Nuo 2003 metų Kėdainių rajone, Pelėdnagių seniūnijoje, Zabieliškio kaime veikiantį regioninį sąvartyną privaloma plėsti. Kitu atveju, jau kitų metų viduryje nebebus kur gabenti Kėdainių rajone susikaupiančių atliekų. Tai pabrėžia Zabieliškio sąvartyną administruojančios viešosios įstaigos „Kauno regiono atliekų tvarkymo centras“ (Kauno RATC) vadovas Kęstutis Balčiūnas.

Tačiau kuo labiau artėja kritinė data, kai atliekų vežti nebebus kur, tuo labiau aktyvėja visuomenės atstovai, populistiniais pareiškimais klaidinantys, neva gali sustabdyti Zabieliškio sąvartyno plėtrą, kuri, beje, jau buvo užprogramuota prieš daugiau nei 15 metų. Tada, nepaisant didžiulio visuomenės ir opozicijoje buvusių Kėdainių rajono Tarybos narių pasipiktinimo, tuometė Kėdainių rajono valdžia mūsų krašte leido steigti regioninį Zabieliškio sąvartyną, kuris pradėtas eksploatuoti 2003 metais. Vėliau, 2005-aisiais, šį sąvartyną, kurio pirminė numatyta teritorija siekia 7,5 ha, pradėjo administruoti Kauno RATC.

Susitikęs su viešosios įstaigos „Kauno regiono atliekų tvarkymo centras“ vadovu Kęstučiu Balčiūnu, Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius aiškinosi, kaip plečiant Zabieliškio sąvartyną bus laikomasi aplinkos apsaugos reikalavimų.

Plėtra numatyta seniai

„Kaip ir buvome numatę, šis plotas atliekomis bus užpildytas per 15 metų. Šiuo metu Zabieliškio sąvartynas yra ant ribos, kai būtina kuo skubiau spręsti plėtros klausimus, nes greitai iš Kėdainių rajono atliekas nebeturėsime kur vežti“, – sako Kauno RATC vadovas K. Balčiūnas.

Kauno RATC vadovas pabrėžia, kad apie sąvartyno plėtrą pradėta galvoti jau gana seniai, kadangi atliekų kiekis kasmet vis auga, o valstybės užsibrėžto tikslo – perdirbti ir sudeginti kuo daugiau atliekų – įgyvendinti nepavyksta iki šiol.

Todėl 2004 metais Aplinkos apsaugos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentas (Kauno RAAD) pateikė sprendimą apie dvi regiono atliekų tvarkymo sistemos plėtros galimybes. Viena jų – įrengti sąvartyną kitoje vietoje, kita – Zabieliškio sąvartyno praplėtimas ir esamos infrastruktūros išnaudojimas. Pasirinktas pastarasis va­riantas, kadangi greta Zabieliškio sąvartyno buvo didžiulis laisvos žemės sklypas.

Šiam sprendimui nesugebėjo pasipriešinti ir tuometė Kėdainių rajono valdžia. Be viso to, 2008 metais buvo nuspręsta suformuoti žemės sklypą, skirtą kelio į Zabieliškio sąvartyną tiesimui. Taip pat tais pačiais metais buvo pritarta siūlymui neprivatizuoti 17 ha žemės sklypo, kuris jau tuomet buvo numatytas Zabieliškio sąvartyno plėtrai.

O vėliau sekė tik formalumų sutvarkymas. 2010 metais minėtas skypas buvo sutvarkytas ir patvirtintas Kauno apskrities viršininko įsakymu, o 2012 metais tarp Kauno RATC ir Nacio­nalinės žemės tarnybos (NŽT) buvo sudaryta 17,4325 ha žemės sklypo panaudos sutartis. Nuo pasirašymo dienos ji galioja 99 metus. Šioje sutartyje numatyta, kad sklypas bus naudojamas atliekų saugojimui, rūšiavimui ir utilizavimui.

