Nepalanki socialinė aplinka, padidėjęs nerimas, priklausomybė nuo išmaniųjų telefonų, mažas fizinis aktyvumas – su bent viena iš šių problemų šiandien susiduria pedagogai, socialiniai darbuotojai, tėvai, sveikatos priežiūros specialistai. Ir neretai, išbandžius įvairius būdus, norisi tiesiog nuleisti rankas. Tačiau Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ėmėsi ilgalaikės prasmingos iniciatyvos, siekdamas pokyčių vaikų ir jaunų žmonių, ypač tų, kurie patiria didesnę riziką, gyvenime.

Projektas mokys atsparumo

Neįmanoma pašalinti visų iššūkių vaiko ar jauno žmogaus kelyje, tačiau galima išugdyti atsparumą – gebėjimą išbūti sudėtingose situacijose maksimaliai sveikiems, ramiems ir atkurti savo resursus. Tokiu požiūriu remiasi Visuomenės sveikatos biuro parengtas ir įgyvendinamas projektas „Elgsenos keitimo iniciatyvos Kėdainių rajono vaikams ir jaunimui“.

Pasak Visuomenės sveikatos biuro direktorės Danguolės Avižiuvienės, šiuo projektu siekiama per motyvaciją ir savivertę skatinti sveikesnį Kėdainių miesto ir rajono didesnės rizikos vaikų ir jaunuolių gyvenimo būdą. Tam pasitelkti mokymai, grupinės konsultacijos, fizinio aktyvumo užsiėmimai.

„Tokie projektai labai sudėtingi. Elgsenos kaitos iniciatyvos – tai ne žinių pokytis, net ne užimtumo suteikimas, bet vidinė žmogaus branda, pokytis sąmonėje. Kompleksiškai turi būti stiprinamas vaiko ar jaunuolio socialinis ir psichologinis atsparumas. Taip pat – ugdomas gebėjimas suprasti ir valdyti savo emocijas, agresiją, neviltį. Tai sudėtingas dalykas ir sunku iš karto tikėtis geriausių rezultatų. Manau, kad tokie projektai turi būti tęstiniai“, – sako D. Avižiuvienė.

Įvyko pirmieji mokymai

Projektas prasidėjo 2018 m. spalio pabaigoje ir truks vienerius metus. Projektą finansuoja Sveikatos apsaugos ministerija iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšų ir iš dalies prisideda Kėdainių rajono savivaldybė. „Džiaugiamės, kad savivaldybėje jam buvo pritarta ir, kartu tariantis, parinkti partneriai, kuriems šis projektas būtų aktualus. Tai – Dotnuvos pagrindinė mokykla ir viešoji įstaiga „Laiptai į viltį“. Džiugu, kad iš daugiau kaip 200 paraiškų mūsų projektas pateko tarp trisdešimties gavusiųjų finansavimą“, – pasidžiaugė pašnekovė.

Visu šiuo mokymų ir užsiėmimų kompleksu siekiama, kad vaikai ir jaunimas atsiskleistų, pažintų save, pasijustų saugiai, mokėtų save pamilti ir padidėtų jų savivertė. Tik taip galima vaikus ir naujus žmones motyvuoti keisti elgseną.

Pasak projekto koordinatorės Aidos Butkienės, jau įvyko pirmasis mokymų ciklas Dotnuvos pagrindinėje mokykloje ir Kėdainių Šv. Juozapo parapijos bei savivaldybės viešojoje įstaigoje „Laiptai į viltį“. Projektas apima visą dotnuviškių mokyklą, mokymuose išskirtos 5 amžiaus grupės. O „Laiptų į viltį“ vaikų ir jaunimo centre susirenka daugiau kaip 20 moksleivių iš miesto bei rajono.
Jiems judesio terapijos ir kiti specialistai surengė grupines konsultacijas, taikant kūno, teatro, meno, žaidybinius metodus. Jie skirti pažinti save, įveikti iššūkius, pažinti ir įveikti pyktį, agresiją, užsispyrimą, pajusti empatiją sau ir kitiems, mokytis bendradarbiauti ir veikti komandoje. Mokymai tęsis ciklais. Pasak A. Butkienės, netrukus prasidės ir fizinio aktyvumo užsiėmimai, kuriuose dalyvaus kineziterapeutas. O vasarą, Paberžėje, vyks stacionari stovykla su įdomiomis veiklomis.

Stiprina savivertę

Visu šiuo mokymų ir užsiėmimų kompleksu siekiama, kad vaikai ir jaunimas atsiskleistų, pažintų save, pasijustų saugiai, mokėtų save pamilti ir padidėtų jų savivertė. Tik taip galima vaikus ir naujus žmones motyvuoti keisti elgseną.

