Šių metų rugsėjį VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre esanti Slaugos paslaugas paciento namuose teikianti tarnyba skaičiuoja gyvavimo dešimtmetį. ,,Pirmasis pacientas, pas kurį teko vykti į namus buvo 2008-ųjų rugsėjo16 dieną“, – vartydama įrašus ambulatoriniame ligonių registravimo žurnale, sako Slaugos paslaugų tarnybos koordinatorė, slaugytoja Sandra Rimkuvienė, pridūrusi, kad nors visuomenė ir sensta, ligos jaunėja, tačiau nuolatinės slaugos poreikį turinčių pacientų, lyginant kiek jų buvo šios tarnybos darbo pradžioje, mažėja.

Atsimena pirmąją pacientę

Kasdien šios tarnybos slaugytojos Birutė Grigienė ir Sandra Rimkuvienė aplanko po keletą ligonių, į jų namus atvykdamos kartą per mėnesį, bet būna, kad užsuka ir dažniau. Paklausta, ar atsimena pirmąjį namuose slaugomą ligonį, slaugytoja S. Rimkuvienė sako puikiai pamena tą moterį iki šiol. ,,Deja, ji jau nebegyvena. Tuomet, kai ėmiausi jos slaugos, jai jau buvo nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, tačiau mūsų tarnybos dar iki tol nebuvo. Ši pacientė mums buvo tarsi pirmas išbandymas, jai jau buvo atsivėrusios pragulos ir mūsų teikiamų paslaugų jai tikrai labai reikėjo. Tuomet jai, jos artimiesiems suteikėme daug reikalingų žinių. Žmoną slaugė vyras, bet mes irgi dažnai lankydavomės, kartu spręsdavom jos slaugos problemas“, – teigė slaugytoja.

Slaugytojos Sandra (iš kairės) ir Birutė pas savo pacientus keliauja su būtiniausiomis, jų slaugai skirtomis priemonėmis.

Ar per tą dešimtmetį pasikeitė slaugomų ligonių būklės, jų slauga? – klausiu.
,,Šiandieninių slaugomų ligonių būklės panašios kaip ir prieš 10 metų. Ligos išlieka tos pačios, viskas tas pats. Tik pradžioje labai trūko slaugos priemonių, turiu omenyje – funkcinių lovų buvo didelis stygius, čiužinių nuo pragulų, tualetinių kėdžių buvo deficitas. Iš Kėdainių socialinio bendruomenės centro reikiamų slaugos priežiūros priemonių tiek negaudavome, kiek dabar. O dabar šios priemonės lengviau pasiekiamos“, – paaiškina slaugytoja.

Platus higienos priemonių pasirinkimas

S. Rimkuvienė toliau pasakoja, kad slaugomiems asmenims šiandien yra labai platus higienos priemonių pasirinkimas, tik reikia išsirinkti ir prisitaikyti, kas geriau ir patogiau žmogui. Vien sauskelnių yra įvairaus sugeriamumo laipsnio – juostinės, kelnaičių tipo, o kur dar vienkartiniai, daugkartiniai apsauginiai paklotai, skirti slaugai.

Taip pat gausus pasirinkimas odos priežiūros priemonių, įvairių kremų. Neseniai atsirado, ko anksčiau nebuvo, sausi šampūnai, tinkami galvai plauti gulinčiam ligoniui, tai tikrai reikalinga priemonė higienai palaikyti, jeigu asmuo yra nemobilus ir jo aplinka nepritaikyta maudymuisi. Tačiau turint reikiamų priemonių, ligonį su vandeniu galima išmaudyti ir lovoje. Yra pripučiami čiužiniai, kurie pakišami po ligoniu, vonelės su kraneliais, kur pilant vandenį, jis išbėga į kibirą. Viską galima atlikti lovoje.

Muilo ir vandens turi kiekvienas

Pasak S. Rimkuvienės, slaugomus ligonius prižiūrintys namiškiai gali sakyti, kad higienos priemonės brangiai kainuoja. Tokiu atveju slaugytoja jiems atsako, kad vandens ir muilo tikrai visi turi, taip pat ir rankšluosčių ar medvilninio audinio skepetaičių atsiras kiekvieno namuose, aliejaus patepti sausą odą irgi namuose yra, todėl nebūtina pirkti šlapių servetėlių, o ligonio švarą galima palaikyti ir be didelių sąnaudų. Be to, tokie pacientai gauna pinigėlius, kurie skirti slaugos priemonėms įsigyti.

