„Tarpukario Josvainių pradžios mokyklos direktorius Vladas Balsys buvo ir yra tikras Josvainių šviesuolis, tikras Mokytojas. Jo klotas inteligentiškumo, kultūros, patriotiškumo pamatas iki šiol atsispindi Josvainiuose, čia gyvenančių paprastų žmonių paprastuose darbuose“, – sakė Josvainių bendruomenės centro pirmininkė Danguolė Raudeliūnienė.

Josvainiečiai paminėjo V. Balsio 130-ąsias gimimo metines. Tarpukario pradžios mokyklos direktorius, tikras Mokytojas, lietuvybės ir inteligentiškumo puoselėtojas, krašto šviesulys – tokiais epitetais vadinamas V. Balsys.

Josvainiečiai paminėjo V. Balsio 130-ąsias gimimo metines. Tarpukario pradžios mokyklos direktorius, tikras Mokytojas, lietuvybės ir inteligentiškumo puoselėtojas, krašto šviesulys – tokiais epitetais vadinamas V. Balsys.

Josvainių – mažosios Lietuvos kultūros sostinės – renginių ciklas įsibėgėjo. Josvainiečiai ir svečiai kultūros centre paminėjo šios iškilios ir miesteliui nusipelniusios asmenybės 130-ąsias gimimo metines. V. Balsys Josvainiuose gyveno ir dirbo dvidešimt metų (nuo 1920 iki 1940-ųjų). Kadaise iš jo išgirstomis gyvenimo pamokomis iki šiol vadovaujasi dažnas jį pažinojęs žmogus, o įskiepyti patriotiškumo ir kultūros daigai iki šiol auga ir skleidžiasi tarp Josvainių jaunimo.

Miestelio šviesulys
Pasak D. Raudeliūnienės, mokyklos direktorius ir mokytojas V. Balsys buvęs didelis lietuvybės propaguotojas, patriotas. Jis įkūrė ir vadovavo ne vienai lietuviškai organizacijai, į jų veiklą ypač skatino jungtis jaunimą. Mokytojas grojo keliais instrumentais, kartu su vaikais važinėdavo ir koncertuodavo po įvairias kaimų mokyklėles. Kartu su žmona, kuri taip pat buvo mokytoja, statydavo spektaklius, kuriuose vaidindavo ir suaugusieji, ir vaikai.
„Be to, jis įsteigė Skaistgirių, Labūnavos, Šilgailių kaimo (jo jau nelikę) pradžios mokyklos skyrius, aktyviai rūpinosi mokyklų ūkiniais reikalais, dažnai visa tai darė iš savo asmeninių lėšų“, – pasakojo D. Raudeliūnienė.
Deja, pasikeitus santvarkai, Lietuvos patriotas buvo ištremtas į Sibirą. „Ištremtas tiesiai iš pamokos taip, kaip stovi – su kostiumu, lakiniais bateliais… Lageryje nušalo kojas ir 1945 metais mirė. Iki šiol nežinoma jo palaidojimo vieta“, – sakė pašnekovė.
Dabar šia asmenybe ypač žavisi jaunieji josvainiečiai – mokyklos teritorijoje V. Balsiui pastatytas koplytstulpis, mokiniai yra surinkę ir parengę projektą apie šią asmenybę.

Sistemai „nenaudingas“
D. Raudeliūnienė įsitikinusi, kad V. Balsio tarpukariu padėtas stiprus kultūrinis ir patriotinis pamatas iki šiol stiprus. Tad ne veltui šiais metais Josvainiai tapo ir mažąja Lietuvos kultūros sostine.
„Balsio noras buvo vertinti paprastą žmogaus darbą, ne spindintį, blizgų, bet paprastą. Mokyti, šviesti žmones jis stengėsi ne „knygiškai“, bet savo paties pavyzdžiu. Jis buvo tikras Mokytojas, mokęs savo gyvenimu, savo pavyzdžiu. Dabar jis tapęs ne tik Mokytojo, bet ir tremties simboliu“, – pasakojo ji.
Yra išlikęs pasakojimas, kad į tremtį V. Balsys buvo vežamas kartu su savo mokiniu. Ir šiam mokytojas pasakė: „Jei nori išgyventi, tu turi tylėti.“ Tad studentas apie 10 metų apsimetė nebyliu ir tylėjo, išgyveno ir grįžo į Lietuvą.
Kiti amžininkai prisimena, kad V. Balsys leisdavęs vaikams klausytis radijo – specialiai po pamokų pas jį rinkdavosi mokiniai ir klausydavo. Anuomet radijo aparatas buvo tikra retenybė. Jo žmona, mokytoja, mokė mergaites įvairių namų ruošos darbų. Jau garbaus amžiaus buvusi mokinė Elena Rušinskaitė Rainienė pasakojo, kad iki šiol stalą serviruojanti lygiai taip, kaip prieš dešimtis metų ją, dar mokinukę, išmokė V. Balsio žmona.

Josvainiečių pavyzdžiu seka Ariogalos gyventojai
V. Balsio tėviškė yra netoli – Ariogalos apylinkėse, ten palaidoti jo tėvai. Pasak D. Raudeliūnienės, bendruomenės nariai dažnai nuvyksta ir aptvarko kapus. O visai neseniai užsimezgė ir šiltas bendradarbiavimas su kaimynais – Raseinių rajono Garbės pilietė, Betygalos krašto muziejaus įkūrėja, 17 knygų autorė Marijona Birutė Navakauskienė maloniai nustebo, sužinojusi, kad josvainiečiai nepamiršta šios asmenybės. Ji, įkvėpta josvainiečių pavyzdžio, birželio mėnesį ruošiasi V. Balsio tėviškėje surengti jam skirtą renginį.
Prasmingą popietę organizavo Josvainių bendruomenės centras, Josvainių gimnazija. Renginio metu koncertavo Kėdainių muzikos mokyklos mokiniai, mišrus Č. Sasnausko choras iš Marijampolės (vadovas Mindaugas Radzevičius), renginyje dalyvavo ir Kėdainių šauliai (vadė Kristina Župerkienė). Renginio metu buvo pristatytas šiai progai bendruomenės centro išleistas leidinys „Vladas Balsys. Gyvenimas ir veikla Josvainiuose 1920–1940“, kurio leidimą finansavo Kėdainių rajono savivaldybė.

Panašios naujienos