Praėjusią savaitę Kėdainių rajono savivaldybės paskelbtą konkursą VšĮ Kėdainių ligoninės vadovo vietai užimti laimėjęs, šiai įstaigai jau beveik 30 metų vadovaujantis Stasys Skauminas tikina, kad pradėdamas naują, penkerių metų kadenciją, labiausiai džiaugiasi nuo gegužės padidėjusiais medikų atlyginimais. Tačiau čia pat pabrėžia – šis atlyginimų augimas nėra pakankamas, siekiant, kad medicinos darbuotojai nustotų geresnio gyvenimo ieškoti svetur.

Nesibaigiantis reformų laikotarpis

– Kėdainių ligoninei vadovausite dar penkerius metus. Ar planuojate imtis kokių nors pokyčių, gal bandysite tobulinti ligoninės veiklą?

– Kažkokių ypatingų pakeitimų būti neturėtų. Juk negali galvoti, kad nuo dabar pradėsiu dirbti visai kitaip, nei iki šiol. Daugiausia nusimato tęstinių darbų. Tačiau pagrindinis tikslas, uždavinys bei misija – suteikti kuo daugiau, kuo įvairesnių ir kuo kokybiškesnių gydymo paslaugų rajono gyventojams. Kiekvienas laikmetis turi savus iššūkius. Vieni buvo prieš penkerius metus, kiti – dar anksčiau, o dar kiti iššūkiai atsiranda dabar. Gyvename nsibaigiančiame sveikatos sistemos reformų laikotarpyje, tad kažką mums rajonuose planuoti sudėtinga – privalome gyventi pagal Seimo, Vyriausybės nubrėžtą liniją. Tiesa, net neaišku, kokia ta linija bus nubrėžta ateityje.

Kėdainių ligoninės direktorius S. Skauminas:,,Pagrindinis ligoninės tikslas – suteikti kuo daugiau, kuo įvairesnių ir kuo kokybiškesnių gydymo paslaugų rajono gyventojams“.

Šiuo metu Vyriausybė yra patvirtinusi ir Seimui pateikusi tam tikrus pakeitimus Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje, bet svarbiausia, kad beveik niekas nežino, kas ten parašyta, kokios reformos planuojamos.

– Kas dar be to pastaruoju metu jus labiausiai neramina?

– Pagrindinis nerimo šaltinis – ar apskritai ligoninės išliks rajonuose. Kiek viešoje erdvėje sveikatos apsaugos ministras yra prasitaręs, kad vietoj 66 Lietuvoje esančių ligoninių liks tik 41. Nesunku suskaičiuoti, kad 25 ligoninės apskritai išnyks iš žemėlapio. Aš negalvoju, kad Kėdainiuose tokia situacija susiklostys, kadangi mūsų ligoninė atitinka daugybę kriterijų, esam pakankamai didelė ligoninė, čia daug skyrių, kurie yra specializuoti, gana toli nuo didžiųjų centrų – Panevėžio, Kauno, Vilniaus. Visi šie dalykai leidžia ramiau jaustis. Bet iš kitos pusės, eina kalba apie tam tikrą regioninių ligoninių specializaciją, tarkim, kad Kauno regione kažkuri ligoninė daugiau teiks terapinio profilio paslaugų, kita – tame pačiame regione teiks chirurgijos paslaugas ir t. t. Šiuo atveju tokie pokyčiai neramina, kadangi mes esam daugiaprofilinė gydymo įstaiga ir stengiamės teikti kuo įvairesnes paslaugas: chirurgijos, terapijos, psichiatrijos, pediatrijos ir kitas. Šiuo atveju gali būti, kad kažkurių paslaugų vos ne prievartą turėsime atsisakyti, stiprindami kitas paslaugas, priimdami gyventojus iš kitų rajonų. Jei kažkurios iki šiol teikiamos stacionarinės paslaugos bus apribotas, mes kompensuosime kitais būdais.

Suteikia paslaugas, o pinigų negauna

– Gal jau turite ir tą atsarginį planą?

– Maždaug dešimt metų stipriai plėtojam alternatyvias paslaugas. Vietoj stacionarinių paslaugų teikiam dienos stacionaro ir ambulatorines paslaugas, taikom dienos chirurgiją. Tiesiog stengiamės kompensuoti stacionarinės pagalbos apribojimus, kadangi mums viską riboja pinigų stoka. Tiek teikiant stacionarinę pagalbą, tiek konsultacijas poliklinikoje susidaro tokia paradoksali situacija, kad pacientų eiles reikėtų mažinti, bet iš kitos pusės, jų negalime mažinti, kadangi negauname pakankamo finansavimo, nors mes visą laiką viršijame tas kvotas, kurias skiria Valstybinė ligonių kasa.