Lankant slaugomus pacientus namuose matyti įvairių situacijų – kai tenka išvysti nepriežiūrą, tuomet slaugytojos stengiasi dažniau lankytis pas tokius ligonius, nes joms ir pačioms rūpi tokiems daugiau padėti.

Pasidomėjus apie slaugomų pacientų amžių, pasirodo, kad net gimusių 1925 metais yra nemažai. ,,Deja, ligos, kaip ir pacientų amžius – jaunėja, ypač pacientų su onkologinėmis ligomis, patyrusių insultus – taip pat ne išimtis. Paprastai tai yra darbingo amžiaus žmonės. Mažiau tokių, bet jų yra. Paslaugų reikia visiems vienodai – tiek moterims, tiek vyrams. Daugiau jų gyvena kaimo teritorijoje, nei mieste“, – apibendrina slaugytojos.

Pirmiausia – naminėmis priemonėmis

,,Neretais atvejais slaugomų ligonių artimiesiems suteikiame nemažai informacijos dėl pragulų priežiūros, odos kremų. Kartais vaistinėje nuperka tokių priemonių, kurios netinka, nes jie nepasako, kad ligonio oda sausa, o pasirodo, kad tas kremas dar labiau išsausina odą, tuomet problema dar daugiau padidėja. Stengiamės padėti ne tik pirktinėmis priemonėmis, bet patariame pirmiausia suteikti pagalbą liaudiškomis priemonėmis, kurias naudojame kasdieniame gyvenime: pavyzdžiui, kai gulintys ligoniai turi problemą dėl tuštinimosi, jiems užkietėja viduriai, tokiems reikėtų dažniau duoti kefyro, sėmenų aliejaus. Pasikalbam apie dietą, skysčių vartojimą, kad pirmiausia reikėtų pradėti ne nuo tablečių, bet nuo liaudiškų, laiko patikrintų priemonių“, – pataria slaugytoja Sandra.

„Grįžus į darbo kabinetą, visą informaciją apie suteiktas paslaugas reikia dokumentuoti, pranešti apie paciento būklę jo šeimos gydytojui“, – komentuoja slaugytoja Birutė Grigienė.

Požiūris priklauso nuo šeimos požiūrio

Abi slaugytojos – Birutė Grigienė ir Sandra Rimkuvienė patvirtina, kad ligonių, su kuriais bendrauja nuo Slaugos tarnybos susikūrimo pradžios, nors ir nedaug, bet yra.
Galbūt per tiek metų, besilankydamos pas slaugomus pacientus, jūs tapot jiems artimesnės, tarsi šeimos nariai? – teiraujuosi.

,,Požiūris į mus priklauso nuo tos šeimos požiūrio. Būna šeimų, kurios skeptiškai į mus žiūri, atvirai pasako: ,,Ai, čia tų paslaugų jūsų tai nereikia, pas mus viskas gerai“. Bet būna taip, kad ligai progresuojant ir prasidėjus jų komplikacijoms (atsiradus praguloms, trofinėms opoms, šlapimo sutrikimui ir kt.), skambina mums namiškiai ir sako: ,,Jau mums reikia jūsų pagalbos“. Nors mes ir taip lankome tuos ligonius, jų neapleidžiame, skambiname“, – sako Sandra.

Skaudžiausia dėl vienišų žmonių, kurių vaikai išvykę į užsienį, yra ir neturinčių vaikų, tačiau juos lanko ir Kėdainių socialinio bendruomenės centro darbuotojai, kurie rūpinasi jais: ir vaistus paduoda, nuperka maisto ir valgyti padaro, jie nepasmerkti vienatvei ir nepriežiūrai.

Būna ir skaidresnių dienų

Būna labai išgyvenančių dėl ligos patale gulinčio artimo. Sako: ,,Vartau kas valandą, bet pragulų vis tiek atsiranda“. Slaugytojų nuomone, tai neišvengiama, juk gulintiems žmonėms sutrinka mityba, kraujotaka, prieš ligą bejėgiai esam. Ir kad ligonis nevalgo, ne nuo mūsų priklauso. Kartais ta priežiūra ir labai gera gali būti, tačiau pats žmogaus organizmas ,,nebekovoja“, todėl nei namiškiai, nei slaugytojos jam padėti mažai kuo gali. Tik palengvinti žmogaus kančias.

