Savo gyvenamojoje gatvėje išvydę ugniagesių gelbėtojų automobilį bei po namų sodybas vaikštinėjančius ugniagesius – nenustebkite. Kėdainių rajone nuo vasario iki gruodžio mėnesio Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai vykdys akciją „Gyvenkime saugiai“, kurios metu gyventojams bus primenami priešgaisrinės saugos reikalavimai.

Kėdainių PGT vyresnioji inspektorė Erika Dumčienė.

Į šalį atslinkus ypač šaltiems orams, padaugėja darbo ir ugniagesiams: vis dažniau tenka budėti prie namų, kurių kaminuose dega suodžiai, deja, tenka ir dėl saugaus kūrenimo taisyklių nepaisymo gesinti užsidegusius gyvenamuosius pastatus. Todėl pareigūnai, užsukdami į gyventojų gyvenamuosius būstus, asmeniškai ir betarpiškai primins gyventojams, kaip gyventi saugiai ir atsakingai.

Konsultuos dėl dūmų signalizatorių

Kiekvieno namo savininko pareiga pačiam rūpintis savo turtu, ir geriausia tai daryti iš anksto, nes laikantis elementarių reikalavimų ir protingai elgiantis su ugnimi galima išvengti skaudžių nelaimių. Nors gyvenamųjų būstų gaisrinė būklė priklauso nuo savininkų požiūrio, ugniagesiai gelbėtojai, lankydami gyventojus, atkreips dėmesį į krosnių ir dūmtraukių būklę, matomus elektros instaliacijos gedimus, dūmų detektorių ir gesintuvų buvimą (ar nebuvimą) bei jų techninę būklę. Taip pat vizualiai apžiūrės šildymo įrenginius, elektros instaliaciją ir prietaisus bei patars dėl būsto gaisrinės būklės pagerinimo.

„Jau esame aplankę apie 100 gyvenamųjų būstų Medekšių, Gudžiūnų, Nociūnų, Vainikų kaimuose. Ugniagesiai, besilankydami gyventojų gyvenamuosiuose būstuose, skatins įsirengti autonominius dūmų signalizatorius, konsultuos. Taip pat bus kreipiamas dėmesys, ar tinkamai naudojamasi kietojo kuro krosnimis, ar įrengti dūmtraukiai, elektros instaliacija. Atvykę ugniagesiai užduos tam tikrus klausimus gyventojui ir bus užpildoma anketa“, – pažymėjo Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnioji inspektorė Erika Dumčienė.

Kiek spėjome patikrinti gyventojų būstų, pažeidimų neradome, tvarkingai eksploatuojamos ir kietojo kuro krosnys. Pastebime, kad miestuose gyventojai labiau paiso priešgaisrinių saugos taisyklių nei kaimiškųjų vietovių gyventojai.

Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnioji inspektorė Erika Dumčienė

Akcijos metu į jos vykdymą yra įtraukiami Kėdainių rajono savivaldybės ugniagesiai. „Pareigūnai važinės su gaisriniu automobiliu, dėvės uniformas, taigi, bus tikrai atpažįstami. Jei gyventojams kils kokių nors neaiškumų, jie gali paprašyti atvykusių pareigūnų parodyti dokumentą – tarnybinį pažymėjimą“, – akcentavo E. Dumčienė.

Ne baus, o konsultuos

Antradienio popietę Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai lankė Kėdainiuose, J. Biliūno gatvėje įsikūrusių gyventojų sodybas. Dalies gyventojų namuose nebuvo, kiti gi vėrė savo duris ir atsakinėjo į ugniagesių užduodamus klausimus. Deja, tačiau buvo ir tokių, kurie nežinojo, kokiu pagalbos numeriu derėtų skambinti, jei užsiliepsnotų jų gyvenamasis namas…
„Kiek spėjome patikrinti gyventojų būstų, pažeidimų neradome, tvarkingai eksploatuojamos ir kietojo kuro krosnys. Pastebime, kad miestuose gyventojai labiau paiso priešgaisrinės saugos taisyklių nei kaimiškųjų vietovių gyventojai. Taip pat viename būste radome ir dūmų detektorių, kitų būstų gyventojai žadėjo juos įsirengti artimiausiu metu. Manau, kad gyventojai suvokia dūmų detektorių naudą“, – sakė J. Biliūno gatvėje gyventojų būstus lankęs Kėdainių PGT antros pamainos skyrininkas Vidmantas Kupčiūnas.
Tiesa, ne visi gyventojai taip atsakingai žiūri į savo saugumą kaip J. Biliūno gatvės gyventojai. Žmonės vis dar nevengia šalia krosnių laikyti malkų, prie jų džiovina drabužius, per arti laiko baldus, o dūmtraukį dažniausiai valo kartą per metus.

Malkos laikomos per arti krosnių, todėl nukritusi žiežirba gali sukelti gaisrą (Kėdainių PGT nuotr.).

Pareigūnai akcentuoja, kad tokios akcijos metu radę netvarkingas krosnis, ugniagesiai gyvenotjų nebaus, tik patars kaip tinkamai jas sutvarkyti. Akcijoje bus vadovaujamasi 4P principu: pastebėti, paaiškinti, patarti, priminti.

Nauja prievolė – nuo gegužės mėnesio

„Norėčiau visiems priminti, kad nuo šių metų gegužės pirmos dienos įsigalios Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimas, įteisinantis pareigą gyvenamosiose patalpose (tiek namuose, tiek butuose) įsirengti autonominius dūmų signalizatorius, išskyrus atvejus, kuomet bus įrengta stacionari gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema. Po gegužės 1 dienos pareigūnai dūmų signalizatorių neįsirengusiems gyventojams galės taikyti administracinio poveikio priemones“, – akcentavo E. Dumčienė.

Vadovaujantis autonominių dūmų signalizatorių įrengimo rekomendacijomis, kiekviename bute arba kiekviename gyvenamojo namo aukšte turi būti įrengta bent po vieną dūmų signalizatorių. Juos rekomenduojama įrengti koridoriuje šalia patalpų, kuriose žmonės miega. Siekiant maksimalios apsaugos, autonominius dūmų signalizatorius rekomenduojama įrengti kiekvienoje patalpoje ir koridoriuose, išskyrus virtuvę ir kitas patalpas, kuriose gali būti garų.

Vasario 1-ąją prasidėjus prevencinei akcijai „Gyvenkime saugiai“, šiemet visoje šalyje ketinama patikrinti 100 tūkst. gyvenamųjų būstų.