Rudenį, vis labiau artėjant šaltajam metų sezonui, žymiai sumažėja atkeliaujančiųjų į Kėdainius srautai. Tačiau, anot Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) vadybininkės bei gidės Editos Mongirdaitės, nežymiai, bet nuosekliai turistų skaičius bei susidomėjimas mūsų rajonu auga tiek tarp vietinių, tiek tarp užsieniečių turistų. 

Tiesa, ne visi turistai pageidauja tik įprastos pažintinės ekskursijos po miestą – pasak gidės, šiais metais tekę išgirsti ir itin originalių turistų klausimų bei prašymų. „Šiais metais viena danų grupė turėjo itin įdomų prašymą – kol kas jie buvo patys didžiausi keistuoliai“, – šypsojosi E. Mongirdaitė.

Dominuoja užsieniečiai
– Kokių gražių epitetų esate išgirdusi apie mūsų miestą, rajone esančius objektus? Kas labiau giria mūsų miestą – lietuviai ar užsieniečiai?
– Gerų atsiliepimų sulaukiame iš visų, gražiai pasakė viena panevėžiečių pora: „Kai nesugalvojame, kur nuvažiuoti, visuomet vykstame pasivaikščioti į Kėdainių senamiestį“.

– Ar Kėdainiai – populiarus tarp turistų miestas? Jūsų turimais duomenimis, kiek jų iš viso apsilankė mūsų rajone šiais metais? Ar jų skaičius auga?
– Nežymiai, tačiau turistų skaičius auga. Per 8 šių metų mėnesius mūsų centre apsilankė 5033 lankytojai. Tai nėra visų Kėdainiuose apsilankiusių turistų skaičius – nemaža dalis organizuotų grupių į centrą neužsuka. Matome, kad pasiteisina darbas savaitgalį, šiemet į centrą užsukusių poilsio dienomis buvo daugiau.

– Iš kokių šalių atvyksta daugiausiai turistų? Ar vis dar dominuoja Lenkijos gyventojai?
– Santykinai šiek tiek didėjo užsienio turistų skaičius, dominuoja lenkai, toliau rikiuojasi vokiečiai, latviai, lankytojai iš Izraelio.

Naujos pramogos
– Kokie objektai mieste ir rajone lankomi dažniausiai ir sulaukia didžiausio dėmesio? Ar pritraukia turistų mūsų mieste organizuojami muzikos festivaliai, masiškesnės šventės?
– Taip, didžiausią trauką sukuria vis dėlto dideli renginiai – „Broma Jazz“, miesto šventė, Agurkų šventė, maisto festivalis. Populiariausi lankytini objektai yra kunigaikščių Radvilų mauzoliejus, Daugiakultūris centras, Paberžės 1863 metų sukilimo muziejus. Dažniausiai turistai renkasi šiuos, bet pasitaiko grupių, kurie „nori visko“. Turistų skaičiui ir viešbučių užimtumui taip pat įtakos turi respublikiniai ir tarptautiniai sporto renginiai.

– Artėja šaltasis sezonas – kuo Kėdainių rajonas gali būti patrauklus šiuo laikotarpiu?
– Visgi daugiausiai keliaujama vasarą, o rudenį-pavasarį, kaip mes sakome, populiarus moksleivių turizmas… Gruodį ekskursijų būna taip pat, įstaigos švenčių proga užsisako ekskursijas, degustacijas. Šaltuoju metu turizmas aprimsta, tačiau Centre vyksta kiti darbai – pasiruošimas turizmo parodai, leidinių leidyba, o šiemet kuriama ir nauja svetainė lietuvių, lenkų, rusų ir anglų kalbomis, mobilioji programėlė, taip pat ketiname išleisti brošiūrėles ir populiariausiomis užsienio kalbomis.

– Kokia situacija rajone su kaimo turizmo sodybomis – ar kuriasi naujos, o gal kelios jų jau užsidarė? Galbūt šiais metais buvo pristatyta naujų laisvalaikio praleidimo būdų, pramogų jose?
– Šiuo metu pažymėjimus kaimo turizmo sodybų veiklai išduoda Valstybinis turizmo departamentas prie Ūkio ministerijos, iki mūsų ne visuomet ateina informacija apie naujas sodybas. Tačiau yra verslininkų, kurie savo iniciatyva, kreipiasi prašydami skelbti informaciją apie jų veiklą ir paslaugas. Kiekviena sodyba turi savo specifiką – tos, kurios įsikūrusios prie Šušvės, Nevėžio, dažniausiai siūlo ir plaukimo baidarėmis paslaugas. Sodybos stengiasi pasiūlyti tai, ko pageidauja klientas. Tai degustacijos, kubilai, pasivažinėjimai džipais, motociklais, pramoginis šaudymas, žygiai ar tiesiog poilsis gamtoje…

Organizuoja keliones
– Kokių netikėtų klausimų teko išgirsti iš užsukusiųjų į TVIC? Gal yra turistų, kuriuos domina mažai populiarios turizmo sritys – pavyzdžiui, juodasis, karinis turizmas?
– Domimasi krematoriumu. Daugybę metų dviračiu keliaujantis turistas pasakojo, kad jam neįdomi istorija, jam įdomu, kaip žmonės čia gyvena šiandien, todėl jam ypač įdomu važiuoti pro kaimus, mažesnes vietoves ir tyrinėti aplinką. Lenkai vis ieško Radvilų rūmų ir kai pasakau, kad jų nebėra, visuomet išvystu nusivylusį veidą.

