Šiandien Vilniaus Katedros aikštėje Lietuvos medikai ir juos palaikantieji surengė mitingą simboliniu pavadinimu „Paskutinių medikų žygis į oro uostą“. Šis mitingas skirtas atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į Lietuvos medikų situaciją ir masinę emigraciją dėl socialinių, ekonominių priežasčių bei valstybinės sveikatos apsaugos politikos sąstingio.

Kėdainių PSPC bendrosios praktikos gydytoja Vilma Šnurevičiūtė pabrėžia, kad protestuodami medikai prašo ir visuomenės palaikymo.

Mitingą organizavo aktyvių Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto rezidentų grupė ir Lietuvos medikų sąjūdis, palaikomi medicinos studentų, rezidentų, medikus vienijančių organizacijų. Šiame protesto mitinge dalyvavo ir keletas VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojų. Prie šios protesto akcijos prisideda ir savo kabinetuose dirbantys medikai. Tai akivaizdžiai įrodo prie suaugusiųjų ir vaikų poliklinikos registratūrų sustatyti lagaminai bei ant šeimos gydytojų, procedūrų kabineto bei laboratorijos iškabinti simboliniai lėktuvo bilietai į Londoną, Švediją, Norvegiją.

Įstaigos vadovė skatina palaikyti mitinguojančius

Kėdainių Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Audronė Rimkevičienė teigia taip pat palaikanti įstaigos medikų iniciatyvą prisijungti prie protesto akcijos.
,,Šiuo metu yra pasiekta tokia stadija, kai priimtinos praktiškai visos priemonės. Šio protesto tikslas yra ne tik medikų atlyginimo didinimas, bet ir siekis sureguliuoti darbo krūvius. Dabar medikai dirba didžiuliais krūviais: šeimos gydytojas per 1 darbo dieną priima 40–50, o kartais ir daugiau pacientų. Tokie darbo krūviai žaloja mediko sveikatą ir gresia rimtomis klaidomis, kai gali nukentėti paciento sveikata. Medikai – žmonės, jie negali be poilsio dirbti ištisą parą ištisus metus. Suprasdami, kad pacientui reikia pagalbos dabar, turime suprasti, kad kiek­vienas pacientas reikalauja tam tikro laiko – pokalbiui, apžiūrai, tyrimų ir gydymo paskyrimui, dokumentacijos sutvarkymui, o laiko yra tiek, kiek yra“, – savo nuomonę išsakė įstaigos vadovė.

A. Rimkevičienė sako palaikanti ir mitinge dalyvaujančius mūsų įstaigos medikus, kurie šioje akcijoje dalyvauja ne darbo laiku. O neatsitraukus iš darbo vietos kolegas morališkai ne tik galima, bet ir privaloma palaikyti.

Prašo visuomenės palaikymo

Lietuvos gydytojų sąjungos Kėdainių filialo tarybos narė, Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Vilma Šnurevičiūtė informavo, jog kartu su Lietuvos gydytojų sąjungos Kėdainių filialo pirmininke Raimonda Augiene išvyko ir keletas mūsų įstaigos medikų.

,,Kadangi iniciatyva yra jaunųjų gydytojų rezidentų, profsąjungos turėtų duoti sutikimą ar mums streikuoti, ar ne, todėl mes šiandien darome daugiau palaikymo akciją, nes jaunieji medikai internetinėje erdvėje kvietė juos palaikyti ir prisijungti. Mes norime, kad šią iniciatyvą palaikytų ir visuomenė, nes tai yra ne tik medikų, bet ir pacientų problema. Reikalavimuose akcentuojami ne tik medikų atlyginimai, kurie Lietuvoje yra vieni iš mažiausių Europos Sąjungoje, bet ir dideli medikų krūviai, kurių nebeįmanoma atlaikyti, nes pavargęs medikas nesuteiks kokybiškos paslaugos. Matom kokia situacija yra Rumunijoje, kai 100 kilometrų spinduliu nėra profesionalių medikų. Tokia situacija gresia ir Lietuvai“, – apie beviltišką Lietuvos mediko situaciją kalbėjo šeimos gydytoja.

