktorius pasakė, jog „Daumantai LT“ gamina per pusantro šimto pavadinimų gaminius.
Kėdainiečiai jau daugiau kaip du dešimtmečius sėkmingai gamina „Daumantų“ majonezus, pomidorų padažus, kečupus, garstyčias, adžiką ir sojos padažus. Vienų jų gamyba jau perkopusi dešimtmetį, kiti vos tik nuriedėjo nuo konvejerio.
„Nors ir turime ilgiau kaip dešimtmetį gaminamus kai kuriuos pagardus, tačiau naujovių niekada neišsižadame. Lietuviai gana konservatyvūs, ištikimi tradicijoms ir ne itin žavisi naujovėmis, tačiau jaunoji karta linkusi jas išbandyti. Tad mes stengiamės įtikti visiems skoniams. Vieniems nuo konvejerio rieda pamėgti senieji produktai, kitiems – kaskart pasiūlome naujovių“, – sakė S. Grinkevičius.

Vienur mažėja, kitur gausėja
Padažų gamintojai gana atvirai pripažino, kad pastaraisiais metais Lietuvoje kiek mažėja pardavimai, tačiau auga eksportas į užsienio šalis. „Tai yra normalus natūralus procesas. Kasmet mūsų šalyje lieka vis mažiau valgytojų, nes tūkstančiai jų emigruoja. Paskui juos į užsienį keliauja ir mūsų pagardai“, – konstatavo S. Grinkevičius.
„Daumantų“ pagardai sėkmingai perkami ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Vokietijoje, Danijoje, Suomijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Slovėnijoje, Graikijoje.
Didelį dėmesį maisto kokybei skirianti Beata Nicholson žavėjosi „Daumantų“ pagardų gamintojų atsakomybe bei noru gaminti kuo sveikesnius gaminius. „Man labai svarbu kokybė. Niekada dėl kiekybės neketinau ir neketinu aukoti kokybės. Todėl smagu sutikti taip pat mąstančių žmonių, kurie supranta, jog geriau suvalgyti šaukštą kokybiškesnio ir sveikesnio maisto, negu sukimšti dubenį beverčio patiekalo“, – sakė Beata Nicholson.

Sužavėjo laboratorija

Su Inovacijų technologu Algiu Kairiu Beata Nicholson norėtų sukurti pomidorų padažą iš tėčio darže užaugintų pomidorų.

Su Inovacijų technologu Algiu Kairiu Beata Nicholson norėtų sukurti pomidorų padažą iš tėčio darže užaugintų pomidorų.

Beata ypač susižavėjo Algio Kairio darbo vieta – laboratorija. Viešnia susidomėjusi klausėsi inovacijų technologo pasakojimo, kaip ir su kuo jis dirba. O pamačiusi tūkstančius buteliukų kulinarė atvirai paklausė, kaip jos kolega nepasiklysta tarp jų. „Turiu sukaupęs nemažai atsargų įvairių padažų, be to, man reikia daugybės prieskonių, kad galėčiau atsiduoti kūrybai. Norėdami konkuruoti rinkoje, turime žinoti, kuo gyvena kolegos. Tad tenka ir jų pagardus skanauti, ne tik savus tobulinti.
Padažų gamyba gana sudėtingas ir ilgas procesas: kartais naujienos gimsta po pusmečio, o kartais po dvejų metų“, – sakė A. Kairys.

Kurs bendrą padažą
Beata Nicholson sunkiai atsisveikino su laboratorija ir atsargiai paklausė, ar galėtų kokį padažą pabandyti sukurti drauge su patyrusiu jų kūrėju. „Žinoma, kad galėsime“, – atsakė A. Kairys.
„Esame skirtingų svorio kategorijų kūrėjai. Aš kuriu receptus ir gaminu savo draugams, bičiuliams ir tiems, kas nori išbandyti ir paragauti kuo įvairesnio maisto. Algis – didis meistras. Juk jis savo laboratorijoje yra sukūręs per 600 padažų receptūrų, kurių nemaža dalis keliauja pas tūkstančius valgytojų“, – pažintimi su kūrybišku nuolat besišypsančiu kulinaru žavėjosi Beata.

Vasarą populiarūs kečupai
Pasak A. Kairio, vasarą jų įmonėje pagausėja kečupų gamyba. „Lietuviai mėgsta vasaros vakarus leisti gamtoje ir ten išsikepti mėsytės ar šašlykų. Prie jos puikiai tinka mūsų kečupai, tad stengiamės, kad jų pirkėjai rastų parduotuvių lentynose. Be to, vasarą paklausūs ir majoneziniai padažai. O jų turime gana nemažai: „Baltasis“, „Rausvasis“, „Čili“, „Hamburger“, „Krienų“, „Svogūnų laiškų“. Aš pats noriai prisikandu „Daumantų“ pomidorų padažo be krakmolo ir konservantų. Jis man primena mano vaikystės pomidorų padažą, kuris buvo tikrų pomidorų skonio ir labai tirštas“, – sakė A. Kairys.

Susižavėjo padažu su figomis
Beata prisipažino, kad jos šaldytuve „Daumantų“ pagardų niekada netrūksta, o mėgiamiausi tarp jų – „Majonezas be E“ ir „Pomidorų padažas su figomis“. „Naujiena, kuri man užkliuvo pirmiausia, kai tik gavau patį pirmą „Daumantų“ dovanų rinkinį, buvo „Pomidorų padažas su figomis“.
Vos tik jį pamačiau, iškart atsidariau ir įmerkiau šaukštą. Ir ką gi – mano skonio receptoriai nenusivylė. Saldokos, pikantiško skonio figos čia tikrai gerai dera su saulėje sunokusiais pomidorais. Iškart nuraminsiu tuos, kurie galvoja, koks čia dabar pomidorų padažas su saldžia uogiene sumaišytas… Jei neperskaitytumėt etiketės, o tiesiog paragautumėt šio pomidorų padažo net nesuprastumėt, kas čia tokio taip maloniai nuteikia gomurį, nes abu skoniai nesirungia tarpusavyje – jie, sakyčiau, labai gerai papildo vienas kitą. Jis nei per saldus, nei per rūgštus, tiesiog skaniai kitoks. Ir, patikėkite, visai nereikia kažkokių super duper išlavintų gurmaniškų receptorių tam skoniui pamėgti“, – padažą gyrė Beata.
Moteris prisipažino, kad gyvenime jai svarbu viskas: ir maistas, ir namai, ir gera savijauta, ir draugystė, ir šeima, ir nauji atradimai virtuvėje bei gyvenime. „Džiaugiuosi šiandien susipažinusi su nuostabiais žmonėmis, su kuriais turime bendrų nuostatų. Labai noriu, kad ta pažintis nebūtų trumpalaikė, o tęstųsi ilgus metus“, – atsisveikindama su „Daumantų“ pagardų kūrėjais sakė tautiečių mylima kulinarė.

Vilija Mockuvienė

About The Author

Related Posts

One Response

  1. oksana

    labai šaunu, kad kėdainietė nepamiršta gimtinės ir kad bendradarbiauja su Kėdainių verslininkais, ypač tais, kas dirba skaidriai ir sąžiningai.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.