Korupcija sporte – vis dažniau pasitaikantis reiškinys, kuris užgožia sporto keliamą azartą bei įvairiose sporto šakose ilgam laikui užtraukia juodas dėmes. Pasaulio sporto istorijoje yra susitepusios ne tik pavienės komandos ar žaidėjai, bet ir įvairūs nacionaliniai čempionatai bei šalys ar jų federacijos. Viena skandalingiausių sporto korupcijos atmainų – sutartos rungtynės (atliekami statymai iš anksto susitarus su varžybų dalyviu). Galime prisiminti ne vieną liūdnai pagarsėjusį įvykį, kuomet sutartos varžybos privertė imtis skubių veiksmų, siekiant sumažinti žalą, kuri neretai sporte būna didesnė net už dopingo keliamus skandalus. Ir vis dėlto, padaryti nuostoliai dažniausiai turi rimtų ilgalaikių pasekmių, o atkurti sugriautą prestižą ar reputaciją tampa neįtikėtinai sunku arba neįmanoma.


LKL sukrėtęs lažybų skandalas

Įsimintiniausių lažybų skandalų toli ieškoti nereikia, pakanka nusikelti į 2015-uosius, į neįvykusias aukščiausios Lietuvos krepšinio lygos (LKL) varžybas tarp Kėdainių „Nevėžio“ ir „Mažeikių“. Balandžio 16 dieną LKL sulaukus Lošimų priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos raštą dėl galimai sutartos šių komandų mačo baigties, rungtynės buvo atidėtos. Tą dieną kardinaliai besikeičiantys šių varžybų koeficientai indikavo galimą grėsmę ir netrukus tapo aišku, kad rungtynes per antrąją mačo dalį turi laimėti „Mažeikiai“.

„Nevėžis“ į klampią lažybų skandalų pelkę tuo metu įklimpo jau ne pirmą kartą, tačiau ankstesniais atvejais vis pritrūkdavo įrodymų, o ir LKL valdžia į viską žiūrėjo pro pirštus ir leisdavo tokius atvejus tirti patiems klubams. Klubams, kurių vadovai nesunkiai galėjo būti sutartų varžybų dalimi. Viskas prasidėjo nuo tame sezone „Nevėžio“ namuose 43 taškais patirto pralaimėjimo Klaipėdos „Neptūnui“, kuomet lažybų bendrovės buvo sulaukusios statymų, jog varžybos pasibaigs didesniu nei 30 taškų skirtumu „Neptūno“ naudai, o varžybų lūžis įvyks ketvirtajame kėlinyje.

Nenuostabu, tačiau lemiamą ketvirtį „Nevėžis“ vaikiškai klydo ir pralaimėjo jį net 8:36. Nors klubo vadovai tuomet ir teisinosi žaidėjų traumomis bei nuovargiu, tačiau dar vienas atvejis užfiksuotas varžybose su „Šiauliais“, kur pralaimėjimas buvo patirtas 109:74, o lažybų bendrovės buvo sulaukusios statymų neįprastai didelėmis sumomis už įvykį, kad „Šiauliai“ mačą laimės didesniu nei 15 taškų skirtumu.


Pamokanti R. Alijevo istorija

Lyg pastarojo minėto įvykio būtų negana, sekantį 2015-2016 metų sezoną į panašų sutartų rungtynių skandalą įsivėlė Utenos „Juventus“ gynėjas ir buvęs kandidatas į Lietuvos vyrų rinktinę Rolandas Alijevas. Krepšininkas dėl pagrįstų įtarimų buvo suspenduotas ir nušalintas nuo komandos. Žiniasklaidoje sklandė pranešimai, kad neįvardintas asmuo atvyko pas Utenos komandos vadovus ir parodė telefono žinutes iš susirašinėjimo su krepšininku. Tuometiniam komandos treneriui Antanui Sireikai ir klubo prezidentui Žydrūnui Urbonui ši naujiena buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus, tačiau peržiūrėję keletą paskutinių rungtynių epizodų, buvo priimtas neginčytinas sprendimas – krepšininkas turi būti atleistas dėl šiurkščių klubo vidaus ir lygos taisyklių pažeidimų. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad už tam tikrus sutartus R. Alijevo mačus lažybų punktuose buvo statoma po kelis tūkstančius eurų.

Žinoma, vienam krepšininkui yra pakankamai sudėtinga pakeisti visų rungtynių baigtį, tačiau jeigu rezultatas apylygis, tai padaryti galima, o papildomai nesudėtinga nulemti ir tokius įvykius, kaip taškų skirtumas tarp komandų, įmestų/praleistų taškų skaičius per kėlinį ar per visas varžybas ir kt. Krepšininkas buvo kaltinamas dėl neišnaudotų progų puolime, akivaizdžiai pasyvių veiksmų gynyboje. Iškalbinga buvo ir R. Alijevo paskutinių penkių LKL rungtynių statistika, per kurias jo rezultatyvumas krito daugiau nei tris su puse karto ir buvo pramesti visi 10 tritaškių.

Kalbama, kad R. Alijevas galimai ėmė pinigus iš sukčių, kurie lažybų punktuose statė už sutartų Utenos „Juventus“ rungtynių baigtis, tačiau krepšininkui įgyvendinus ne visus pažadus, buvo siekta atkeršyti ir sugriauti Alijevo karjerą. Planas akivaizdžiai pavyko, nes R. Alijevas po skandalo taip ir nebesulaukė LKL klubų dėmesio ir tą sezoną jis sužaidė paskutines savo rungtynes aukščiausioje šalies lygoje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.