Kėdainių profesinio rengimo centras (PRC), įsitraukęs į Erasmus+ programos tarpmokyklinių strateginių partnerysčių projektą „Sveikame kūne – sveika siela“, pataikė tiesiai į dešimtuką. Dėl labai gyvenimiškos priežasties. Juk sveika gyvensena – šiais laikais madinga tema, tačiau iš patirties žinome, kad sveikatingumu labiausiai susidomi vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, dar – mažesni mokinukai, kurie nuoširdžiai priima tai, ko juos moko mokykla. Todėl projekto dalyvių pasiryžimas skatinti sveikai gyventi būtent jaunimą yra labai aktualus.

Subūrė penkių šalių jaunimą

Šiame turkų parengtame projekte kėdainiečiai dalyvauja partnerių teisėmis. Be dviejų Turkijos mokymo įstaigų ir lietuvaičių, į projektą įsitraukė Čekijos, Latvijos, Rumunijos vyresniųjų klasių mokiniai.

Įdomi patirtis – turkiškų patiekalų gamybos pamoka ir degustacija.

Pasak Kėdainių PRC socialinės pedagogės Sigitos Sveikauskienės, šio projekto tikslas – skatinti sveiką gyvenseną, išsiaiškinti pagrindinius sveiko gyvenimo veiksnius, sveikos gyvensenos svarbą tolesniame jaunimo gyvenime. Tad viso projekto metu vyksta veiklos, susijusios su sveikatingumu.

Šią žiemą, gruodžio mėnesį, įvyko pirmasis projekto susitikimas Turkijoje, kuriame dalyvavo keturi Kėdainių PRC mokiniai: Viktorija Kelpšaitė, Karolina Korkozaitė, Andrius Amirchanov bei Lukas Oberemok.

Sėmėsi žinių ir įspūdžių

Iš Turkijos, kurioje atvertomis akimis ir širdimis sėmė įspūdžius, žinias ir tradicijas, kėdainiečiai grįžo kupini naujų patirčių. Pasak Viktorijos Kelpšaitės ir Karolinos Korkozaitės, didžiausią įspūdį paliko ekskursijos po įstabias pietinės Turkijos dalies vietoves ir praktiniai užsiėmimai. „Nerealiai patiko! Buvo įdomus žygis pėsčiomis po vaizdingas vietoves, taip pat – apsilankymas kurortiniame Kušadasio mieste, Nekaltosios Mergelės Marijos namuose, istoriniame Efeso mieste, mečetėje, kur susipažinome su kitu tikėjimu“, – vardino merginos.

Projekto dalyviai, kurie tarpusavyje bendravo anglų kalba, klausėsi paskaitos apie sveiką mitybą ir gyvenimo būdą. Labai naudingas buvo psichologės surengtas seminaras – terapinis užsiėmimas, skirtas pažinti savo emocijas, atsikratyti neigiamų jausmų, išlieti neigiamą energiją.

Daug praktinės veiklos

Kiekviena projekto susitikimo diena buvo ypatinga – mokiniai lankėsi ekologiškus produktus gaminančiose įmonėse, sporto klube, maudėsi turkiškoje pirtyje, gamino tradicinius turkiškus patiekalus. „Skoniai – specifiniai, mums neįprasti, tačiau pabandyti verta, – kalbėdama apie turkišką virtuvę, šypsojosi Karolina. – Pavyzdžiui, gaminome patiekalą „Sarma“ – tai marinuotas vynuogių lapas (savo skoniu primenantis rūgštynes), kuris, įdėjus ryžių, susukamas į ploną vamzdelį.“

„Kitą sveiką turkų patiekalą, „Gozleme“, apibūdinčiau kaip blynelius, įdarytus varške ir špinatais. Na, o tradicinė turkiška pomidorų pastos sriuba „Tarhana“ buvo turbūt labiausiai neįprastas patiekalas“, – tęsė Viktorija.

Šiltas priėmimas

Kėdainiečius džiugino turkų svetingumas ir šiltas priėmimas. „Gyvenome turkų šeimose. Tai nepaprasta patirtis, buvo be galo įdomu susipažinti su tradicijomis, kurių jie laikosi ir kurias mes taip pat gerbėme, – pasakojo Karolina. – Pavyzdžiui, įeidamas į namus turi nusiimti batus, viduje jų nevalia net statyti. Namuose buvo labai jauku ir gražu, o pro mano kambario balkoną atsiverdavo nuostabus kalnų vaizdas. Šeima, kurioje gyvenau, buvo labai šilta, nuoširdi ir rūpestinga.“

Kas rytą viešnių laukdavo gausus ir gražiai serviruotas pusryčių stalas, nuklotas kelių rūšių sūriais, alyvuogėmės, įvairių rūšių namuose keptomis bandelėmis, arbata ir šviežiu medumi. Merginoms labai patiko figos, namuose džiovintos razinos, skani turkiška arbata. Beje, projekto dalyviai mokėsi virti ir tikrą turkišką kavą.

Pasak Viktorijos, projekto dalyvius turkai globojo ir rūpinosi kiek įmanydami, atsakydavo į visus iškilusius klausimus. „Ši patirtis mums buvo labai naudinga, nes sutikome daug naujų draugų, susipažinome su kitos šalies kultūra, sužinojome daug naujų dalykų apie sveiką gyvenseną“, – tvirtino kėdainietės projekto dalyvės.

Tobulino ir kalbos įgūdžius

Pasak S. Sveikauskienės, labai džiugino tai, kad kėdainiečiai mokiniai gerai kalba angliškai, tad gali drąsiai dalyvauti tokio pobūdžio projektuose, reikšti savo idėjas ir semtis žinių bei patirties iš kitų šalių dalyvių.

Tarptautinio projekto metu vyks ir daugiau seminarų bei praktinių veiklų apie sveiką gyvenseną, mitybą, sportą. Kėdainių PRC projektų vadovės Vilijos Bakutytės teigimu, kitas projekto „Sveikame kūne – sveika siela“ susitikimas vyks Čekijoje, o vasarą – mūsų mieste.

Panašios naujienos