Tarptautinis Kėdainių krašto muziejaus inicijuotas projektas „Tarptautinis kunigaikščių Radvilų kelias“ įgauna pagreitį. Praėjusią savaitę miesto rotušėje vyko projekto partnerių iš Baltarusijos (Nesvyžiaus, Myro pilių, įtrauktų į UNESCO paveldo sąrašą, bei Minsko nacionalinio istorijos muziejaus), Lenkijos (privačios Tikocino pilies atstovų ir Pietų Palenkės Biala Podlaska muziejaus) bei Lietuvos (Biržų krašto muziejaus „Sėla“, LDM Radvilų rūmų Vilniuje, Asvejos regioninio parko Dubingiuose, Lietuvos edukologijos universiteto, VšĮ „Kultur“ atstovų) konferencija.

Kėdainių krašto muziejaus direktorius R. Žirgulis tikisi, kad naujasis kelias šalis jungiantis projektas „Tarptautinis kunigaikščių Radvilų kelias“ vystysis sėkmingai.

Kėdainių krašto muziejaus direktorius R. Žirgulis tikisi, kad naujasis kelias šalis jungiantis projektas „Tarptautinis kunigaikščių Radvilų kelias“ vystysis sėkmingai.

Jos metu buvo pristatyti šiuo metu įgyvendinami darbai: projekto galimybių studija bei rengiamas kelionių vadovas. Be to, susirinkę trijų šalių projekto partneriai dalinosi savo sukaupta gerąja patirtimi.
Projektu „Tarptautinis kunigaikščių Radvilų kelias“ siekiama surinkti ir apibendrinti Lietuvoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje išlikusią su Radvilų paveldu susijusią informaciją, aptarti šio paveldo reikšmę. Jis sujungs šiose šalyse esančius pagrindinius kultūrinius objektus, kurie itin tampriai susiję su Radvilų gimine ir byloja jų istoriją konkrečioje vietovėje. Visi su Radvilomis susiję objektai, vietovės bus sujungtos į vieną tematinį maršrutą – kunigaikščių Radvilų kelią. Projekte jau bendradarbiaujama su svarbiausiomis su šios giminės paveldu susijusiomis kultūrinėmis, švietimo įstaigomis, muziejais, privačiais asmenimis. Toks vienos giminės pagrindu paremtas kultūrinis kelias Lietuvoje yra pirmasis.

Konferencijoje, vykusioje Kėdainių rotušėje, susirinko visi projekto dalyviai iš Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos.

Konferencijoje, vykusioje Kėdainių rotušėje, susirinko visi projekto dalyviai iš Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos.

Bendradarbiauja su Baltarusija ir Lenkija
„Kunigaikščiai Radvilos – patys iškiliausi žmonės mūsų ir šių kaimyninių šalių istorijoje ilgus šimtmečius. Įgyvendinus projektą, bus sujungti įvairiose šalyse esantys, kunigaikščių Radvilų išlikusį paveldą turintys miestai į vieną kultūrinio turizmo kelią. Dėl to atsiras naujas kelias šalis jungiantis maršrutas. Mums, muziejininkams, tai naujos galimybės bendradarbiauti, kurti ir rengti bendrus projektus, parodas, konferencijas, bendrus leidinius“, – sakė Rimantas Žirgulis, Kėdainių krašto muziejaus direktorius. Beje, jis yra šio jau realizuojamo projekto krikštatėvis. „Šių metų vasarą Kultūros ministerija paskelbė finansavimo konkursą, kuriam aš pateikiau savo seną idėją apie kunigaikščių Radvilų kelią. Ji užgimė prieš daugiau nei dešimt metų, bendraujant su baltarusių nevyriausybininkais“, – sakė jis.
Nors ministerijos organizuotame konkurse dalyvavo 34 projektai, iš jų tik du gavo didžiausią įmanomą sumą – 50 tūkst. litų. Vienas tokių – ir šis projektas. Gavus finansavimą, nieko nelaukiant pradėtas įgyvendinimo procesas.
Nors šiuo metu bendradarbiaujama su Baltarusija ir Lenkija, neatmetama galimybė vėliau pradėti veiklą ir su Ukraina, kurioje gausu išlikusio Radvilų paveldo, taip pat ir su Kaliningradu. Pasak R. Žirgulio, Radvilų giminę menančių objektų yra daugelyje Europos šalių, pvz., Berlyne, dabartiniai Reichstago rūmai kažkada yra buvę Radvilų rūmais.

