Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro duomenimis, 2014-uosius metus pasitikdamas Kėdainių rajonas turėjo 1 031 įmonę. Tačiau tik keturios iš jų, prisijungusios prie iniciatyvos „Baltoji banga“, deklaruoja skaidrų ir sąžiningą verslą.

Jonas Dastikas tapo pirmuoju Kėdainių atstovu, kuriam iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė įteikė skaidraus verslo liudijimą.

Jonas Dastikas tapo pirmuoju Kėdainių atstovu, kuriam iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė įteikė skaidraus verslo liudijimą.

Akcinės bendrovės „Lifosa“ ir „Nordic Sugar Kėdainiai“ bei uždarosios akcinės bendrovės „Dotnuvos projektai“ ir „Daumantai LT“ savo produkcijai žymėti naudoja „Baltosios bangos“ ženklą primindamos, jog savo pavyzdžiu padeda diegti Lietuvoje skaidraus ir sąžiningo verslo principus, pasisako už etiško verslo kultūrą, o kartu simbolizuoja nuolatinį bendrovių rūpestį savo pačių reputacija.

Bauginantys „šešėlio“ mastai
Pastaruoju metu apie skaidrumą bei sąžiningumą versle, paslaugų sferose bei kituose gyvenimo sluoksniuose kalbama itin garsiai, nes naujausiais „Eurobarometro“ duomenimis, Lietuvoje 95 procentai gyventojų mano, kad šalyje korupcija yra plačiai paplitusi – tai vienas didžiausių rodiklių tarp visų Europos Sąjungos šalių.
Todėl tik pasidžiaugti galima, kad skaidraus verslo ženklinimo iniciatyva „Baltoji banga“ praėjusių metų pabaigoje Tarptautinės antikorupcijos dienos proga sulaukė solidaus įvertinimo: LR Seime „Baltoji banga“ apdovanota už verslo skaidrumo skatinimą.
„Šis pripažinimas yra puiki paskata ir toliau tęsti aktyvią veiklą, telkti skaidriai veikiančias įmones ir šviesti visuomenę apie „šešėlį“ bei jo žalą kiekvienam iš mūsų. Esame tikri, jog lūžį kovoje su korupcija ir šešėline ekonomika galima pasiekti tik sutelkus valstybės institucijų ir nevyriausybinio sektoriaus bei paties verslo pastangas. Skaidriai dirbantis verslas dažnai pats sudaro spaudimą „šešėlinių“ metodų nevengiančioms įmonėms, tad svarbu ir toliau skatinti bendroves dalytis gerąja patirtimi, kalbėti apie skaidrios veiklos teikiamą naudą verslui, valstybei bei visuomenei“, ‒ pažymėjo iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė.

Sąžiningai dirbti įmanoma
„Dievo įsakymas „nevok“ turėtų galioti ne tik tikintiems žmonėms, bet ir visiems dirbantiems, o ypač kuriantiems. Verslas taip pat yra kūryba, o „Daumantų“ pagardų gamintojams svarbiausia vertybė – sąžiningumas“, – teigė bendrovės „Daumantai LT“ direktorius Saulius Grinkevičius. Jo manymu, tie, kas neskaidriai moka mokesčius ar kitais neteisėtais būdais bando kurti verslą, apvagia visuomenę, o labiausiai – save. „Daumantai LT“ prie „Baltosios bangos“ iniciatyvos prisijungė 2012 metų vasarą. „Mes nuo pirmųjų veiklos dienų, jau daugiau kaip dvidešimt metų, dirbame sąžiningai, neapgaudinėdami nei valstybės, nei savęs, nei darbuotojų. Įmonė yra visų mokesčių mokėtoja ir aktyvi rajono bendruomenės dalyvė. Apmaudu, kad nemaža dalis kolegų verslininkų pateisina „šešėlinę“ ekonomiką. Statistika byloja, kad apie 30 procentų verslo dirba nesąžiningai. Kodėl taip nutiko? Čia jau kiekvieno verslininko sąžinės reikalas. Kai kas burnoja ant valdžios ir teigia, jog skaidriai dirbti neįmanoma. Tačiau mūsų įmonės pavyzdžiu galiu paneigti tokį teiginį – reikia tik nebijoti darbo ir viskas bus įmanoma“, – sakė inovatyvaus „Daumantų“ pagardų gamintojų fabriko vadovas S. Grinkevičius. Direktorius pasakoja, kad kartą tik juokais fabriko darbuotojams užsiminęs apie galimybę pakeisti mokesčių politiką įmonėje ir pasiūlęs dalį atlyginimų mokėti vokeliuose, iškart išgirdo nuvilnijusią triukšmingą pasipiktinimo bangą.

Bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ pardavimo vadovės Vilmos Bukėnės teigimu, sąžiningas darbas ir viešas to pripažinimas verčia pasitempti.

Bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ pardavimo vadovės Vilmos Bukėnės teigimu, sąžiningas darbas ir viešas to pripažinimas verčia pasitempti.

