Slaugytoja diabetologė Rasa Sakauskienė teikia pirminę ir tęstinę konsultacinę pagalbą, informuoja ir konsultuoja slaugos bei mitybos klausimais, kad būtų  išvengta CD komplikacijų, padeda spręsti pacientui bei jo šeimai kilusias sveikatos ir  psichosocialines problemas, padeda prižiūrėti diabetines pėdas, padus, kojų opas, atlieka gydomąjį  pedikiūrą.

Slaugytoja diabetologė Rasa Sakauskienė teikia pirminę ir
tęstinę konsultacinę pagalbą, informuoja ir konsultuoja slaugos bei mitybos klausimais, kad būtų
išvengta CD komplikacijų, padeda spręsti pacientui bei jo šeimai kilusias sveikatos ir
psichosocialines problemas, padeda prižiūrėti diabetines pėdas, padus, kojų opas, atlieka gydomąjį
pedikiūrą.

Cukrinis diabetas – tai lėtinė liga, kuria susergama, kai kasa nepakankamai gamina insulino arba organizmas negali jo veiksmingai panaudoti. Ši liga yra valdoma, todėl kontroliuodamas diabetą, ligonis gali ilgai išsaugoti gerą savijautą ir išvengti komplikacijų.

Jei jums diagnozuotas cukrinis diabetas, labai svarbu reguliariai bendrauti su medicinos specialistais, be to, naudinga pasikonsultuoti su kvalifikuotu šioje srityje dirbančiu diabetologu. Kuo daugiau žinosite apie cukrinį diabetą, tuo geriau išmoksite jį valdyti.

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre 3- me kabinete jau keletą metų teikiamos slaugos paslaugos cukriniu diabetu (CD) sergantiems suaugusiems pacientams.

Veikia diabetologo kabinetas

Nuo šių metų balandžio 1-osios dirbanti slaugytoja diabetologė Rasa Sakauskienė teikia pirminę ir tęstinę konsultacinę pagalbą, informuoja ir konsultuoja slaugos bei mitybos klausimais, kad būtų išvengta CD komplikacijų, padeda spręsti pacientui bei jo šeimai kilusias sveikatos ir psichosocialines problemas, padeda prižiūrėti diabetines pėdas, padus, kojų opas, atlieka gydomąjį pedikiūrą.

Konsultacinė pagalba teikiama pagal asmens sveikatos priežiūros įstaigoje patvirtintą Sergančiųjų CD mokymo programą. Teikiant sergančiųjų CD slaugos paslaugas suaugusiesiems, jei jie pageidauja, gali dalyvauti ir paciento šeimos nariai. Minėtos paslaugos su šeimos gydytojo arba gydytojo endokrinologo siuntimu teikiamos nemokamai. Būtina išankstinė registracija: suaugusiųjų registratūroje prie 2 langelio arba telefonu (8 347) 614 34. Jei pacientui reikalinga daugiau paslaugų – teikiamos mokamos paslaugos pagal Kėdainių PSPC galiojančius mokamų paslaugų įkainius. Tarkim padų šlifavimo, įaugusių nagų priežiūra, gydomojo pedikiūro paslauga domisi ne tik diabetikai. Šios paslaugos kaina -7,82 Eur (buvo 27 litai).

Diabetikai du kartus į metus siunčiami pasitikrinti pas gydytoją endokrinologą.

Teikiamos nemokamos slaugos paslaugos 

Pirminė konsultacinė pagalba suteikiama pacientui, kuriam ką tik pripažintas diabetas. Diabetologė jį moko kaip sekti gliukozės kiekį kraujyje namuose, gliukomačiu matuotis cukraus kiekį, pataria mitybos klausimais, teikia patarimus kaip elgtis ūmių buklių atvejais, informuoja apie galimas komplikacijas, teikia patarimus apie sveiką gyvenseną, kojų priežiūrą, suteikia visokeriopą informaciją, susijusią su diabetu. Pacientas į metus gali turėti ne daugiau kaip 5 tokias konsultacijas.

Tęstinė slaugytojo konsultacija teikiama tiems pacientams, kurie diabetu sergu nebe vienerius metus, tačiau jiems galbūt iškilo kokių nors klausimų. Tokie pacientai gali pasikonsultuoti pagal savo poreikius iki 2 kartų per metus.

Atliekamas gydomasis pedikiūras.

Atliekamas gydomasis pedikiūras.

Slaugytoja diabetologė kabinete atlieka diabetinės pėdos priežiūrą, higieninį, profilaktinį, gydomąjį pedikiūrą; nuospaudų, hiperkeratozės (suragėjusios odos) šalinimą; normalių ir deformuotų nagų kirpimą bei šlifavimą specialia įranga; įaugusių ir grybelinių nagų priežiūrą; padų šlifavimą. Tai itin reikalinga procedūra ypač sergantiems cukriniu diabetu. Kojų priežiūra daugeliui aktuali problema, kai tenka prižiūrėti nuospaudas, pėdas ir nagus, kadangi patys diabetu sergantys žmonės namuose neturi tam reikalingų instrumentų. Nemokamai vienam pacientui atliekamos ne daugiau kaip 4 tokios procedūros per metus.

Dar viena iš teikiamų paslaugų – kojų opų priežiūra atsiradus nutrynimams, nuospaudoms. Atliekama hiperkeratozės (suragėjusios odos) šalinimas; nekrektomija; konsultuojama pėdų bei bigių opų priežiūros klausimais. Informacija suteikiama ne tik pacientui, bet ir šeimos nariams.

Iškilus komplikacijų pavojui, pacientas siunčiamas specialisto konsultacijai į Kauną. Per metus pacientas gali gauti ne daugiau kaip 24 tokias paslaugas.

