Vaida Masilionytė, Vilija Mockuvienė

Per Lietuvą keliaujanti mobili mokslinė laboratorija „Momolab“ pastaruoju metu gana dažna Kėdainių rajone. Visai neseniai ji aplankė Juozo Paukštelio pagrindinę mokyklą, kuri tapo vienintele pagrindine mokykla laboratorijos kelionių maršrute, o kiek anksčiau jaunaisiais tyrėjais galėjo pasijusti Josvainių gimnazijos mokiniai.

Josvainių gimnazijos gimnazistė Gabija Eitutytė tyrinėjo virusus.

Josvainių gimnazijos gimnazistė Gabija Eitutytė tyrinėjo virusus.

Laboratorijos atvykimas į Juozo Paukštelio mokyklą tapo išskirtiniu ir įsimintinu reiškiniu. „Didžiuojamės tuo, mat iki šiol tyrėjai vykdavo tik į gimnazijas ir mokslininkai dirbdavo tik su vyresniais mokiniais“, – pabrėžė mokyklos chemijos mokytoja Asta Juchnevičienė.
Dvi dienas iš eilės kartu su mokslininkais dirbo ir pasirinktus bandymus atliko 17 pagrindinės mokyklos aštuntokų ir viena septintokė – jie iš 30 mokinių būrio buvo atrinkti pačių mokslininkų, atsižvelgiant į pasirinktą eksperimento temą. „Patys mokslininkai žiūrėjo, ar vėliau iš tų idėjų galima vystyti kokią nors veiklą, ar galima tęsti bandymus“, – sakė pedagogė.

Pasižymėjo temų įvairove
Mokiniai pasirinko nagrinėti temas iš chemijos ir geografijos sričių. „Mokinių temos pasižymėjo įvairove, pavyzdžiui, tirta aušinimo skysčio sandara, kelios merginos darė tyrimus su dirvožemiu, viena mokinė tyrė oro užterštumą Kėdainių mieste. Dvi merginos darė kelių rūšių arbatų, prieskoninių žolelių tyrimus ieškodamos, ar šios turi antioksidacinių savybių. Mokiniai tyrė ir akmenis – paaiškėjo, kad vienas akmenų, paimtų iš mokyklos kiemo, savo sudėtyje turi netgi brangakmenių. Gilintasi ir į bakterijas, esančias vandens bandiniuose, tirtos ir dulkių erkutės“, – eksperimentų temas pristatė A. Juchnevičienė. Mokiniams betarpiškai padėjo specialiai atvykę savo sričių mokslininkai, tad visi darbai vyko itin sklandžiai.
Po dvi dienas vykusių tiriamųjų veiklų mokinių tyrimai nesibaigė. „Mokiniai vėliau pristatys savo tyrimo ir veiklos rezultatus. Be to, jie turės galimybę vykti į didžiuosiuose miestuose esančias laboratorijas, kuriose galės tęsti savo bandymus. Žinoma, bus suteiktos galimybės ir toliau palaikyti ryšius su mokslininkais“, – kalbėjo A. Juchnevičienė.

 Josvainietei Emilijai Adomaitytei sauso ledo tyrinėjimas įrodė, kad mokslas yra labai rimtas darbas.

Josvainietei Emilijai Adomaitytei sauso ledo tyrinėjimas įrodė, kad mokslas yra labai rimtas darbas.

Užsidegimas būtinas
Iš Kauno į Juozo Paukštelio pagrindinę mokyklą atvykęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto doktorantas Marius Jokubauskas kartu su mokine Greta Stonyte tyrė Kėdainių miesto oro užterštumą. „Visos pasirinktos temos labai moksliškos, reikalingos, įdomios. Svarbu, kad ir tyrėjui būtų įdomu, kad jis būtų užsidegęs. Čia niekas jaunimo nevaiko, nėra spaudimo dėl pažymių“, – sakė mokslininkas ir prisipažino, kad šiame projekte dalyvauja pirmą kartą, todėl jautė nemažai jaudulio. „Iš pradžių buvo nemažai baimės – ar aštuntokams užteks teorinių žinių, ar pavyks su jais rasti bendrą kalbą. Bet per šias dvi dienas viskas susitvarkė – tai jauni žmonės, kurie gali viską, yra imlūs mokslui“, – šyptelėjo M. Jokubauskas.

LSMU doktorantas M. Jokubauskas kartu su moksleive G. Stonyte tyrė Kėdainių miesto oro užterštumą.

LSMU doktorantas M. Jokubauskas kartu su moksleive G. Stonyte tyrė Kėdainių miesto oro užterštumą.

Nuo muilo iki biokuro
Septyniolika Josvainių gimnazistų, padedami gamtos mokslų mokytojų Giedrės ir Andriaus Paškevičių bei Astos Juchnevičienės, mobiliojoje laboratorijoje tyrinėjo pačius įvairiausius dalykus. „Vaikai pasirodė labai išradingi ir sumanūs. Jie panoro patyrinėti duoną, bulves, saulės baterijas, pagaminti muilo, kūno šveitiklių, pasigilinti į biokurą bei daugiau sužinoti apie medų, sausą ledą, skriejančio futbolo kamuolio jėgą. Tiek mes, tiek mokslininkai likome sužavėti jaunimo smalsumu. Nepaisant to, kad laboratorija mokyklą aplankė švenčių išvakarėse ir gimnazijoje vyko įvairūs renginiai, mokiniai negailėjo laiko ir kantriai triūsė prie įvairių prietaisų. Manau, kad tokios laboratorijos atvykimas praplečia ne tik vaikų, bet ir mokytojų akiratį. Juk visi norime tobulėti“, – gimnazistų darbus gyrė mokytoja Giedrė Paškevičienė.
Patys gimnazistai sakė likę sužavėti laboratorijos galimybėmis. „Pamokose mes daugiau sužinome teorinių dalykų, o čia galėjome patys išbandyti įvairius bandymus. Tokių galimybių tyrinėti vienus ar kitus dalykus norėtume turėti dažniau. Aš pati aiškinausi, kaip pagaminti natūralų muilą, kuo skystas muilas skiriasi nuo sausojo. Praleidau puikias dvi dienas ir norėčiau savo tyrinėjimus pratęsti“, – sakė porą dienų mobiliojoje laboratorijoje praleidusi Josvainių gimnazijos gimnazistė Andželika Rainytė.
Sausą ledą tyrinėjusi Emilija Adomaitytė po darbų laboratorijoje sakė įsitikinusi, kad mokslas dar sunkesnis, negu mergina įsivaizdavo: „Mokslams skiriu tikrai nemažai dėmesio. Dabar dar labiau įsitikinau, kad tikrasis mokslas yra labai rimtas užsiėmimas. Juk norėdamas kažką atrasti ar įrodyti, turi labai daug dirbti ir daug kartų viską kartoti.“
Po visą Lietuvą keliaujanti mobilioji laboratorija per metus aplankė apie pusšimtį mokyklų.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.