M. Užpelkis pristatydamas projekto galimybių studiją akcentavo, kad projektui būtina ir visuomenės, ir verslininkų parama.

M. Užpelkis pristatydamas projekto galimybių studiją akcentavo, kad projektui būtina ir visuomenės, ir verslininkų parama.

Būtinas vietinių palaikymas
Konferencijos metu pranešimą skaitęs Martynas Užpelkis, viešosios įstaigos „Kultur“ vadovas, pabrėžė kultūrinio turizmo nešamą naudą visai vietos bendruomenei ne tik kultūriniu, bet ir finansiniu požiūriu. „Kultūrinis turizmas – tai tam tikri ekonominiai mainai. Už visa tai galima gauti finansinės naudos konkrečiai bendruomenei. Be to, visos šiame projekte dalyvaujančios įstaigos ir organizacijos tikisi dalintis gerąja patirtimi, organizuoti konferencijas, apvaliojo stalo diskusijas, vykdyti bendrus istorinius tyrimus. Noriu pabrėžti, kad vykdant šį projektą itin svarbu įtraukti ir visuomenę, verslininkus – jų palaikymas yra būtinas“, – teigė jis ir pridūrė, kad tokiais teminiais maršrutais bus populiarinamas ne tik pats Radvilų paveldas, bet ir miestai, kuriuose yra šių objektų. Visa tai ženkliai prisidės ir prie turistų skaičiaus didėjimo. Tas gan aktualu ir Kėdainiams, mat iki šiol iš visų Radvilų paveldo vietovių Kėdainiai lankomi mažiausiai.

Aplankė Radvilų sarkofagus
Renginio metu buvo pristatytas ir šiuo metu rengiamas tarptautinį kunigaikščių Radvilų kelią pristatantis kelionių vadovas. Vienas pagrindinių jo rengėjų – jau 20 metų Radvilų giminę tyrinėjantis istorikas, Vilniaus edukologijos universiteto profesorius Deimantas Karvelis. „Būsimame vadove turistui bus pristatomos vietos, kurios kadaise buvo Radvilų nuosavybėje. Planuojame aprašyti apie 80 – 90 konkrečių vietovių, esančių visose trijose šalyse“, – sakė Vilniaus edukologijos universiteto istorikas.
Vėliau visi konferencijos dalyviai nukeliavo į Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią, kurioje aplankė ten palaidotų kunigaikščių Radvilų sarkofagus.
Kėdainių krašto muziejaus direktorius itin teigiamai vertino tiek konferenciją, tiek ir patį projektą.
„Tikiuosi, kad šitas projektas turi ateitį, jis toliau vystysis ir jo laukia šviesi ateitis“, – optimistiškai šnekėjo projekto sumanytojas R. Žirgulis.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Akvilė

    Kedainiu istorija – tikrai ispudinga, senamiestis – puikus, taciau, deja, apmires. Eini savaitgali tusciomis gatvemis ir tesutinki zomgeli kita. Reikia kazko originalaaus, kad si vieta atgytu, butina tam skirti kuo daugiau jegu – ne tik fiziniu, bet ir kurybiniu. Visi suprantame, jog tai – nelengva, taciau privalu stengtis, o ne papugiskai didziuotis tuo, ka ne mes, o proteviai padare.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.