Kartą apsilankę, vėl sugrįžta

,,Paprastai pirmą kartą atėję į diabetologo kabinetą, čia vėl sugrįžta, rečiausiai apsilanko kas tris mėnesius, o išėję iš kabineto visi būna patenkini. Per mėnesį diabetologo kabinete apsilanko apie 100 pacientų, sezono metu būna ir daugiau. Ypač pėdų priežiūros paslaugų poreikis padidėja šiltuoju metų laiku“, – dalinasi kolegių patirtimi R. Sakauskienė.

Dažniausiai slaugytojos diabetologės paslaugų reikia pensinio amžiaus žmogui, maždaug nuo 60 iki 80 metų, nors ateina ir jaunesnių, ir vyresnių pacientų.

Slaugytojos diabetologės teigimu, pirmą kartą išgirdę diagnozę apie pripažintą diabetą, žmonės paprastai labai sutrinka, daug ko klausinėja, nes viskas jiems aktualu. Kalbant apie mitybos planavimą, tik vienas kitas pacientas linkęs skaičiuoti kalorijas, nors kiekvienam iš jų aiškinama, kiek ir ko reikia valgyti, kad su maistu per dieną būtų gaunamas atitinkamas kiekis angliavandenių, baltymų ir riebalų.

IMG_7971Pasireiškiantys simptomai

Kėdainių PSPC esančiame Sveikatos mokymo kabinete 5-6 kartus per metus galima nemokamai pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje.Slaugytoja diabetologė Rasa Sakauskienė pataria geriau dažniau pasitikrinti, negu, kad visiškai pamiršti.

Cukrinį diabetą galima įtarti pačiam žmogui, pasireiškus kai kuriems simptomams, tačiau jie irgi nebūna vienodi visiems. Galimas padidėjęs troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, nuovargio ir mieguistumo jausmas, neryškus matymas, nuolatinis alkis, nepaaiškinamas svorio kritimas, lėtas žaizdų gijimas, niežėjimas, odos infekcijos.

Slaugytoja diabetologė rekomenduoja palaikyti cukraus kiekį kraujyje nuo 4,4 iki 6 mmol/l ir laikytis režimo. Gliukozės kiekio kraujyje palaikymas normos ribose padės išvengti trumpalaikių pasekmių ir ilgalaikių komplikacijų, pavyzdžiui, širdies, inkstų ligų, insulto, regos bei kraujo apytakos sutrikimų.

Ligą galima kontroliuoti

Taigi, sergantis žmogus turėtų žinoti pagrindines ligos valdymo priemones. Jos yra: planinga mityba, mankšta, medikamentai, savikontrolė, sveika gyvensena, mokymasis.

Mitybos planą galima sudaryti individualiai, priklausomai nuo žmogaus kūno svorio, darbo pobūdžio, judrumo, diabeto tipo ir kitų ligų, taip pat finansinių galimybių. Maitinantis saikingai, neleidžiamų produktų sąrašo beveik nėra. Reikia stengtis vartoti mažiau riebalų, dažniau maistą virti, troškinti, mažiau kepti. Būtina sekti produktų glikemijos indeksą (GI).Būtent glikemijos indeksas parodo, kaip greitai angliavandeniai suvirškinami ir kiek jie padidina glikemiją.

Panašių rekomendacijų reikėtų laikytis ir sveikiems žmonėms.

IMG_7976Parengti du stendai IMG_7981

Balandžio 7-ajai, Pasaulinei sveikatos dienai, kurios šių metų tema – cukrinis diabetas, VšĮ Kėdainių PSPC parengti du stendai: „Patikimai diabeto kontrolei…“ ir „Cukrinio diabeto ūmios būklės ir komplikacijos“. Juose pateikiama informacija, jog cukrinis diabetas – tai visuma sutrikimų, kuriuos sukelia sutrikęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę.

Nurodomi pagrindiniai I ir II tipo diabeto simptomai. Rekomenduojama atkreipti dėmesį į tokius požymius kaip padidėjusį svorį, grybelines infekcijas, patamsėjusią odą sprando, pažastų srityse (acanthosis nigricans), dilgčiojančias ar nutirpusias galūnes, pablogėjusį regėjimą, impotenciją. Cukrinio diabeto tikimybė padidėja esant nutukimui, mažam fiziniam aktyvumui, genetiniam polinkiui, policistinių kiaušidžių sindromui, padidėjusiai gliukozės koncentracijai nėštumo metu, metabolinio sindromo požymiams (padidėjusi cholesterolio ar trigliceridų koncentracija, arterinė hipertenzija). Čia taip pat nurodyti pagrindiniai cukrinio diabeto kontrolės kriterijai. Akcentuojama tai, kad įtariant cukrinį diabetą, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, ištirti gliukozės kiekį kraujyje, gliukozės bei ketonų (acetono) kiekį šlapime ir atlikti kitus būtinus tyrimus.

Vyko paskaita, atlikti tyrimai

Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre (SJMC), S. Dariaus ir S. Girėno g. 52 vyko paskaita, kurios tema: ,,Cukrinis diabetas – pagreitį įgaunanti liga“, lektorė VšĮ Kėdainių PSPC slaugos tarnybos į namus vadovė Sandra Rimkuvienė.

Trečio amžiaus universiteto (TAU) studentams Kėdainių PSPC sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė nustatė pagrindinius diabeto rizikos faktorius (gliukozės ir trigliceridų kiekis kapiliariniame kraujyje, kūno masės indeksas, liemens ir klubų apimties santykis ir kt.).

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

(A. Raicevičienės nuotr.).

One Response

  1. zozana

    tai puiki specialystė. sekmingo darbo. Tik reikia naujos aparatūros

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.