Pasak Kauno RATC vadovo K. Balčiūno, su NŽT pasirašius sklypo panaudos sutartį, 2013 metais buvo kreiptasi į Kauno aplinkos apsaugos departamentą, kad šis pateiktų atrankos išvadą dėl sąvartyno poveikio aplinkai vertinimo. Ši institucija nusprendė, kad poveikio aplinkai vertinimas nėra privalomas, o tokia aplinkosaugininkų išvada tenkino ir tuometinę Kėdainių rajono valdžią.

Tikslino projektą

„Vėliau, pateikus projektą, beliko kreiptis į Kėdainių rajono savivaldybę, kad ši suteiktų statybos leidimą, kuris 2015 metais ir buvo išduotas“, – pabrėžė K. Balčiūnas.

Tačiau čia pat Kauno RATC vadovas pabrėžia, kad kol kas sąvartyno plėtra yra įstrigusi, kadangi buvo nuspręsta tikslinti projektą, sąvartyno dugne keičiant drenažiniam sluoksniui anksčiau naudotą skaldą į supresuotų padangų blokus. Kaip tik šiuo metu aplinkosaugos institucijos spredžia, ar Kauno RATC bus leista patikslintą projektą įgyvendinti.

Nepaisant didžiulio visuomenės ir opozicijoje buvusių Kėdainių rajono Tarybos narių pasipiktinimo, tuometė Kėdainių rajono valdžia mūsų krašte leido steigti regioninį Zabieliškio sąvartyną, kuris pradėtas eksploatuoti 2003 metais.

„Tai visiškai nauja technologija, kuri jau sėkmingai naudojama Anglijos sąvartynuose. Padangų blokai, kaip drenažinis sluoksnis, būtų įrengiami sąvartyno dugne ant 10 centimetrų smėlio-žvyro sluoksnio. Vieną šį bloką sudaro ne mažiau kaip 100 vienetų padangų. Blokai privalo būti surišti didelio tamprumo plienine viela. Padangų blokai konstrukcijoje turi būti dedami taip, kad vėliau sutrūkus surišimo vielai, būtų išsaugotas blokų komponentų stabilumas. Beje, sąvartyno dugno įrengimui padangos naudojamos ir Lietuvoje, tačiau prieš tai jos yra susmulkinamos“, – teigia K. Balčiūnas.

Paklaustas, kas bus, jei aplinkosaugos institucijos neleis įgyvendinti šio projekto, Kauno RATC vadovas teigė, kad tokiu atveju bus kuo skubiau pradėti darbai pagal anksčiau patvirtintą projektą – sąvartyno dugno įrengimui bus naudojama skalda.

Šiukšlių deginimas neišgelbės

Nepaisant to, kad 2019 metais Kaune veiklą turėtų pradėti Kauno kogeneracinė elektrinė, kurioje po rūšiavimo likusios ir perdirbti netinkamos komunalinės atliekos bei nepavojingos pramoninės atliekos bus deginamos, K. Balčiūno teigimu, sąvartynų klausimas ir toliau liks aktualus.

„Nors ši tema yra labai eskaluojama, neva pastačius atliekų deginimo gamyklas, sąvartynus bus galima uždaryti, tačiau tai absoliuti netiesa. Jau šiandien regione yra sukaupta tiek atliekų, kad pradėjus veikti Kauno kogeneracinei elektrinei darbo užtektų dešimčiai metų į priekį. Tad sakyti, kad atliekų deginimas išspręs visas problemas, mažų mažiausiai yra visuomenės klaidinimas. Tiesa ta, kad baigus statyti šią gamyklą, jos pajėgumas leis Kaunui didžiąją dalį atliekų sudeginti, tačiau tai nereiškia, kad ten galės būti utilizuojamos atliekos iš Kėdainių rajono“, – pabrėžė Kauno RATC vadovas K. Balčiūnas.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Bronius LeBronius

    Su visuomene nebuvo tartasi, Kėdainių gyventojų niekas neapklausė, o dabar mėginama užsakomaisiais straipsniais užglaistyti kylantį triukšmą. Tai piliečiai turi savo žodį?

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.