Pradėti reikia nuo savęs
„Baltosios bangos“ judėjimui startą davė Kėdainiuose sėkmingai veikianti bendrovė „Lifosa“. Jai pirmajai 2007 metų gegužę buvo suteiktas skaidrų verslą žymintis ženklas.
„Viską tvarkyti ir keisti turime pradėti nuo savęs. Ar sąžininga reikalauti iš valdžios visų priedermių, jei ne viską atliekame patys. Gyvename skaidriai, tai ir miegame skaidriai. Kitaip net būti negali“, – įsitikinęs didžiausios rajono įmonės – AB „Lifosa“ – generalinis direktorius Jonas Dastikas. Jo vadovaujamoje įmonėje mokami visi mokesčiai, visas garantijas gauna darbuotojai. Matyt, todėl ši bendrovė taip pat yra viena patraukliausių rajone. „Gamykloje dirba beveik tūkstantis darbuotojų, tačiau antra tiek laukia eilėje, norėdami įsidarbinti. Jei čia būtų blogai, tokios eilės nebūtų“, – sakė J. Dastikas.
Bendrovės „Lifosa“ viešųjų ryšių specialistė, iniciatyvos „Baltoji banga“ komunikacijos grupės narė Sonata Patkauskaitė apgailestauja, kad geri pavyzdžiai mažiau užkrečia negu blogi: „Pokyčiai nebūna greiti. Gaila, kad kol kas mūsų gretos nėra labai didelės, tačiau skaidraus verslo iniciatyvai nereikia vien popierinių narių. Mes orientuojamės į kokybę, o ne į kiekybę. Pamatą sąžiningam verslui esame padėję. Dabar reikia žingsnių, kurie tą verslą propaguotų ir duotų jam pliusų. Galbūt ateityje „Baltosios bangos“ ženklas taps vertybe ne tik jį turinčioms įmonėms, bet ir vartotojams.“

„Sumokėję visus mokesčius gyvename ramiau, turime visas socialines garantijas, mums lengvai atsiveria bankų durys“, – „Baltosios bangos“ privalumus vardijo UAB „Dotnuvos projektai“ generalinis direktorius Edgaras Plauška.

„Sumokėję visus mokesčius gyvename ramiau, turime visas socialines garantijas, mums lengvai atsiveria bankų durys“, – „Baltosios bangos“ privalumus vardijo UAB „Dotnuvos projektai“ generalinis direktorius Edgaras Plauška.

Skaidrumas rodo sąmoningumą
„Manau, kad prisijungimas prie „Baltosios bangos“ iniciatyvos rodo mūsų sąmoningumą. Dirbdami skaidriai tikime, kad prisidedame prie ekonominės gerovės kūrimo. Juk tada, kai mokami visi mokesčiai, gyvenimo kokybė gerėja. Mūsų įmonė sąžiningo ir tvarkingo kolektyvo nuostatų laikosi visą gyvavimo laiką. Ne paslaptis, jog ir gerų rezultatų pasiekėme tik laikydamiesi tvirtų principų. Šiandien „Dotnuvos projektai“ gerai žinoma įmonė ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje bei Estijoje. Susikūrę savo gerbūvį, mes neatsisakome padėti ir šalia esantiems. Manau, kad sąžiningai dirbant gyvenimas tampa patogesnis: sumokėję visus mokesčius gyvename ramiau, turime visas socialines garantijas, mums lengvai atsiveria bankų durys“, – „Baltosios bangos“ privalumus vardijo UAB „Dotnuvos projektai“ generalinis direktorius Edgaras Plauška.
Vienos pirmųjų prie „Baltosios bangos“ iniciatyvos prisijungusios bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ pardavimo vadovės Vilmos Bukėnės teigimu, sąžiningas darbas ir viešas to pripažinimas verčia pasitempti. „Mūsų verslo principas – sąžininga ir etiška darbo kultūra. Įmonės kolektyvas tai žino ir tuo didžiuojasi. Nėra lengva konkuruoti rinkos džiunglėse, ypač kai kolegos užmerkia akis prieš įstatymus, tačiau mes įsitikinę, kad savo visuomenę palaikyti – privalu. Tikimės, kad pirkėjai, net ir būdami jautrūs kainoms, mieliau renkasi sąžiningai pagamintą produktą. Esame patikimas darbdavys, kurio kolektyvo nariai mato ir jaučia lygybę bei vienodumą“, – sakė V. Bukėnė.

„Daumantų“ pagardų gamintojai prie iniciatyvos „Baltoji banga“ prisijungė 2012 metų vasarą.

„Daumantų“ pagardų gamintojai prie iniciatyvos „Baltoji banga“ prisijungė 2012 metų vasarą.

Vienija pusšimtį įmonių
„Baltoji banga“ įkurta 2007 metais, šiuo metu ji jau vienija beveik 50 bendrovių, atstovaujančių tiek stambų, tiek vidutinį ir smulkų verslą, kuris laikosi aukštų etikos standartų.
Pagrindinis iniciatyvos tikslas – skatinti skaidrią Lietuvos verslo praktiką. Šiame judėjime dalyvaujančios bendrovės neapsiriboja tuo, kad pačios veikia skaidriai, jos aktyviai ragina taip pat elgtis ir kitus rinkos dalyvius:
•skaidriai dalyvauti konkursuose (viešuosiuose pirkimuose) – nepapirkinėjant jų organizatorių ir vertinimo komisijos narių, nesinaudojant nelegaliomis finansinėmis ir nefinansinėmis priemonėmis siekiant savo pranašumo prieš kitus dalyvius;
•laikytis LR įstatymų ir mokėti numatytus mokesčius;
•skaidriai atsiskaityti su darbuotojais.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.