Julija Mackevičiūtė

Miesto žmogaus jau seniai nebestebina anksčiau už žadintuvo signalą imančios zuiti gatvėmis mašinos, garso signalai, triukšmas. Keturratės transporto priemonės – išties didelė pagalba, leidžianti sutaupyti laiko, būti nepriklausomam nuo viešojo transporto. Savaime suprantama, kad tai išties naudinga dirbantiesiems, tačiau kodėl jaunuoliai  taip skuba įgyti teisę sėsti už vairo?

Įdomu tai, jog net 17 iš 18 apklaustųjų vienos klasės gimnazistų septyniolikmečių skubės įgyti vairavimo įgūdžių vos tik sulauks pilnametystės.

Įdomu tai, jog net 17 iš 18 apklaustųjų vienos klasės gimnazistų septyniolikmečių skubės įgyti vairavimo įgūdžių vos tik sulauks pilnametystės.

Vienas skubančiųjų išsilaikyti vairavimo teises – Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos vienuoliktokas Benas Budrys. Vaikinas esąs užtikrintas, jog teisės jam praversiančios ateityje, todėl skuba tapti visaverčiu eismo dalyviu. Benas jau turi šiek tiek vairavimo įgūdžių, taigi sulaukus pilnametystės beliks juos įtvirtinti.
„Išsilaikyti teises dar būnant mokykloje yra pats tinkamiausias laikas“, – sakė „Atžalyno“ gimnazijos abiturientė Indrė Umbrasaitė. Anot merginos, vėlesniais gyvenimo etapais atsiranda svarbesnių rūpesčių, tokių kaip studijos, darbas, todėl nelieka laiko mokytis vairuoti. Tiesa, Indrė pastebėjo, jog vairuotojo pažymėjimas jaunam žmogui nėra būtinas: „Tai mada. Jaunimas gali gyventi ir be teisių, tačiau pats palankiausias metas jas išsilaikyti – mokykloje.“
Kiek kitokią nuomonę pateikė „Atžalyno“ gimnazijos abiturientas Arminas Pocius, kuris už mašinos vairo sėda kasdien. Vaikinas įsigijo mašiną iš savo santaupų, ja atvažiuoja į mokyklą. Gimnazistas pastebėjo, jog vairavimas – rimtas užsiėmimas: reikia nemažai lėšų transporto priemonei išlaikyti, taip pat reikalinga atida kelyje. Vairuodamas vaikinas išmoko tolerancijos kelyje, sakosi suprantantis skubančius pėsčiuosius ir visuomet praleidžia juos. Armino nuomone, teisės yra reikalingos jaunuoliams, tačiau jie turi suvokti, kad vairavimas nėra pramoga.
Vilniaus universiteto politikos mokslų studentas Ignas Grinevičius mano, jog vairuotojo pažymėjimas – išties didelė pagalba didmiestyje. Tiesa, vaikinas teisių neišsilaikė – tam pritrūko laiko. Ignas pritarė nuomonei, kad mokymasis vairuoti yra madingas, tačiau minusų neįžvelgia: „Jauni žmonės nepraleidžia progos išsiugdyti tikrai praverčiančią kompetenciją.“
Įdomu, kaip verčiasi vairavimo teises jau seniai turintis ir jomis kone kasdien besinaudojantis Lietuvos sveikatos universiteto studentas Domantas Tiškus. Vaikinas atskleidė, kad įgyti vairavimo teises jam buvo tarsi maža svajonė. Studentas turi savo mašiną, ja nuvyksta į Kauną. Vaikinas pabrėžė ir tai, jog prieš pradėdamas mokytis vairavimo, tam didelės reikšmės neskyrė, tačiau gavęs galimybę sėsti už vairo ir tapęs visaverčiu eismo dalyviu, suprato, kaip tai rimta: „Tampi atsakingas ir už save, ir už kitus kelyje.“
Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro vairuotojų mokytojas ir vairavimo instruktorius Rimantas Tepcovas jauno žmogaus smalsumą vertina pozityviai: „Prasiplečia mokinio pasaulio suvokimas.“ Anot R. Tepcovo, jaunimas privalo išsilaikyti vairavimo teises kuo anksčiau, nes vėlesniame amžiuje žmogui reikia įdėti daugiau pastangų. Natūraliai pavykstantys manevrai jaunimui yra lėčiau suvokiami vyresniam žmogui. Tiesa, vairavimo instruktorius pastebėjo, jog automobilis ir vairavimo teisės yra vienas nuo kito nepriklausomi: išmokęs vairuoti jaunuolis gali naudotis draugų ir tėvų mašinomis, kad įtvirtintų gebėjimus, taigi jam nebūtina įsigyti automobilį. Instruktorius R. Tepcovas ragina jaunimą išsilaikyti teises ir nepalikti šios galimybės tolimai ateičiai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.