– Šiais metais ir patys aktyviai organizavote keliones tiek po Lietuvą, tiek ir į užsienio šalis. Kokios jų sulaukė didžiausio dėmesio bei pasisekimo?
Didžiausio pasisekimo, kaip visuomet, sulaukė Kuršių nerija. Deja, šiemet nelepino oras ir į kai kurias ekskursijas grupes surinkome sunkiai. Oras turi įtakos ir centro lankytojų skaičiui. Nemažai ekskursijų organizavime į Gardiną, buvo daug norinčių pasižiūrėti, kaip miestas pasikeitė. Spalio 14 dieną vykome į Marijampolės cukraus fabriką, susipažinome su Marijampole, apžiūrėjome Paežerių dvarą, o lapkričio 18 dieną kviesime vykti į Rygos šviesų festivalį, apsilankant Siguldoje.

Kėdainius aplanko vis daugiau turistų iš užsienio.

Per metus kultūros išsaugojimui ir turizmo skatinimui skirta 2,5 mln. eurų

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Sporto ir turizmo skyriaus vyr. specialistės Emilijos Zmejauskaitės, pagal Kėdainių rajono savivaldybės administracijos 2017 m. veiklos planą Kultūros išsaugojimo, turizmo skatinimo ir vystymo programai šiais metais skirta 2,5 mln. Eur (iš jų savivaldybės lėšos sudaro 746,8 tūkst. Eur, kitos lėšos (finansavimo šaltiniai iš Europos Sąjungos, valstybės biudžeto bei kt.) siekia 1, 789 mln. Eur. Programos lėšos paskirstytos turizmui palankaus įvaizdžio kūrimo priemonių plano vykdymui bei viešosios infrastruktūros visuomenės turizmo ir rekreacijos poreikiams pritaikymui. Beje, pastarajam tikslui ir buvo skirta didžioji dauguma lėšų (iš viso 2,4 mln. eurų). Didžioji šių lėšų dalis buvo skirta Kėdainių Didžiosios Rinkos rekonstrukcijos darbams.
E. Zmejauskaitė trumpai pristatatė ir iki 2019 metų numatytą įgyvendinti projektą, aprėpiantį tris kaimyninius rajonus.
„Pradedamas įgyvendinti projektas „Jonavos, Kėdainių ir Raseinių rajonų savivaldybes jungiančių trasų ir turizmo maršrutų informacinės infrastruktūros plėtra“, kuris finansuojamas pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą. Pagrindinis projekto tikslas – suprojektuoti ir įrengti ženklinimo infrastruktūrą, skirtą informuoti ir žymėti lankytinas vietas, esančias Jonavos, Kėdainių ir Raseinių rajonų savivaldybes jungiančiame turizmo maršrute“, – projekto esmę pristatė savivaldybės specialistė.

Per 2017 metus į Kėdainių miesto bei rajono turizmo infrastruktūrą investuoti tūkstančiai eurų – iki šiol padaryti šie darbai:

– baigiama tvarkyti Didžiosios Rinkos aikštė;
– Kėdainių TVIC sudarė naują pėsčiųjų maršrutą po Kėdainių senamiestį, išleistas informacinis leidinys; parengtas dviračių maršrutų leidinys, atnaujintas Kėdainių turistinis žemėlapis;
– balandžio–spalio mėn. vykdoma kelionių akcija „Magiškasis Kauno regiono septynetas“, kurio metu kviečiama keliauti po Kauno regioną ir kiekvienoje savivaldybėje aplankyti po 7 objektus bei dalyvauti konkurse (akcija vykdoma kartu su Kauno regiono savivaldybėmis ir VšĮ Kauno regiono plėtros agentūra);
– sausio 20–22 d., kartu su penkiais Kėdainių verslo atstovais dalyvauta turizmo ir laisvalaikio parodoje „Adventur 2017“. Kartu su Kauno regiono savivaldybėmis, ruošiantis turizmo parodai, parengtas leidinys „8 skonių pasas“, kuriame aprašytos edukacinės programos, maisto ir gėrimų degustacijos Kauno regiono savivaldybėse;
– pagaminti penki mobilūs reklaminiai stendai, skirti didinti Kėdainių, kaip patrauklios turistinės vietovės, žinomumą kituose miestuose (stendai buvo pastatyti Prienuose, Raseiniuose, Jonavoje, Birštone, Kaišiadoryse, Raudondvaryje);
– įrengti informaciniai stovai Kėdainių autobusų ir geležinkelio stotyse, Kėdainių arenoje. Taip siekiama užtikrinti turizmo informacijos prieinamumą lankytojams, atvykstantiems autobusu, traukiniu ar dalyvaujantiems miesto renginiuose;
– Kėdainių TVIC rugsėjo 27 d. suorganizavo Pasaulinės turizmo dienos renginį–fotoekskursiją po Kėdainių senamiestį su profesionaliu fotografu Vaidu Juška.
Artimiausiu metu planuojama įrengti, atnaujinti dviračių ir pėsčiųjų takus, kompleksiškai sutvarkyti Kėdainių miesto upių prieigas, sukuriant patrauklias viešąsias erdves bendruomenei ir verslui, atnaujinti Kėdainių miesto ir Vytauto parkus bei kompleksiškai sutvarkyti Kėdainių miesto maudymvietes ir poilsio zonas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.