Mokslo metai iš mokinių pareikalavo daug fizinių jėgų ir psichoemocinės sveikatos, o fizinė veikla padeda atgauti jėgas, sustiprėti. Vasarą vaikai ilgai būna lauke, žaidžia įrengtose aikštelėse, stovyklauja, keliauja, o kai kurie ir dirba. Vaikai išvyksta poilsiauti į stacionarias stovyklas, o kiti lanko dienines stovyklas.

Vaikas ilsisiDieninėse stovyklose veikla organizuojama pagal dienos režimą. Vaikų poilsį reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 79:2010 „Vaikų poilsio stovykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“

Mokyklų teritorijoje svarbu iki 10 cm aukščio nušienauti žolę, nes tokioje žolėje nebūna erkių, kurios gali būti užsikrėtusios erkinio encefalito ar Laimo ligos sukėlėjais.

Vaikų maitinimas organizuojamas pagal parengtus valgiaraščius. Vasarą vaikams būtina naudoti daugiau skysčių, vandens, nes judant, žaidžiant, organizmas išprakaituoja ir netenka skysčių.

Einant į turistinius žygius labai svarbu laikytis sveikatos saugos reikalavimų.

Didesnėms nei 15 vaikų grupėms skiriami 2 turizmo renginio vadovai. Žygio dalyviai privalo mokėti naudotis pirmosios pagalbos vaistinėle, mokėti saugaus eismo taisykles.

Maudymosi vietos turi būti parenkamos iš anksto, o vienu metu gali maudytis ne daugiau kaip 8 vaikai, prižiūrint turizmo vadovui. Tai aktualu, nes Lietuvoje vasarą nuskęsta 16-18 vaikų. Tėvai neturėtų leisti vienų vaikų maudytis, ypač nežinomose vietose.

Žygio metu rekomenduojami tokie maisto produktai: duona, kruopos, makaronai, sausainiai, cukrus, konservuota troškinta mėsa, fermentinis sūris, džiovinti vaisiai ir 1,5-2 litrai geriamojo arba mineralinio vandens.Greitai gendančius produktus į žygį draudžiama imti, nes galimi apsinuodijimai maistu.

Deginantis saulėje reikia saugotis odos nudegimo. Saulės spinduliai kenksmingiausi nuo 11 iki 16 valandos, todėl šiuo laiku reikia vengti saulės. Galvą būtina pridengti kepurėle, skarele ir užsidėti akinius nuo saulės.

Esant karštam orui, žmogaus organizmas netenka daug skysčių ir organizmą gali ištikti dehidratacija. Apsisaugoti nuo dehidratacijos galima po truputį išgeriant ne mažiau kaip 2 litrus skysčio, valgant daug vandens turinčio maisto- uogų, daržovių ir vaisių. Karščiausiomis valandomis reikėtų vengti sunkaus fizinio darbo, nesportuoti.

Svarbu, kad vaikai išvengtų traumų- audinių ar organų sužalojimų taip pat psichinių sužalojimų ir sutrikimų. Traumas ir nelaimingus atsitikimus nulemia aplinka ar elgesio veiksniai. Nors traumų ir nelaimingų atsitikimų ir galime išvengti, bet deja taip nėra. Nemažai nelaimingų atsitikimų vaikai patiria žaisdami, važiuodami dviračiu, sportuodami, maudydamiesi. Vaikai patiria kritimus, apsinuodija, nukenčia kelių eismo įvykiuose. Ir vasarą vaikai turėtų vengti rizikingo elgesio, o užsiimtų mėgstama veikla, nekenkiant savo ir kitų sveikatai.

Maudymosi vietose negalima šokinėti nuo tiltelių, būti atsargiems, neužminti ar sudaužytų šukių, aštrių daiktų.

Vasarą būtina rūpintis savo sveikata, ją stiprinti nepakenkti, kad atostogos būtų sveikos ir saugios.

Atostogų metu mokiniai nori padirbėti. Vaikai iki 16 metų gali dirbti tik jų fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus. Draudžiama jauniems asmenis (iki 18m.) dirbti nakties darbo metu, viršvalandinius darbus. Jauni asmenys negali būti skiriami dirbti darbą, kuris fiziškai ir psichiškai per sunkus, kai darbe naudojamos toksinės, kancerogeninės, mutageninės ar kitos sveikatą veikiančios medžiagos, taip pat jeigu darbe yra didesnė nelaimingų atsitikimų ar susirgimų profesinėmis ligomis tikimybė.

Vaikams nuo 14 iki 16 metų leidžiami dirbti lengvi darbai: daržų ravėjimas, laistymas su žarna, uogų, vaisių skynimas, daržovių rinkimas ir perrinkimas, gėlių priežiūra, vaistažolių rinkimas, gyvulių ir paukščių ganymas, išskyrus veislinius gyvulius. Tokio amžiaus vaikai gali sodinti medelius ir krūmus, gatvių stenduose klijuoti afišas, reklamas, pristatyti į namus, įstaigas laikraščius, spaudinius rūšiuoti, parduoti laikraščius ir žurnalus. Parduotuvėse vaikai gali žymėti prekių kainas, rūšiuoti, pakuoti ir priimti smulkias ir lengvas prekes, ant įvairių gaminių klijuoti etiketes, atlikti lengvus pagalbinius darbus parduotuvėse.Vaikam leidžiama serviruoti ir valyti stalus, pristatyti indus vežimėliais į indų plovyklą.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigose tokio amžiaus vaikai gali išnešioti tyrimų rezultatus, dirbti registratūroje.

Darbdaviai privalo užtikrinti jauniems žmonėms saugias ir sveikas darbo sąlygas, kad rudenį vaikai sugrįžtų į mokyklas sustiprėję fiziškai ir psichoemociškai, įgiję patirties ir naujų įspūdžių.

Ona Šulcienė

Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vedėja

2014-06-25

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.