Valentinas Jankauskas

Prisimenate 1509 litų minimalaus darbo atlyginimo pažadus prieš 2012 metų Seimo rinkimus? Pasigendate ir kitų neįgyvendintų pažadų, už kuriuos balsavot, bet likote it muse kandę? Pamėginkime nustatyti, kiek Darbo partija (DP) tęsėjo savo pažadų Kėdainių rajone.

pazadaiTaigi pergyvenę įstabiausias politines dramas, kuomet 2006 metais „Muntianas-Naujokienė ir ko“ pabėgo iš DP, netrukus palikę V. Muntianą vieną kapstytis teismuose, jau „Naujokienė ir ko“ 2010 metais, paaiškėjus, kad neišdegė jos politinė avantiūra, įsiprašė atgal į DP narius. Su tokiomis rokiruotėmis atėjome 2011 metų Savivaldybių rinkimus, kurie galėtų pretenduoti į vangiškiausių, neįdomiausių rinkimų titulą. Per daug skandalinga situacija, netgi DP standartais, kuomet dar prieš metus buvę nekenčiamiausi politikai atsidūrė bendrame sąraše, vertė savivaldos rinkimų reikšmę mažinti visais būdais, kad tik nebūtų eskaluojama netolimos praeities konfrontacija tarp DP ir N. Naujokienės.

Sumanymas pavyko! Mažas visuomenės susidomėjimas (Kėdainių r. balsavo 44,72 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių) akivaizdžiai prisidėjo prie DP pergalės, o rinkiminės kampanijos baigėsi iš esmės taip ir neprasidėjusios. Rinkimai buvo tiek neįdomūs, kad DP laimėjo rinkimus su „konkrečias“ įsipareigojimai: „tarnauti žmogui ir bendruomenei“, „atstovauti ir ginti viešajį interesą“ ar „suartinti visą bendruomenę“. Iš rinkimų rezultatų sprendžiant akivaizdu, jog būtent artumo Kėdainiuose ir trūko labiausiai. Buvusi merė, po nesėkmingo maišto prieš 2011 metų rinkimus nustumta į 3-ią sąrašo vietą, daugiau dėmesio skyrė ekonominei rajono padėčiai. Ji žadėjo: „atsižvelgti į smulkiųjų verslininkų pageidavimus, nustatant mokesčius už verslo liudijimus“, „50 proc. sumažinti mokestį už verslo liudijimus neįgaliesiems, pensininkams, studentams, darbo biržoje įregistruotiems bedarbiams, tėvams, auginantiems tris ir daugiau vaikų arba neįgalų vaiką“, „sudaryti palankesnes sąlygas žemdirbiams pasinaudoti savivaldybės teikiama parama“, „remti smulkiojo verslo įmones ir didinti smulkaus verslo rėmimo fondo lėšų kiekį ir naudojimą“. Žvelgiant į paskutinę Kėdainių rajono savivaldybės gyventojų apklausą, kurioje, tarp svarbiausių problemų, dominuoja – a) nedarbas ir naujų darbo vietų kūrimas ir b) maži atlyginimai -galima daryti išvadą, jog per besibaigiančią kadenciją valdantiesiems nepavyko realiai pagerinti gyvenimo kokybės rajone. Tai mažai stebėtina, kadangi, neparuošus konkrečios programos, kurioje būtų iškelti prioritetiniai tikslai, naivu tikėtis, jog situacija keistųsi į gerąją pusę. Pastarieji DP „konkretūs įsipareigojimai“ – nevykusių minčių kratinys, kuris netgi nebuvo susietas su Kėdainių rajonu.

Galiausiai pamėginkime pažvelgti, ar DP pamėgino daryti išvadas iš praėjusių rinkimų ir ar sugebėjo sukurti bent kiek racionalesnę rinkimų programą. Šįkart ir vėl eilinį kartą žadami didžiausi atlyginimai Lietuvoje, bet nepateikiami jokie racionalūs paaiškinamai, kokiu būdu tai bus daroma. Rinkimų kampanija – tai tik nesusijusių pažadų kratinys, kuris niekaip nekoreliuoja su dabartine ekonomine situacija. Žadama įkurdinti penkias naujas įmones Kėdainių LEZ`e, nors nuo 2008 metų veikiantis savivaldybės įkurtas Kėdainių pramonės parkas turėjo būti gelbėjamas pertvarkant jį į laisvąją ekonominę zoną, kadangi merdėjo su vienu pritrauktu investuotoju. Taip pat žadama, Kėdainius padaryti „pramones centru“, nenutuokiant, kad aptarnavimo ir technologijų sektoriai jau yra pagrindiniai ekonomikos sektoriai XXI globalioje ekonomikoje. DP kandidatė nematydama būtinybės skatinti ekonominę diversifikaciją rajone ilgalaikėje perspektyvoje užprogramuoja priklausymą nuo vieno ūkio subjekto, o tai reiškia, jog ir toliau matysime jaunųjų profesionalų išvykimą iš rajono ir minimalios algos traukimąsi. Neatrodo, kad DP siektų bent jau inicijuoti ekonominės politikos peržiūrėjimo arba naujo jos įvertinimo. Tad akivaizdu, jog DP kandidatai mums ne tik, kad neturi konkurencingos ekonominės politikos vizijos, bet ir meluoja aklai žadėdami didžiausius atlyginimus. Kas iš mūsų girdėjo apie tai, jog bus skatinamos startuolių programos, verslo inkubatorių kūrimas, bendradarbiavimas su Jaunųjų profesionalų programa (kaip kad daro Ukmergė ir dar daugiau nei 20 rajonų savivaldybių) ar „Investuok Lietuvoje“, bus kuriamos specialios programos, kviečiančios atvykti jaunuosius profesionalus, sudarančios jiems palankias sąlygas vystyti ir realizuoti savo idėjas?

Taigi išvada peršasi tik viena: tušti pažadai dalijami neatsakingai bei neturint aiškaus plano, kaip juos būtų galima įgyvendinti.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.