Tačiau ministerija vis ,,tebesistemina informaciją ir rengia kovos planą“

Kurį laiką žavėjęsi egzotiškai atrodančiais Sosnovskio barščiais, lietuviai jau bene dešimt metų skelbia jiems karą.

Kauno gatvėje, aplink Birutės Ulickienės sodybą, veši tikri Sosnovskio barščių brūzgynai.

Kauno gatvėje, aplink Birutės Ulickienės sodybą, veši tikri Sosnovskio barščių brūzgynai.

Tačiau tą karą laimėti, pasirodo, nelengva: aršią kovą Sosnovskio barščiui skelbia ir valdžia, ir pavieniai žmonės, o jo plotai ne tik nemažėja, bet net didėja.

Sultys nudegina odą
Sosnovskio barščio žiedynas primena krapus, tik kur kas didesnis. O pats augalas gali išsistiebti net iki kelių metrų aukščio.
Suvešėję Sosnovskio barščiai užgožia kitas žoles, nuodingi jų brūzgynai kenkia gyvuliams, alina dirvą.
Sosnovskio barščio nepatartina net liesti – mat šio augalo sultys degina odą, ištryškusios gali pakenkti akims.
Per storą medžiagą tos sultys neprasiskverbia, tad susiruošus Sonovskio barščių naikinti reikia būtent tokiais drabužiais apsirengti, užsimauti ir pirštines (geriausia – neperšlampančias).

Efektyviausia – gilus suarimas
Daug kur Sosnovskio barščiai naikinami šienavimu. Šis augalas – dvimetis, tad porą sezonų iš eilės nupjautas nesubrandina sėklų ir turėtų sunykti.
Tokia teorija, o realybė nuo jos, deja, skiriasi: mat ne visos žemėn pabirusios Sosnovskio barščio sėklos dygsta iškart, kai kurios tai gali daryti net po penkerių ar dar daugiau metų.
Be to, vidurvasarį nupjautas Sosnovskio barštis iki rudens spėja ataugti, vėl sužydi ir subrandina sėklų.
Vadinasi, šienauti Sosnovskio barščių sąžalynus reikia ne du, o kur kas daugiau kartų – tol, kol sunyksta visos anksčiau išbarstytos jų sėklos.
Bene veiksmingiausia kovos su Sosnovskio barščiais priemonė – jų sąžalynus užarti daugiau kaip 24 centimetrų gyliu: tuomet sudygusių sėklų daigai sunkiai bepasiekia žemės paviršių.
Herbicidams Sosnovskio barščiai gana atsparūs – kiek jautresni būna tik vos sužėlę, anksti pavasarį.

Spsnovskio barštis – viena iš nedaugelio augalų rūšių, kurią Lietuvoje privalu naikinti.

Spsnovskio barštis – viena iš nedaugelio augalų rūšių, kurią Lietuvoje privalu naikinti.

Įstatymais numatytos sankcijos
„Didžiausi Sosnovskio barščių plotai išvešėję Surviliškio bei Kėdainių miesto seniūnijų teritorijose.
Mažesni, tačiau priežiūros ir naikinimo taip pat reikalaujantys plotai veši Dotnuvos, Vilainių bei Šėtos seniūnijose.
Keli židiniai užfiksuoti ir naikinami Truskavos, Josvainių, Krakių, Pelėdnagių seniūnijose“, – sakė rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Lukošiūtė.
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 107-uoju straipsniu, beje, numatyta, kad:
žemės savininkų ar kitų jos naudotojų aplaidus nekovojimas su piktžolėmis, augalų kenkėjais bei ligomis užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 50 iki 100 litų.
tokie pat veiksmai, atlikti asmens, jau anksčiau bausto už šio reikalavimo nepaisymą, užtraukia jam baudą nuo 100 iki 300 šimtų litų;
Negalima teigti, kad Kėdainių rajono savivaldybė Sosnovskio barščio plitimą ignoruoja – šįmet iš Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos jam naikinti atseikėti 67 tūkst. litų.
Ne ką mažiau kova su Sosnovskio barščiais kainavo ir 2013 bei 2012 metais – per juos šių augalų naikinimui buvo skirta po 60 tūkst. litų.

Už tvoros – karalystė
Pinigai išleidžiami, tačiau panašu, kad Sosnovskio barščiams dėl to ,,nei šilta, nei šalta“.
Pavyzdžiui, aplink Kauno gatvės 55-uoju numeriu pažymėtą Birutės Ulickienės sodybą veši tikri šių augalų brūzgynai.
Savojoje valdoje B. Ulickienė su Sosnovskio barščiais kovoja nesustodama: ,,Nuolat juos kapoju, neleidžiu subrandinti sėklų. Tačiau aplink sodybą plyti nežinia kieno žemė, kurioje – tikra tų piktžolių karalystė.
„Kėdainių mugei“ B. Ulickienė Sosnovskio barščiais skundėsi jau prieš kelerius metus. Seniūnija tada buvo atsiuntusi darbininkų, kurie įžūlią piktžolę išnuodijo kažkokiu cheminiu preparatu.
,,Tačiau tai buvo padaryta tik nedideliame plote, kuris matomas iš gatvės. O aplink manąją sodybą Sosnovskio barščiai keroja be jokio rūpesčio. Negi neįmanoma išsiaiškinti, kas tų žemių šeimininkai, ir padaryti tvarką?“ – pyko garbaus amžiaus kėdainiškė.

Seniūnijos – kiekviena savaip
Pasak A. Lukošiūtės, Sosnovskio barščiai labiausiai išplitę valstybinėje žemėje, tačiau kai kur veši ir privačiose valdose. Pastarosiose gyventojai su šia neganda turi kovoti patys.
„Šių metų birželį prašėme informuoti apie Sosnovskio barščių augavietes. Gyventojai atsiliepė aktyviai. Surinkti duomenys pateikti Aplinkos ministerijai. Ten informacija sisteminama, o pagal ją bus kuriama teisinė bazė, planuojami darbai, finansavimas“, – sakė vyriausioji specialistė.
Atskiros seniūnijos su Sosnovskio barščiais kovoja taip, kaip išgali: Kėdainiuose tam samdoma bendrovė „Irgita“, Dotnuvoje – įmonė „Dotnuvos vejos“, Surviliškyje – ūkininkas Kęstutis Župerka.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.