Vasarą užsukę į bet kurią priemiestinę sodų bendriją galime pamatyti ne tik gražiai išpuoselėtų valdų, bet ir neįžengiamų piktžolynų. Jie tapo tiksinčia bomba darbo nevengiantiems darbštiems sodininkams.

Paprastai į sodus važiuojama pailsėti po įtemptų darbų, o vyresnio amžiaus miestiečiai juose ne tik poilsiauja, bet ir būtiniausių daržovių bei uogų užsiaugina.

Sodą pamiršo prieš 30 metų

Apleistuose soduose žolės didesnės už žmones.

Apleistuose soduose žolės didesnės už žmones.

„Neduok Dieve, tokios kaimynystės, kokią turime mes. Sodus gavome maždaug prieš trisdešimt metų. Tai mūsų kaimynas, 85-ojo sklypo šeimininkas, jame buvo apsilankęs gal porą kartų, vėliau sodą pamiršo. Per kelis dešimtmečius jis pavirto tikru bruzgynu ir piktžolių veisykla. Mes savo sklype dirbame keliskart daugiau negu kiti sodininkai, nes žolių mūsų valdose daug daugiau. Gal įmanoma kažkaip tokius nesitvarkėlius sutramdyti? Kai patys bandėme prašyti imtis tvarkos, buvome iškoneveikti. Galbūt seniūnas gali padėti, juk tokie apsileidėliai nei už atliekų išvežimą, nei žemės mokesčius moka. Jų skolos, matyt, tūkstantinės, gal net peraugusios sodų vertę?“, – svarstė „Aušros“ sodininkų bendrijos nariai Gražina ir Valdimiras Turčinskai.

Sodus perka kauniečiai

Tokios valdos tikras tvarkingų sodininkų galvos skausmas – iš jų sklinda piktžolės ir metami šešėliai ant augalų.

Tokios valdos tikras tvarkingų sodininkų galvos skausmas – iš jų sklinda piktžolės ir metami šešėliai ant augalų.

„Aušros“ bendrijoje apleistų sodų ne vienas – jų galima pamatyti pravažiavus visas gatves. Tačiau pastaruoju metu tokių netvarkingų valdų gerokai sumažėjo. Senbuvių sodininkų teigimu, jau keleri metai sklypus Kėdainių sodininkų bendrijose gana noriai perka kauniečiai. „Su jais jokių problemų nėra. Žmonės atviri, kad jiems norisi gamtos prieglobsčio. Jaunos kauniečių šeimos nusipirktuose soduose nedaržininkauja, tiesiog įsirengia poilsiavietes. Iš tokių sklypų piktžolės po gretimus sodus nesklinda“, – pasakojo sodininkai.

Apleisti sodai ne tik piktžoles veisia ir skleidžia, bet ir skurdina tvarkingų kaimynų augalus. „Neprižiūrimuose soduose auga nemažai didelių medžių bei krūmų. Jie meta šešėlius ant kitų sklypų ir neleidžia normaliai auginti norimas daržoves. Gaila, kad kenčiame nuo apsileidėlių“, – konstatavo Turčinskų kaimynė.

Bendrija liko be valdžios

Dauguma sodininkų gražiai ir tvarkingai prižiūri savo sodų sklypus.

Dauguma sodininkų gražiai ir tvarkingai prižiūri savo sodų sklypus.

Tvarkingi sodininkai įsitikinę, kad tuos, kurie nesitvarko savo sklypų, reikėtų bausti. „Visko gyvenime nutinka: vieni nebeišgali tvarkyti dėl sveikatos sutrikimų, kitiems pabosta, treti išvyksta į užsienį. Tada reikia daryti atitinkamus sprendimus. Arba parduoti sodus, arba juos išnuomoti. Bet būti piktžaizde visuomenėje nevalia“, – įsitikinę sodininkai.

„Aušros“ sodų bendrijoje problemų netrūksta, nes jos sodininkai jau porą metų gyvena be pirmininko ir valdybos. „Senoji pirmininkė apleido veiklą, o naujos valdžios neturime. Nelabai kas nori imtis tokios veiklos. Juk problemų vis iškyla, o jas išspręsti nėra paprasta“, – sakė G. Turčinskienė.

Seniūnas laukia pareiškimų

„Aušros“ bendrija – viena iš vienuolikos esančių Pelėdnagių seniūnijoje. Jos seniūnas Valentinas Tamulis sakė, kad gana dažnai sulaukia sodininkų nusiskundimų ir prašymų: „Sodininkai dažni svečiai mano kabinete. Jiems nuolat kyla įvairių bėdų. Pagal galimybes stengiamės problemas spręsti. „Dėl neprižiūrimų „Aušros“ bendrijos sodų jokių raštiškų nusiskundimų neturiu. Šią problemą galime spręsti kartu su pačiais sodininkais. Tegul jie apsilanko pas mane, surašo pareiškimą su tiksliai įvardytais apleistų sodų numeriais, tada ieškosime šeimininkų ir kviesime imtis tvarkos. Bėda ta, kad ta bendrija neturi pirmininko, tada reikalus pajudintume daug operatyviau. Tačiau ir be jo ieškosime išeičių.“

Nesitvarkėlių laukia baudos

Miesto seniūnijos valdose taip pat nemažai sodininkų bendrijų. Panašių problemų turi kone kiekviena jų. Kėdainių miesto seniūno pavaduotojo Algirdo Krivičiaus teigimu, nusiskundimų dėl netvarkos soduose per metus nebūna daug. „Kartais vienas, kartais du skundžiasi, kad greta įsikūrę netvarkingi kaimynai. Tokiais atvejais vykstame į vietas ir aiškinamės. Rajono Taryba yra priėmusi sprendimą dėl sklypų priežiūros. Juo vadovaudamiesi nesitvarkėlius galime gana griežtai nubausti. Apsileidėliams gresia ne tik įspėjimai, bet ir baudos iki 2 000 litų“, – sakė A. Krivičius.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.