Visų pirma stengėmės padidinti atlyginimus mažiausiai uždirbantiems medikams, kaip pavyzdžiui, slaugytojoms, kurioms bazinį atlyginimą padidinome 31 procentu, o kas turi naktinių budėjimų, alga pakilo dar daugiau. Kai kuriems gydytojams atlyginimas padidėjo nuo 28 iki 10 procentų. Tiesa, tiems, kurie iki tol uždirbo daugiau, padidėjo vos keliais procentais.

Pavyzdžiui, pernai ambulatorinių paslaugų suteikėm už 200 tūkstančių eurų daugiau nei mums reikia suteikti. Iš jų 120 tūkstančių eurų Valstybinė ligonių kasa apmokėjo papildomai, o likusi suma – 80 tūkstančių eurų taip ir liko neapmokėta. Mūsų ligoninė ne tokia didelė, kad galėtume be ribų teikti paslaugas, už kurias mums nėra mokama.

Juk viskas kainuoja: reikia mokėti specialistams, išlaikyti patalpas, įrangą. Tai kaip galime mažinti eiles, kai mums ribojamas teikiamų paslaugų skaičius? Mano, kaip direktoriau užduotis – stengtis, kad įstaigoje būtų pakankamai specialistų, įrangos, kad būtų tinkamos sąlygos gydymui ir gydymuisi.

– Galbūt pacientų eilių netrumpina specialistų trūkumas?

– Nors mes ypatingai didelio trūkumo nejaučiame, kaip kiti Lietuvos pakraščių rajonai, tačiau susidaro tam tikros situacijos, kuomet atsiranda vienos ar kitos srities specialistų trūkumas. Aišku, mes jį kompensuojame, bet būna, kad tam tikrą laiko tarpą iškyla problemų. Tarkim, šiuo metu atsirado kardiologų problema. Viena gydytoja vaiko priežiūros atostogose, kita gydytoja, sulaukusi pensinio amžiaus, savo noru išėjo iš darbo, todėl pacientų eilės nemažės, bet tik didės. Šiuo metu ieškome naujo kardiologo, kuris tikrai atsiras, tačiau šiandien jo neturime.

Atsiras naujų paslaugų

– Kokias paslaugas dar planuojate teikti ir kokių dar nėra buvę?

– Stengiamės plėsti tam tikrą paslaugų spektrą, kai atsiranda vis naujų specialybių. Pernai pradėjo dirbti vaikų kardiologas, kurio ligoninėje nėra buvę maždaug 20 metų. Šiais metais bandom atidaryti skausmo kliniką bei teikti geriatrijos paslaugas. Jau pradėjo veikti geriatrijos kabinetas, kuriame dirba gydytoja Rasa Maselienė, žadame atidaryti ir dienos stacionarą.

Ypač džiaugiuosi, kad rajono savivaldybė, meras Saulius Grinkevičius padeda spręsti ligoninės problemas. Štai įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, prieš keletą savaičių išasfaltuotos prieigos prie priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus. Tai didžiulė nauda ne tiek pačiai įstaigai, kiek rajono gyventojams.

Tokių paslaugų dar nesame teikę. Skausmo klinika reikalinga neurologiniams, onkologiniams ir kitiems ligoniams, kai vien medikamentinis gydymas nepadeda sumažinti skausmo, ypač vėlyvesnėse onkologinės ligos stadijose. Šiuo atveju taikoma kompleksinė pagalba dienos stacionare, kai ligonis būna ligoninėje, jam teikiamas tiek medikamentinis, tiek kitokios specifikos gydymas. Svarbiausia, kad turime gerus šių sričių specialistus. Tai yra gydytojas Egidijus Gaučas, šiuo metu dirbantis anesteziologu, kuris buvo vienas iš skausmo medicinos pradininkų Lietuvoje. Šiuo metu skausmo klinikos specialistui rengiame patalpas, esame paruošę ir išsiuntę dokumentus akreditavimo tarnybai, ir kai tik gausim licencijas, pasirašysim sutartis su Valstybine ligonių kasa, pradėsime teikti šias paslaugas.

