Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo diena, kai Nepriklausomybės akto signatarams visas Kėdainių kraštas vieningai dėkojo už jų prieš šimtą metų atliktą žygdarbį, o šiai iškilmingai progai skirtuose renginiuose itin noriai dalyvavo  Kėdainių krašto bendruomenė.

Pakėlė Baltijos valstybių vėliavas

Patriotiškumo neslepiantys kraštiečiai Vasario 16-ąją rinkosi Atminties skvere, kur visi kartu minėjo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.

„Mūsų tėvų, protėvių pradėtą Lietuvos valstybės atkūrimo darbą tęsiame mes, pradėdami rašyti naują istorijos puslapį. Visi toliau toliau kuriame ir kursime, saugome ir saugosime savo valstybę“, – tokiais pasižadėjimo žodžiais prasidėjo Vasario 16-osios renginiai mieste.

Tradiciškai, šv. Mišios už Lietuvos laisvę buvo aukojamos bažnyčiose. Vėliau prie rajono savivaldybės iškilmingai pakeltos trijų Baltijos valstybių vėliavos bei sugiedota „Tautiška giemė“.

Atminties skvere atidengtas paminklas

Be to, valstybės atkūrimo šimtmečio proga visuomenei iškilmingai pristatyta Lietuvos didvyrių įamžinimo vieta – Atminties skveras (esantis J. Basanavičiaus ir Dotnuvos gatvių sankirtoje) bei paminklo Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės atkūrimo kovotojams skirtas paminklas.

Naujajame paminkle įamžintos 97 Kėdainių savanorių ir karių pavardės, kurie savo gyvybes atidavė už Lietuvos laisvę 1919-1923 metais. Nors Nepriklausomybės kovos vyko iki 1920-ųjų metų, tačiau net 70 drąsių mūsų kraštiečių 1923 metais vyko į Klaipėdos kraštą, kur su kitais lietuviais savanoriais prijungė šį kraštą prie Lietuvos valstybės.
Į skvero atidengimo ceremoniją atvykęs Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius sakė, kad ateityje čia atsiras ir daugiau paminklų, skirtų kraštiečiams, atidavusiems gyvybes už mūsų šalies laisvę.

Daug paaukota vardan laisvės

Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius, pavaduotoja Olga Urbonienė ir savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis Vasario 16-ąją Dotnuvos kapinėse pagerbė garsių kraštiečių atminimą.

„Labai džiugu, kad pritarta idėjai šią vietą pavadinti Atminties skveru. Tai – labai simboliška, nes šioje vietoje seniau buvo pastatytas gražus paminklas Lietuvos nepriklausomybės kovų dalyviams atminti. Šiandien atidengiame paminklą, skirtą žuvusiems Kėdainių krašto savanoriams. Manau, kad negali būti gražesnio ir prasmingesnio valstybės atminties įvertinimo, kaip prisiminti tuos žmones, kurie žuvo už mūsų valstybės laisvę ir nepriklausomybę. Po kelerių metų čia numatyta atidengti dar vieną paminklą žmonėms, žuvusiems, arba negrįžusiems iš tremties, atminti, dar vėliau numatomas paminklas, skirtas partizanams. Taigi, šioje vietoje bus paminėti visi krašto žmonės, kurie atidavė gyvybes už mūsų krašto laisvę“, – kalbėjo meras S. Grinkevičius.

Pasak istorikės Audronės Pečiulytės, istorikai iki šiol nėra identifikavę visų, 1919–1920 metais vykusių kovų, dalyvių pavardžių.

„Žinoma, yra savanorių pavardžių, iki šiol mums nežinomų, tačiau istorikai jų ieško. Štai visai neseniai Kauno gatvės kapinėse buvo atrasti dviejų savanorių palaidojimai. Taigi, labai tikiuosi, kad pavardžių atrasime ir daugiau, o šios lentos – pasipildys. Ne veltui sakoma, kad žmogus yra gyvas tol, kol minimas jo vardas. Šis skveras gaivins istorinę atmintį, juolab kad jis yra pakeliui į Dotnuvos gatvės kapines, kuriose palaidoti Lietuvos kariai ir savanoriai“, – sakė istorikė Audronė Pečiulytė.

Arenoje – trispalvių jūra

Vėliau minėjimo iškilmės persikėlė į Kėdainių areną, kur vyko iškilmingas Vasario 16-osios koncertas „Kilkim, broliai, sakalais“, sutraukęs daugybę Lietuvos gimtadienį šventusių kraštiečių.
„Mūsų valstybė turi įspūdingą istoriją, kurios vingiuose netrūko ir didžių pergalių, ir skaudžių pralaimėjimų, ir daugybės priespaudos metų. Juk visai neseniai mes ne tik negalėjome gyventi taip, kaip norime, bet svarbiausia – mus mokė galvoti bei kalbėti ne tai, ką mes norime, o tai, kaip kažkam tuo metu reikėjo. O juk žmogaus saviraiškos laisvė – didžiausia valstybės laisvės suteikiama dovana, kuria privalome kasdien džiaugtis. O jeigu mes nesidžiaugtume laisve, tikrai tiek daug nebūtume pasiekę“, – visiems susirinkusiems kraštiečiams sakė Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.

Į iškilmingą renginį specialiai mero S. Grinkevičiaus kvietimu atvykęs garsus diplomatas, buvęs užsienio reikalų ministras, projekto „Misija Sibiras“ idėjos autorius Vygaudas Ušackas kėdainiečius pasveikino su šia įspūdinga švente ir pabrėžė, kad Vasario 16-oji turi kiekvienam žmogui tapti tarsi kelrode žvaigžde.

Kėdainių arenoje vykęs šventinis koncertas „Kilkim, broliai, sakalais“ prikaustė visų jame dalyvavusių kraštiečių ir svečių dėmesį.

„Kai mes švenčiame Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, svarbu prisiminti, kad tai neatsirado iš niekur. Ir nors laisvė mūsų protėvių mintyse visada buvo gaji, tačiau dėl jos visuomet reikėjo kovoti. Ir nors per šį šimtmetį buvo gausybė praradimų, istorija rodo, kad lietuvių tauta niekada nepasidavė, ir tikiu, jog niekada nepasiduos. Ir visai nesvarbu, kokios galingos bei nuožmios priešiškos jėgos bebūtų. Būkime stiprūs ir svarbiausia – vieningi“, – visus kėdainiečius Vasario 16-osios proga sveikino V. Ušackas.

Po sveikinimų prasidėjo šventinis koncertas, kurio metu visų susirinkusių kraštiečių širdis virpino valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“, Lietuvos kariuomenės orkestras, folkloro atlikėjos Veronika Povilionienė ir Rasa Serra, o koncertinę programą pabaigė roko grupė „Thundertale“.

[tribulant_slideshow gallery_id=”341″]

Panašios naujienos