Jau keleri metai Kalnaberžės kaimo gyventojai kiekvieną vasarą pasitinka atgaivinta egzotiška švente – varnaėdynėmis.

Varnėdynėse Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Olga Urbonienė ilgametei Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus folkloro ansamblio „Kalnaberžiai“ dalyvei Saulei Ališauskienei už tautinių tradicijų puoselėjimą, aktyvų dalyvavimą kolektyvo veikloje ir viso gyvenimo nuopelnus kultūrai 80-ojo jubiliejaus proga įteikė padėką ir dovanų.

Varnėdynėse Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Olga Urbonienė ilgametei Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus folkloro ansamblio „Kalnaberžiai“ dalyvei Saulei Ališauskienei už tautinių tradicijų puoselėjimą, aktyvų dalyvavimą kolektyvo veikloje ir viso gyvenimo nuopelnus kultūrai 80-ojo jubiliejaus proga įteikė mero padėką ir dovanų.

Senųjų kalnaberžiškių teigimu, varnų puotas kaime populiarino čia vasarodavęs carinės Rusijos ministras pirmininkas Piotras Stolypinas. „Varnaėdynėmis garsūs esame nuo devyniolikto amžiaus vidurio. Yra žmonių, kurie puikiai mena iš senelių girdėtus pasakojimus apie balius dvare, kai ponai varnas valgydavo. Tada paprasti kaimiečiai tokius balius vadindavo „ponų raškažiu“. O tai reiškė prabangą. Dabar viskas yra apsivertę. Varnas valgome ne iš prabangos, bet dėl egzotikos“, – sakė Kėdainių kultūros centro Kalnaberžės skyriaus vadovė Daiva Staškuvienė.
Varnaėdynės jau kuris laikas tapo viena pagrindinių kaimo švenčių. Šio susiėjimo metu susitinka kaimynai, bendruomenės nariai, pagerbiami iškiliausi kraštiečiai. „varnaėdynių šventė puiki proga po darbymečio pailsėti, pabūti kartu, pabendrauti, pasidžiaugti, pasidalinti ateities planais. Mes pasilinksminame su liaudiškos muzikos kapelomis, padainuojame, pašokame. Ši šventė įdomi ir mums, kalnaberžiškiams, ir mūsų bičiuliams“, – sakė D. Staškuvienė.
Kalnaberžiškiai dėkingi savo kraštiečiui Andriui Gudžinskui, kuris net palikęs gimtąjį kaimą, nepamiršo jo tradicijų ir ėmėsi iniciatyvos atgaivinti varnaėdynes. „Man tos varnų puotos nuo mažens buvo labai įdomios. Tad sugalvojau, kad vėl reikėtų varnaėdų balius pradėti rengti. Pabandėme ir visai neblogai išėjo. Tik ornitologai į tokią pramogą skersai žiūri. Jie rūpinasi tik paukščiais, o mums norisi ir žmonėms pramogų surengti“, – sakė A. Gudžinskas.
Kadangi varnaėdynės tapo populiaria ir daugelio mėgstama švente, tai varnų tam baliui tenka kaupti ir ruošti ilgą laiką. Kaimo moterys jas specialiai marinuoja, verda ir kepa. „Paragauti tikrai verta. Mintis apie varnų valgymą daug baisesnė, negu tai yra iš tikrųjų“, – šypsojosi šventės dalyviai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.