Kėdainių Janinos Monkutės-Marks muziejus-galerija kvietė kėdainiečius ir miesto svečius dalyvauti Europos muziejų nakties „Atgal į ateitį“ renginyje. Šioje akcijoje muziejus pradėjo dalyvauti nuo 2006 metų, ir šiais metais joje dalyvavo 13-tąjį kartą. Šis renginys tapo tarsi tradicinis, nekantriai laukiamas įvairaus amžiaus gyventojų, o labiausiai patinkantis jaunimui. Muziejus kasmet surengia išskirtinį, nemokamą, kupina akcijų, meninių dirbtuvių, gyvos muzikos ir meninių pasirodymų renginį. O Kėdainių daugiakultūris centras Muziejų nakties renginius pakvietė užbaigti bei siausti kartu su labai smagia jauna kompanija iš Vilniaus – „Rakija Klezmer Orkester“.

Dvi naktis mažiau miega

Vytinės juostelės audimą, padedant Arnetų namo audėjai Loretai Steponavičienei, išbandė gydytojas Ričardas Jazdauskas.

Muziejų nakties renginiuose dalyvavęs Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius pastebėjo, kad kėdainiečiai dvi naktis – Naujųjų metų ir Muziejų – arba visai nemiega, arba miega gerokai mažiau.

„Džiaugiuosi, kad savivaldybės partneris – J. Monkutės-Marks muziejus-galerija – yra aktyvus projekto dalyvis, o už tokį puikų projektą būtina prisidėti ir finansiškai“, – teigė svečias. Kėdainių rajono savivaldybė kultūrinės veiklos projektui „Atgal į ateitį“ skyrė 1 500 eurų.

Senų ir naujų veiklų programa – ,,Atgal į ateitį“

J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė pasakojo, kad artėjant Muziejų nakties renginiams vis tenka galvoti, kokią parengti programą, kad ta naktis būtų kuo įdomesnė ir įsimintinesnė.

„Šiais metais tarsi grįžtame atgal, stengiamės prisiminti tai, kas buvo geriausia mūsų anksčiau organizuotose Muziejų naktyse, šiek tiek praturtinant, improvizuojant, pasitelkiant naująsias technologijas ir štai turime programą – „Atgal į ateitį“. Vakaro metu veikė net dešimt meninių dirbtuvių. Mažiesiems atgaivinome žibintų kūrybines dirbtuves, kas buvo populiaru ankstesniais metais. Kėdainiečiai buvo kviečiami žibintus kurti ir namuose bei juos atsinešus į renginį. Kas jų neturėjo, gamino čia pat vietoje.

Muziejaus savanorė Gintarė demonstravo dažymą karštuoju batikos būdu.

Prie dirbtuvėlių prisijungė ir Arnetų namo savanoriai, kurie mokė pinti apyrankes, kvietė toliau austi tautinę juostą, pradėtą dar praėjusių metų Muziejų naktį. Veikė improvizacinė tapyba ypač įdomi mažiesiems. Niekada nėra buvę batikos dirbtuvėlės, kurioje tikrąja karštosios batikos technika galima nusimarginti skarelę, atgaivinta origami technika, garsas elektronikoje – kaip kurti muziką, turėtų būti įdomu ypač vaikinams. Visa tai būtų buvę sunku padaryti, jeigu ne būrys muziejaus savanorių, kurie kaip ir kasmet labai entuziastingai prisijungia organizuojant įvairias veiklas. Dvi savaites kasdien po pamokų, prieš Muziejų naktį, jie ateidavo į muziejų ir padėdavo daryti visus paruošiamuosius darbus,“ – Muziejų nakties veiklas pristatė kuratorė A. Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

Būta svečių iš Vilniaus ir Kauno

Šiais metais muziejus-galerija pasikvietė svečių iš Vilniaus bei Kauno. Iš Vilniaus atvyko Lietuvoje analogų neturintys, ypatinga technika fotografuojantys „Feel the light“ šviesos fotografai. Nuotraukas Muziejų nakties lankytojai galėjo išvysti vakaro metu arba vėliau ieškoti muziejaus internetinėje svetainėje ar muziejaus feisbuko paskyroje. Fotostudija buvo įrengta tiesiog juodoje palapinėje.

