Smulkmena, gelbstinti gyvybes

Nors ir mažas, bet svarbus ir reikalingas. Taip apie atšvaitus kalba ne tik kelininkai, policijos pareigūnai, mokytojai, bet ir visi kiti, kuriems svarbus saugumas keliuose. Spalio 27-ąją Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos organizavo Atšvaitų dieną, kurios metu nemokamai buvo dalinami šie gyvybę saugantys daiktai. Ši, jau tradicinė, akcija penktadienį vyko ir Kėdainių kelių tarnyboje.

Kėdainių kelių valdybos viršininkas Tomas Glebavičius tikino, kad gyventojai kasmet tampa vis sąmoningesni ir noriau kabinasi atšvaitus.

Svarbiausias šios dienos tikslas – priminti visuomenei, kad pėstiesiems, dviratininkams ir kitiems eismo dalyviams atšvaitas yra būtina priemonė, kurios pamiršti negalima.

Pastebi gerėjančią situaciją

„Gal ir atrodo kaip pigi smulkmena, tačiau tas mažas daiktas gali išsaugoti ir žmogaus sveikatą, ir net gyvybę. Tai yra išties efektyvi priemonė tamsiu paros metu pamatyti eismo dalyvį, todėl vairuotojas gali sureaguoti žymiai anksčiau ir išvengti susidūrimo“, – sakė Tomas Glebavičius, naujasis Kėdainių kelių tarnybos vadovas.

Tądien atšvaitų buvo išdalinta nemažai, dalį jų atvyko pasiimti ir seniūnijų atstovai, kurie vėliau juos išdalins gyventojams.
„Pastebiu, kad situacija gatvėse išties gerėja, nes žmonės atšvaitus segi vis dažniau. Džiugu, kad juos nešioja ir vaikai bei jaunuoliai“, – sakė tarnybos viršininkas.

Ant rankinės rankenos apvynioti nederėtų

Vien tik turėti atšvaitą nepakanka. Paliktas stalčiuje atšvaitas niekuo negali padėti į tamsą išėjusiam pėsčiajam. Taip pat svarbu atšvaitą prisitvirtinti teisingai. Yra kelios paprastos taisyklės, kaip teisingai naudoti atšvaitus: juostinį-spyruoklinį atšvaitą svarbu pritvirtinti ant drabužio rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar ant kojos blauzdos.

Pakabinamąjį atšvaitą, pervertą virvele ar grandinėle, reikia prisegti prie drabužių (kišenės), kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Labai dažnai galima pastebėti atšvaitą, kuris yra apvyniotas aplink rankinės rankeną. Taip uždėtas atšvaitas sunkiai pastebimas, dažnai jį uždengia drabužiai. Užmiestyje pėstieji privalo eiti kaire kelio puse prieš automobilių važiavimo kryptį, todėl atšvaitus reikia dėtis ant dešinės rankos ir kojos arba segtis dešinėje drabužių pusėje.

Tamsiu paros metu ir esant geram matomumui, vairuotojas, važiuodamas su įjungtomis artimosiomis šviesomis, pėsčiąjį be atšvaito pastebi likus iki jo 50 metrų. Tačiau važiuojančio
90 km/h greičiu vairuotojo stabdymo kelias yra 70 metrų.

Vis dėlto pėsčiajam esant su atšvaitu, matomumas padidėja iki 150 metrų. Todėl vairuotojas, važiuodamas 90 km/h greičiu, esant geram matomumui, spės saugiai sustoti iki pėsčiojo palikdamas apie 80 metrų atstumą.

Kaip išsirinkti gerą atšvaitą?

Tiesa, ne visada pirktas ar gautas dovanų atšvaitas yra geras. Prieš kurį laiką pastebėta, kad į Lietuvą įvežama ir tokių atšvaitų, kurie neatitinka net menkiausių reikalavimų, nors juos nešiojantys žmonės yra įsitikinę, kad tamsoje yra puikiai matomi.

Tad kaip išsirinkti gerą ir kokybišką atšvaitą, kurį jį segintis pėstysis gali būti šimtu procentų tikras, kad yra matomas automobilių vairuotojų?
Pagal Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse galiojančius standartus, atšvaito atspindys negali būti mažesnis kaip 400 liuksų. Specialistai sako, kad ant atšvaito ar jo etiketės turi būti užrašytas atitikties standartui kodas – LST EN 13356:2002. Eismo saugumo specialistai taip pat rekomenduoja rinktis ir kitas saugos priemones. Nederėtų pamiršti apsivilkti ryškiaspalvės liemenės, net jei trumpam išlipote iš šalikelėje stovinčio automobilio.

Šiais metais per devynis mėnesius eismo įvykiuose žuvo 41 pėsčiasis, iš jų net 20 – tamsiuoju paros metu. 2016 m. tuo pačiu laikotarpiu, žuvo 39 pėstieji iš jų tamsiuoju paros metu – 26.

Panašios naujienos