Skaičiuoja padidintas medikų algas

– Viena opiausių problemų – medicinos darbuotojų atlyginimai. Jūsų manymu, ar nuo gegužės 1 dienos jie buvo pakankamai padidinti?

– Algų padidinimas, žinoma, geras žingsnis, bet iš kitos pusės – atlyginimai dar vis per maži. Šalies gydymo įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo buvo skirta beveik 100 milijonų eurų. Kiekvienai gydymo įstaigai buvo skirta tam tikra pinigų suma, atsižvelgiant, kokias paslaugas ji teikia. Konkrečiai kalbant apie mūsų ligoninę, mums buvo padidintos kvotos 73 tūkstančiais eurų, tačiau norint visiems medikams 20 procentų padidinti algas, mėnesiui reikėtų gauti 80 tūkstančių eurų. Iš viso aštuoniems mėnesiams skirta 584 tūkstančiai eurų. Kadangi dar turėjome savo rezervą, atlyginimus mes pakėlėme daugiau nei 20 procentų, bet ne visiems vienodai. Visų pirma stengėmės padidinti atlyginimus mažiausiai uždirbantiems medikams – slaugytojoms, kurioms bazinį atlyginimą padidinome 31 procentu, o kas turi naktinių budėjimų, alga pakilo dar daugiau. Gydytojų atlyginimų pakėlimui liko apie 10 procentų sumos. Kai kuriems gydytojams atlyginimas padidėjo 28, 20 ar 10 procentų. Kurie iki tol uždirbo daugiau, jiems padidėjo tik keliais procentais.

– Ar įmanoma sustabdyti medikus, kurie dėl menkų atlyginimų renkasi emigraciją?

– Mūsų pagrindinis tikslas buvo kelti algas mažiausiai uždirbantiems, o tie, kurie daugiau iki šiol uždirbo, jiems pakilo mažiau. Kėdainių ligoninėje vidutinis gydytojo atlyginimas neatskaičius mokesčių už etatą siekia apie 1,5 tūkstančio eurų, vidutinė slaugytojo alga – apie 700 eurų. Algų pakilimas priklauso nuo paslaugų – kuo sudėtingesnės paslaugos teikiamos, tuo įstaiga gavo didesnį finansavimą. Universitetinės ligoninės gavo sąlyginai dideles sumas, mes gavome vidutiniškas, o rajono ligoninės, kurios teikia tik terapijos ar slaugos paslaugas, dar mažesnes. Kėdainių ligoninė tarp šalies gydymo įstaigų pagal atlyginimų dydį yra maždaug per vidurį. Aš manau, kad toks algų pakėlimas vis tiek per mažas ir jeigu jos toliau nekils, netrukus susidursime su labai didele specialistų stoka.

Dešimtmetį užsitęsusios problemos

– Kokią Kėdainių ligoninę įsivaizduojate po penkerių metų?

– Ligoninės ateitis, kiek aš dirbu, niekada nebuvo per daug šviesi, todėl, kad nuolat iškyla vienokių ar kitokių problemų, su kuriomis reikia kažkaip susitvarkyti, kad jos nestabdytų darbų. Jeigu visą laiką vyksta reformos, atsiranda tam tikrų problemų, ūkinių reikalų. Sveikatos apsaugos ministerijos strateginiuose planuose ligoninės administracinio-laboratorinio korpuso renovacija yra įtraukta jau nuo 2007 metų. Deja, praėjo 11 metų ir dar neaišku, kada ji prasidės, nors kiekvienais metais dedame pastangas. Per tą laikotarpį dėl tos pačios problemos ne vienas sveikatos apsaugos ministras, viceministras buvo atvažiavęs, bet kol kas šis klausimas nejuda į priekį. Ypač džiaugiuosi, kad rajono savivaldybė, meras Saulius Grinkevičius padeda spręsti ligoninės problemas. Štai įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, prieš keletą savaičių išasfaltuotos prieigos prie priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus. Tai didžiulė nauda ne tiek pačiai įstaigai, kiek rajono gyventojams. Anksčiau žmonės grūsdavosi, neturėdavo, kur pastatyti savų automobilių ir GMP automobiliui užtverdavo kelią, dabar šios problemos nebeliko. Tačiau apibendrinant galiu pasakyti, šiame darbe problemų visada buvo ir bus.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.