„Kiekvienam renginiui paruošiam specialius paveikslėlius, kaip foną nuotraukoms, su programuojama Led lazda, kuri suteikia galimybę nufotografuoti ir nupiešti su šviesa. Mes pirmieji Lietuvoje tai pradėjome daryti, kol kas bene vieninteliai ir darome, užsiimame ir edukacija. Nors pati technologija sena, bet masiškai pradėta naudoti labai neseniai. Tai yra fotografijos, tapybos ir piešimo sintezė. Vienintelis dalykas, kuris riboja, yra vaizduotė“, – savo šviesos fotografiją pristatė Monika ir Giedrius.

Iš Kauno atvykusi Kauno kultūros centro tekstilės studijos „Gijų sodai“ vadovė Agnietė Janušaitė-Vitkūnienė kvietė kėdainiečius prisidėti prie Kauno kultūros centro vykdomo projeko, skirto Atkurtos Lietuvos 100- mečiui.

Savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičiu, J. Monkutės-Marks muziejaus-galerijos direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė ir muziejaus kuratorė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

,,Audžiame tapiserijos mozaiką Lietuvai ir kviečiame visus prisijungti nuaudžiant savo mažą dalelę, t. y. 8×8 cm kvadratuką tradicine tapiserijos technika, o surinkus 900 tokių kvadratukų, mes juos visus sujungsime į vieną didelį sieninį kilimą. Kadangi bus įvairių spalvų, bandysim išdėlioti kokį nors piešinį, galbūt simbolį ar lietuviško peizažo abstrakciją. Ši mozaika bus demonstruojama Kauno kultūros centre ir tikimės, keliaus po Lietuvą. Prie šios akcijos jau yra prisijungę Klaipėdos, Alytaus ir kitų miestų gyventojai. Šiemet šio sumanymo galime ir neužbaigti. Šiuo metu nuausta dar tik tai 300 kvadratukų“, – komentavo projekto sumanytoja.

Vijo, audė, pynė, siuvo

Praėjusiais metais pradėta austi juosta, po šių metų Muziejų nakties paliekama kitiems metams.

,,Tai irgi vytinė juosta, audžiama kaladėlėmis, kaip ir vytinė juosta, kuri šiuo metu audžiama Arnetų name, tik ši trumpesnė ir siauresnė, nuausta ji turėtų būti 27 metrų, paprastai per Muziejų naktį nuaudžiama po porą metrų“, – sakė su savanoriais iš Arnetų namo atvykusi audimo būrelio vadovė Loreta Steponavičienė.

Norintys ką nors pasigaminti sau, pynė juostelę-apyrankę, galėjo ir su tautiniais motyvais.

Antrus metus Muziejų nakties renginiuose dalyvavo ir Kėdainių profesionio rengimo centras. ,,Mums pernai labai patiko čia dalyvauti, mažoje siuvyklėlėje kvietėme pasisiūti lininius maišelius, o šiemet siūlome pasisiūti galvajuostes bei jas dekoruoti pačių pagamintomis sagėmis-gėlytėmis iš organzos arba tiesiog pasigaminti tik sagę. Šiais metais mūsų pasiūlyta veikla labiau tinka mergaitėms ir moterims, o kitais metais galbūt ką nors pasisūti pasiūlysime ir vyrams“, – edukacinę dirbtuvėlę, turėjusią itin didelį pasisekimą pristatė Kėdainių profesinio rengimo centro siuvimo profesijos mokytoja Andželika Liukumienė.

Muziejaus savanoriai Bernadeta ir Viktoras padėjo lankytojamas susipažinti su japonišku lankstymo menu – origami technika, dažniausiai skirta nusiraminimui. Populiariausi lankstiniai – gervelės, šuniukai, arkliukai, vienas jaunuolis pamokytas išsilankstė net kepurę.

Šoko ir dainavo

Muziejaus nakties įspūdžius paįvairino ir sustiprino Kėdainių rajono vaikų ir jaunimo muzikos grupių ir atlikėjų gyvo garso koncertas: Kėdainių kultūros centro vaikų popchorai „Perliukai“ ir „Skambantis Perliukas“, X faktoriaus 5-ojo sezono finalo dalyvė grupė „eMdžeJ“, Krakių kultūros centro vaikų ir jaunimo pučiamųjų instrumentų ansamblis, Krakių kultūros centro jaunimo muzikos grupė „METRAS 90“. Taip pat Kėdainių rajono vaikų ir jaunimo šokių kolektyvų pasirodymai: Krakių kultūros centro jaunimo šiuolaikinių šokių grupės „STEP BY STEP“ ir „FOR FUN“, Kėdainių šviesiosios gimnazijos šokio studija, Urtė Siniauskaitė, Kėdainių muzikos mokyklos baleto studija.

