Turtinga istorija garsėjantį Kėdainių kraštą pastaraisiais metais, deja, ima garsinti ir griūvantys neprižiūrimi dvarai. Vienas tokių – jau ne pasigėrėjimą, o pavojų keliantis dvaras Kalnaberžėje. 

Taip istorinis Kalnaberžės dvaras atrodė prieš dvejus metus. Dabar jis apgriuvęs dar labiau.

Taip istorinis Kalnaberžės dvaras atrodė prieš dvejus metus. Dabar jis apgriuvęs dar labiau.

Šis dvaras garsus tuo, kad jį valdė vienas paskutiniųjų carinės Rusijos imperijos premjerų Piotras Stolypinas.
Kalnaberžėje P. Stolypinas mėgdavo atostogauti, tad į šį dvarą jau dvidešimtojo amžiaus pradžioje buvo įvestas telefonas.
Vadinasi, pagrįstai galima teigti, jog būta laiko, kai didžioji Rusijos imperija valdyta iš Kalnaberžės.

,,Lukta“ bankrutuoja
Sovietmetį šiaip taip išgyvenusį Kalnaberžės dvarą po Nepriklausomybės atkūrimo įsigijo su koncernu ,,Vikonda“ siejama bendrovė ,,Lukta“. Tačiau nieko jame nedarė.
Į Lietuvos kultūros paveldo departamento saugomų vertybių sąrašą įtraukto dvaro pastatai beveik visiškai sugriuvo, parkas sulaukėjo.
Prieš kurį laiką Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu Kalnaberžės dvaras iš bendrovės ,,Lukta“ buvo nusavintas ir po skundų maratono bei ilgo bylinėjimosi grįžo valstybės žinion.
Bendrovė ,,Lukta“ ne tik prarado Kalnaberžės dvarą, bet ir buvo įpareigota sumokėti per 233 tūkst. litų valstybei padarytos žalos.
Palyginus su istorine Kalnaberžės dvaro verte, tie 233 tūkst. litų – ne itin dideli pinigai. Tačiau valstybė kažin ar gaus ir juos – mat ,,Lukta“ pasiskelbė bankrutuojanti.

Taip Kalnaberžės dvaras atrodė 19-ojo amžiaus pabaigoje.

Taip Kalnaberžės dvaras atrodė 19-ojo amžiaus pabaigoje.

Gelbės ,,Vilties švyturys“?
Kėdainių kraštui gėdą darantį istorinio Kalnaberžės dvaro likimą dabar žadama perduoti priklausomybės ligų reabilitacijos centrui ,,Vilties švyturys“.
Šioje įstaigoje nuo įvairių priklausomybių gydomi žmonės iš visos Lietuvos. Iki šiol ji turi du padalinius – toje pačioje Kalnaberžėje (Surviliškio sen.) ir Pikeliuose (Kėdainių sen.).
Kėdainių rajono savivaldybės meras Rimantas Diliūnas Kalnaberžės dvaro likimą neseniai aptarė su Kultūros paveldo departamento atsakingais darbuotojais.
,,Aptarėme dvaro atgimimo klausimus, tačiau atitinkamų sprendimų nepriėmėme – jie bus pateikti Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narių svarstymui liepos 4 dienos posėdyje. Šiuo metu derinamas sprendimas, kad Kalnaberžės dvaras bei jį supantis parkas būtų perduoti priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenės „Vilties švyturys“ žinion, – sakė meras.
Tokiam galimam sprendimui pritaria ir ne vienerius metus trunkančias Kalnaberžės dvaro peripetijas stebinti Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio vyriausioji valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė.
Jos teigimu, ,,Vilties švyturio” bendruomenė iki šiol savo pastatus ir aplinką tvarko rūpestingai, tad pagrįstai tikimasi, kad taip elgsis ir su istoriniu Kalnaberžės dvaru.

Atgimimas gana realus
Tiesa, netgi optimistiškiausiu variantu dvaro komplekso tvarkymo darbai šiais metais tikrai neprasidėtų. Dvaras yra labai prastos būklės, todėl prieš visus restauravimo darbus jį pirmiausia reikia konservuoti, o tai atsieitų nemažus pinigus. Laimei, jų skirti pasižadėjo Kultūros paveldo departamentas, tačiau su sąlyga, kad dvaras turėtų savininkus.
„Todėl manau, kad „Vilties švyturys“ būtų geriausias kandidatas. Kalnaberžės dvaro atgimimo idėja yra gana reali“, – sakė R. Diliūnas.
Prieš porą savaičių atliktas Valstybės kontrolės auditas atskleidė, kad dauguma, apie 80 proc., Kultūros vertybių registre esančių Lietuvos dvarų yra blogos būklės ir nyksta, o jiems sutvarkyti reikėtų apie 3 mlrd. litų.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.