O kada jūsų dienos praskaidrėja? Juk būna ir tokių momentų, gal ir nemažai?­ – domiuosi.

,,Būna labai malonu, kai nueini pas žmogų ir matai rezultatą – sumažėja pragulų ar trofinių žaizdų, pagerėja mityba, kai žmonės gyja, tada net pačiam malonu, kad kažkoks indėlis ir tavo yra tame. Kad žmogui yra geriau, tai ir mums gerai“, – pripažįsta slaugytojos.

Tokie žmonės neemigruoja

Nors kaip teigia Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai, slaugos poreikis Lietuvoje didėja, tačiau kaip pastebi Sandra Rimkuvienė, tokių ligonių, lyginant nuo šios tarnybos susikūrimo pradžios, Kėdainių rajone sumažėjo. ,,Gal dėl to, jog sumažėjo pačių gyventojų skaičius, kad tie pacientai dar nėra prikaustyti prie lovų ir daugiau atsiranda didelius specialiuosius slaugos poreikius turinčių asmenų. Juos lanko bendruomenės slaugytojos ar dėl griežtesnių vertinimo kriterijų (pagal Bartelio indeksą), nustatant specialųjį nuolatinės priežiūros poreikį“, – svarsto Sandra pridūrusi, kad ne dėl emigracijos tokių žmonių mažiau, tokie žmonės tikrai neemigruos iš Lietuvos, – deja, jie emigruoja į kitą pusę…

Šiuo metu rajone yra 867 nuolatinį slaugos poreikį turintys pacientai, iš kurių mieste gyvena apie 168, likę yra kaimo gyventojai. Tai ligoniai, gyvenantys ne vien savo namuose, bet ir Dotnuvos, Šlapaberžės, Šėtos, Josvainių slaugos namuose, kurie yra prisirašę prie Kėdainių PSPC ir patenka į bendrą slaugomų ligonių skaičių. Tokių ligonių tikrai yra nemažai.

Asmens sveikatos priežiūra namuose

Asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos paciento namuose, siekiant užtikrinti medicininių paslaugų prieinamumą, tenkinant paciento slaugos poreikius namų sąlygomis. Slaugos paslaugos namuose teikiamos pacientams, kurie prisirašę prie VšĮ Kėdainių PSPC ir kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir nuolatinės priežiūros poreikis. Taip pat gali būti teikiamos mokamos slaugos paslaugos pacientams, kurie sudaro sutartį su Kėdainių PSPC.

Slaugos paslaugas namuose teikia Slaugos paslaugų paciento namuose tarnyba, kurioje dirba bendruomenės slaugytojos – Birutė Grigienė ir Sandra Rimkuvienė. Pagal šeimos ar gydančio gydytojo paskyrimą ir rekomendacijas jos ne tik slaugo pacientus, bet ir konsultuoja jų artimuosius, apmoko, kaip naudotis medicinos pagalbos priemonėmis, atlieka procedūras pagal savo kompetenciją.

Teikiamos nemokamos ir mokamos paslaugos

Slaugos tarnybos slaugytojos teikia šias paslaugas: kraujo paėmimas tyrimui iš venos ar piršto; glikemijos (cukraus kiekio kraujyje) nustatymas; lašinės sistemos prijungimas ir priežiūra; injekcijos į veną bei raumenis; žaizdų priežiūra, gydymas ir profilaktika; pragulų gydymas, priežiūra ir profilaktika; arterinio kraujospūdžio matavimas; lašų lašinimas į ausies landą ar akis; šlapimo kateterio priežiūra; stomos, cistostomos priežiūra; konsultavimas asmens higienos priežiūros klausimais (maudymas, nagų karpymas, ausies landų praplovimas) ir t. t.

Prisirašiusiems prie Kėdainių PSPC slaugos paslaugos yra teikiamos nemokamai – jos yra apmokamos iš ligonių kasų, tačiau yra teikiamos ir mokamos paslaugos (neprisirašiusiems prie Kėdainių PSPC ir nedraustiems pacientams).

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.