Dalyvavo pirmą kartą

Muziejaus nakties renginyje paprastai galima sutikti nuolatinių muziejaus parodų lankytojų bei muziejaus narių veidus, bet visad smagu būna išgirsti, kad Muziejaus nakties renginyje kažkas dalyvauja pirmą kartą.

Iš Vilniaus pas draugus atvykusi Vaida su savo keturkoju draugu Berno zenenhundo veislės Rojumi sakė tokioje šventėje lankosi pirmą kartą.
,,Ne vieną kartą lankydamasi pas draugę Kėdainiuose, visad jaučiu bendruomeniškumo jausmą – matosi, kad miestas tvarkosi, visur žalia, gražu ir labai jauku. Apsilankius Muzikos dienoje ir Muziejų naktyje žmonės atrodo ypatingai draugiški, šilti. Ir jaunimas toks šaunus, buriasi į kolektyvus, muzikuoja, šoka“, – įspūdžiais dalinosi Vaida.

Su mama Aiste Stankevičiene pirmą kartą į Muziejų naktį miegantis vežimėlyje atvyko mažasis Marijonas. Net ir garsiai skambanti muzika šio mažylio netrikdė, mat jis jau pripratęs girdėti muzikuojantį tėtį Joną.

„Man patinka tokios Muziejų naktys, toks laisvas stilius, kai gali sau laisvai vaikštinėti, klausytis muzikos ar užsiimti tuo, kas tau labiausiai patinka“, – teigė jauna mama Aistė.
Pirmą kartą mamą Robertą į šio vakaro renginį atsivedusi dukra Romena sakė, kad tokiame renginyje ji buvusi ir pernai, o šiemet dalyvauja su baleto studija, ir pasikvietė mamą.
,,Labiausiai patiko fotografavimas tamsoje ir, aišku, siuvimas, kadangi nelabai esu mėgėja siūti, bet šį kartą pasisekė visai neblogai – dukrai pasiuvau galvajuostę, pagaminau dar gėlytę. Ir kitos veiklos labai patiko, čia labai smagu ir gera, svarbu, kad gali laiką leisti su vaiku“, – Muziejų nakties idėja džiaugėsi moteris.

Vakarui besibaigiant buvo paskelbti kūrybinių žibintų konkurso nugalėtojai, kuriems įteiktos atminimo dovanėlės. Pirmąją vietą pelnė Paulina Dzikaitė iš Josvainių. Muziejų nakties partneriams, prisidėjusiems prie J. Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje surengtos programos, įteiktos muziejaus direktorės padėkos. Padėka įteikta ir darbščiausiam muziejaus savanoriui – Karoliui Rimkui.

Klausėsi smagios žydų muzikos

22 val. Kėdainių daugiakultūris centras Muziejų nakties renginius pakvietė užbaigti bei siausti kartu su labai smagia jauna kompanija iš Vilniaus – ,,Rakija Klezmer Orkester“. Tai – vienintelė, unikali grupė Lietuvoje, atliekanti klezmer (tradicinę žydų) muziką maišytą su balkaniškais ritmais. Klezmer – tai tradicinė aškenazių, Rytų Europos žydų muzika. Klezmeriai įprastai grodavo per šventes, dažniausiai vestuves. Iki mūsų dienų litvakiško klezmerio garso, vaizdo įrašų ir natų beveik neišliko, todėl grupės muzikantai imasi atgaivinti tai, kas nugrimzdo į užmarštį. Grupės repertuare keliasdešimt žydiškų melodijų, kurių muzikantai ieško ir archyvuose, ir lankydami žmones. Grupę sudaro saksofonininkas Mantas Ostreika, akordeonininkas Darius Bagdonavičius, perkusininkas Mikas Kurtinaitis, eufonininkas Povilas Jurkša ir trimitininkas Skirmantas Rumševičius.

 

Parengė Asta Raicevičienė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.