Pasak V. Šnurevičiūtės, medikai akcentuoja, kad norime likti Lietuvoje, nori ne tik oriai gyventi, bet ir dirbti, prašo visuomenės palaikymo.
Į suaugusiųjų polikliniką atė­jusius pacientus pasitinka keletas lagaminų su užrašais: ,,Mes kasdien gydome jus, jūsų vaikus ir senelius. Šį kartą mums reikia jūsų pagalbos. Mes norime dirbti Lietuvoje, oriai gyventi ir dirbti, toliau jums padėti. Šiandien mums reikia jūsų palaikymo, nes išvažiavę medikai rytoj jums jau nebegalės padėti“.

Šalia šeimos gydytojos Rimos Petrilevičienės darbo stalo stovi nedidelis lagaminėlis, ant kurio – simbolinis bilietas į Londoną su išvykimo data – 2018 05 01.Toks pat bilietas – ir ant slaugytojos darbo stalo bei gydytojos kabineto durų.

Gydytojai gali likti be sveikatos

Paklausta, kas ją privertė prisijungti prie medikų protesto akcijos, R. Petrilevičienė buvo atvira: ,,Yra posakis, kad nuvarytus arklius nušauna, tai mūsų nušauti nereikės, mes jau patys krisim finišo nepasiekę. Tokiais nesureguliuotais darbo krūviais dirbti neįmanoma. Visi iš mūsų reikalauja, visi kažko nori, bet mes jau nebepavežam. Prisijungiu prie šio protesto reikalaudama, kad turi būti taip, kaip ir visur. Vidutiniškai per dieną tenka priimti apie 40 pacientų. Paskaičiuokite, kiek turime dirbti, jei pacientui skirta 15 minučių. Ar įmanoma įtilpti į šias valandas, kai, tarkim, per dieną reikia priimti 17 pirminių pacientų, o viena valanda skirta pakartotiniams vizitams, o prie ,,ekstrinių“ pacientų įrašytos 6 pavardės. Kai tenka pacientą apžiūrėti, išklausyti ir dar jam išrašyti ne vieną receptą, o kartais siuntimą pas kitą specialistą. Mes kiekvieną dieną po porą valandų dirbame viršvalandžius, norėdami priimti visus už durų laukiančius pacientus. Pabandyk nepriimti to, kuriam skauda. Iš karto pasipiltų skundai. Dar reikia dirbti taip, kad nenusižengtum rekomendacijoms, įvairiems įsakymams, kad nebūtum nubausta tikrintojų. Mes dirbam iš idėjos, nes mums gaila tų žmonių. Nors jau tenka girdėti, kad jauni gydytojai uždaro duris, kai baigiasi jų darbo laikas. Mes durų tikrai neuždarome. Pinigų mums jau nebereikia, mums reikia sveikatos. Mes mylim savo darbą ir norim dirbti čia, bet jau nebepajėgiam“, – emocingai savo nuomonę dėstė šeimos gydytoja R. Petrilevičienė.

Pacientai sunerimę

Kiti gi gydytojai ant savo kabineto durų pasikabino lėktuvo bilietus, įrodančius, kad jie pasiruošę išvykti į Norvegiją, Airiją, Švediją.
Išvydę lagaminus bei lėktuvo bilietus ant gydytojų kabinetų durų sutrikę jautėsi ir pacientai. Šalia gydytojos V. Šnurevičiutės kabineto laukianti pacientė Liusė buvo rimtai sunerimusi. ,,Tai jau ne žaidimas, atšviestas tikras lėktuvo bilietas. Aš moku skaityti. Gaila, labai gaila gydytojos. Tai kas mane gydys, kai gydytoja išvyks. Kokia gera buvo mano gydytoja. Iš pat ryto labai sugadino nuotaiką. Mums aišku, dėl ko – dėl atlyginimų ir darbo krūvių. Gydytoja tikrai dirba ne pagal savo darbo laiką, labai atsidavusi ir tarnauja žmonėms“.

Asta Raicevičienė
VšĮ Kėdainių PSPC atstovė
viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.