„Visame pasaulyje stiprėjanti tendencija – didelis nerimo lygis, ypač tarp mokinių. Iš čia kyla elgesio ir kitos problemos. Todėl norėjosi rasti būdų, kaip sustiprinti vaikų savivertę ir vidinę motyvaciją“, – projekto aktualumą apibendrino A. Butkienė.

Projekto patirtimi dalinosi (iš kairės): VšĮ „Laiptai į viltį“ neformaliojo ugdymo organizatorė Ilona Macionienė, VšĮ „Domus solis“ projektų vadovė Irena Blaževičė, VšĮ „Laiptai į viltį“ vaikų ir jaunimo centro veiklos koordinatorė Birutė Simėnaitė ir projekto koordinatorė, visuomenės sveikatos specialistė Aida Butkienė.

Teigiamai įsibėgėjantį projektą vertina partneriai. Štai Šv. Juozapo parapijos klebonas – kun. dek. Norbertas Martinkus sakė, kad naudinga kiekviena gera nauja idėja, prisidedanti prie vaikų ir jaunimo centro veiklos. „Visada mielai priimu pasiūlymus, jeigu galime suteikti ką nors teigiamo jaunam žmogui, prisidėti prie vaiko raidos. Žinoma, pokyčių pasiekti nėra taip paprasta. Savęs pažinimas, kompleksai, nepilnavertiškumas – pastebiu šiuos dalykus savo veikloje. Labai svarbu susėsti, bendrauti, ypač iškilus problemai“, – sakė dvasininkas.

Atsiranda vidinė motyvacija

Su projekto metu taikomais pažangiais terapiniais metodais supažindino Irena Blaževičė, viešosios įstaigos „Domus solis“ projektų vadovė, ir Rasa Birietė, šokio, judesio ir kūno terapijos specialistė. Pasak jų, kiekviena projekto metu taikoma veikla turi sudėtingesnį tikslą. Per žaidimą, teatrą, šokį sukuriamos sąlygos, kai savo jausmus ir emocijas kiekvienas vaikas gali išsakyti be vertinimo ar kritikavimo baimės. „Šis terapinis metodas leidžia „apeiti“ gynybinį mechanizmą, kurį vaikai turi. Jie atsiveria, tampa labiau pažeidžiami, todėl čia nutinka daugiau „įvykių“. Tačiau tik taip sukūrę tokią erdvę, mes galime eiti giliau, kur gali prasidėti pokyčiai“, – aiškino R. Birietė.

Šį metodą specialistės vadina atsparumo – socialinio ir psichologinio – ugdymu. „Todėl, kad negalime didele dalimi pakeisti vaikų (kaip ir bet kurio žmogaus) gyvenimo. Tikrai gyvenime bus iššūkių, sunkumų, ir pagrindinis dalykas, kurio mes galime išmokti su šiais vaikais – tai gebėjimo išbūti tokiose situacijose maksimaliai sveikiems, ramiems, gebėti atkurti savo resursus, šaltinius, atsipalaiduoti. Kad vaikai suprastų – jeigu ir įvyko kažkas nelabai malonaus, jie dėl to netapo blogesni. Todėl mes labai daug dirbame su jų saviverte“, – pasakojo I. Blaževičė, pridurdama, kad šis metodas yra vienas naujesnių, o jo rezultatai rodo, kad labai pagerėja ir mokinių akademiniai rezultatai.

Po pirmojo mokymų ciklo Dotnuvos pagrindinėje mokykloje specialistai teigia matantys besikeičiančią vaikų elgseną. „Tie vaikai, kurie būdavo uždari, priešiški, jie pradeda ieškoti artumo, nori pasikalbėti. Ne tik su mumis, bet girdėjome atsiliepimus ir iš mokytojų“, – pasidžiaugė R. Birietė.

Unikalus nacionaliniu lygmeniu

„Domus solis“ projektų vadovė I. Blaževičė pabrėžė ir šio kėdainiečių projekto vertę šalies mastu: „Unikalu tai, kad šiame projekte dalyvauja visa mokykla. Mes pradėjome suprasti, koks yra šių metodų poveikis visai mokyklai, pamatėme daugelio problemų, tokių kaip patyčios, kilmę. Kur jos prasideda, kaip vystosi, kurioje vietoje galima daryti intervencijas ir pokyčius, kas vyksta su skirtingo amžiaus grupių vaikais. Padarėme įžvalgas, kurios turi metodinę vertę. Pristatėme jas mokytojams ir tęsime bendradarbiavimą. Mokytojai išreiškė didelį norą dirbti toliau, tyrinėti. Bandysime rezultatus pristatyti nacionaliniu lygmeniu.“

Kėdainių rajono savivaldybės
visuomenės sveikatos biuro informacija

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.