Stingdančiu šalčiu persmelktą paskutinės sausio dienos rytą netikėtas ugnies siautulys įsisuko į Šėtos seniūnijoje esantį Pašumerio dvarą, kurio sodyba įrašyta į Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to kul­tū­ros ver­ty­bių re­gis­trą.

Pašumerio dvaro šeimininkai buvo įsikūrę buvusio kumetyno pastate, kurį penktadienio rytą nuniokojo ugnis.

Apie gais­rą Bend­ra­jam pa­gal­bos cen­trui pra­neš­ta apie pu­sę de­vin­tos ry­to. Ugniagesiams buvo pranešta, kad liepsnoja gyvenamojo namo pastogė. Į įvy­kio vie­tą nedelsiant atskubėjo še­šios au­to­cis­ter­nos ne tik iš Kėdainių, bet ir kaimyninio Jonavos rajono. Pasak Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Virginijaus Stogevičiaus, kol kas tiksliai įvadinti gaisro priežastis sunku. „Greičiausiai ugnis įsiplieskė nuo įkaitusio dūmtraukio. Šalčių jau kuris laikas laukėm su nerimu, nes žmonės intensyviai kūrena krosnis, kurios perkaitina dūmtraukius. Jei nėra tinkamos izoliacijos, nelaimė gali nutikti bet kurią akimirką. Panašu, kad ir šiuo atveju taip nutiko. Šiuo atveju kova su ugnimi nebuvo lengva. Nors vandenį traukėme iš netoliese esančios kūdros, jis stingo tiesiog akyse, tad gesinti ugnį buvo komplikuota, bet ją sutramdėme operatyviai. Kad visiškai likviduotume ugnies židinius, teko nuardyti dalį stogo“, – sukiodamasis tarp ugniagesių nelaimės vietoje sakė V. Stogevičius.

Kad būtų visai užgesinta ugnis, teko nuardyti dalį namo stogo.

Kad būtų visai užgesinta ugnis, teko nuardyti dalį namo stogo.

Gaisro metu ugnis suniokojo Pa­šu­me­rio dva­ro so­dy­bos kumetyno pastatą, kuriame gyveno trys šeimos.

Pasak Kėdainių krašto istorikės Audronės Pečiulytės, Pašumerio dvaras turi gražią ir turtingą istoriją. „Mano žiniomis, dabartinių dvarvietės savininkų seneliai ir tėvai, būdami turtingesni ūkininkai, dvarą įsigijo praėjusiame amžiuje tarpukariu. Šeimininkai neišvengė skaudžios lemties ir buvo ištremti. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Pašumerio dvaro savininkų palikuonys sodybą susigrąžino ir labai gražiai joje tvarkosi. Nors pagrindinis medinis dvaro rūmas po karo buvo nugriausias, sodyboje likę daug senų uknikalių statinių. O buvusiame kumetyno pastate, kuris greičiausiai pastatytas dvidešimto amžiaus pradžioje, įsikūrė patys šeimininkai. Jie archyvuose surinko istorinę dvaro medžiagą. Paaiškėjo, kad būtent šiame dvare yra vykęs 1863 metų sukilimo vadų susirinkimas. Dvaro šeimininkai žino daugybę įdomių istorijų iš dvarvietės praeities“, – sakė A. Pečiulytė.

One Response

  1. Arnas

    Girdėjau, kad viena iš Pašumerio dvaro dabartinių šeimininkių – gaisro nuniokotame pastate gyvenusi Šėtos gimnazijos direktorė Antanida Likšienė. Tikiu, kad ji ir kiti paveldėtojai pastatą vėl sutvarkys – nuoširdžiai linkiu sėkmės.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.