Užplūdę karščiai alina ne tik žmones, bet ir gyvūnus: pastarieji juk negali vaikštinėti pusnuogiai – tenka vargti su vasaromis šiek tiek suplonėjančiais, bet visgi kailiais.

Per karščius karvės ėda mažiau, o vandens geria daugiau, tad mažėja ir primilžiai, ir pieno riebumas.

Per karščius karvės ėda mažiau, o vandens geria daugiau, tad mažėja ir primilžiai, ir pieno riebumas.

Žmonės nuo karščio tarsi suglemba, aptingsta, tampa mažiau darbingi. Panašiai reaguoja ir karvės – jos ima duoti mažiau pieno.
Šimto melžiamų karvių bandą turinti Surviliškio ūkininkė Erlenda Turskienė per karščius jas laiko tik tvartuose – atsigaivinti į lauką išleidžia nebent naktimis.
,,Į laukus karvių išvis negename, jas šeriame šienainiu iš žiemai paruoštų ritinių, melžiame čia pat įrengtoje melžykloje.
Tokiu išderintu naktinio vaikštinėjimo režimu gyvename jau ilgiau kaip savaitę. Tačiau jis padėjo: primilžiai mūsų bandoje sumažėjo mažiau negu pas kolegas, kurie vasaromis karves laiko tik laukuose“, – sakė E. Turskienė.
Būtent tik lauke savo 50 melžiamų karvių bandą laiko sirutiškiečiai ūkininkai Regina ir Arūnas Sereikos – į tvartus išvis negina.
„Ganiavą pradedame, kai tik leidžia gamta. Dažniausiai ji tęsiasi nuo gegužės pradžios iki spalio pabaigos, nors pernai orai leido ganyti net iki lapkričio 13-osios.
Šiųmetė vasara pienininkystei – nepalanki ir išderinanti. Iš pradžių karvės kentė lietų. Jis nėra geras palydovas: gyvuliukai per jį mažiau ėda, o ir ganyklas išklampoja.
Dabar galvijus alina kaitra. Birželio mėnesį kiekviena karvė vidutiniškai duodavo po 23,6 litro pieno per parą, o šiuo metu – apie porą litrų mažiau.
Sumenko ir pieno riebumas: juk gyvuliai ėda mažiau, o geria daugiau. Stengdamiesi išlaikyti pašarų balansą, karvėms papildomai duodame šieno, kuris reguliuoja virškinimą. Ėsdamos vien atolą jos viduriuotų“, – pasakojo R. Sereikienė.
Ūkininkai viliasi, kad primilžių mažėjimą bent iš dalies kompensuos padidėjusios pieno supirkimo kainos.
„Dabar už kilogramą pieno gauname septyniais centais daugiau negu vasaros pradžioje.
Pieną parduodame kooperatyvui „Pienas Lt“ ir bent kol kas tuo esame patenkinti – nepatyrėme nei nesutarimų, nei ginčų“, – sakė R. Sereikienė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.