2008 metų rudenį VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre įsikūrusi Slaugos paslaugas paciento namuose teikianti tarnyba, šiandien skaičiuoja septintus gyvavimo metus.

Asmens sveikatos priežiūra namuose

 

Slaugos paslaugas namuose teikia bendruomenės slaugytojos Sandra Rimkuvienė (iš kairės) ir Birutė Grigienė

Slaugos paslaugas namuose teikia bendruomenės slaugytojos Sandra Rimkuvienė (iš kairės) ir Birutė Grigienė

Asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos paciento namuose, siekiant užtikrinti medicininių paslaugų prieinamumą, tenkinant paciento slaugos poreikius namų sąlygomis. Slaugos paslaugos namuose teikiamos pacientams, kurie prisirašę prie VšĮ Kėdainių PSPC ir kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Taip pat gali būti teikiamos mokamos slaugos paslaugos pacientams, kurie sudaro sutartį su Kėdainių PSPC.

Slaugos paslaugas namuose teikia Slaugos paslaugų paciento namuose tarnyba, kurioje dirba bendruomenės slaugytojos – Birutė Grigienė ir Sandra Rimkuvienė. Pagal šeimos ar gydančio gydytojo paskyrimus ir rekomendacijas jos ne tik slaugo pacientus, bet ir konsultuoja jų artimuosius, apmoko, kaip naudotis medicinos pagalbos priemonėmis, atlieka procedūras pagal savo kompetenciją.

Jei pacientas gydomas stacionare ir gydytojas numato, kad grįžus į namus, jam bus reikalingos slaugos paslaugos, jis apie tai informuoja Slaugos tarnybą. Turėdama gydytojo užpildytą dokumentą, slaugytoja suderina su pacientu ar jo artimaisiais atvykimo laiką. Pirmojo apsilankymo metu Slaugos tarnybos darbuotoja įvertina kokių paslaugų reikia pacientui ir numato, kokia tvarka tos paslaugos bus teikiamos. Apie tai suteikia informaciją pacientui bei jo artimiesiems.

Slaugos paslaugas namuose teikiančios bendruomenės slaugytojos nuolat palaiko ryšį su pacientą gydančiu gydytoju ir kartu sprendžia iškylančias problemas.

Teikiamos nemokamos ir mokamos paslaugos

Paklausta, kokios paslaugos teikiamos paciento namuose, Slaugos tarnybos vadovė Sandra Rimkuvienė vardina kelias dešimtis įvairiausių paslaugų. Tai kraujo paėmimas tyrimui iš venos ar piršto; glikemijos (cukraus kiekio kraujyje) nustatymas; lašinės sistemos prijungimas ir priežiūra; injekcijos į veną bei raumenis; žaizdų priežiūra, gydymas ir profilaktika; pragulų gydymas, priežiūra ir profilaktika; arterinio kraujospūdžio matavimas; lašų lašinimas į ausies landą ar akis; šlapimo kateterio priežiūra; asmens higienos priežiūra (maudymas, nagų karpymas, ausies landų praplovimas) ir t. t.

Dauguma paslaugų pacientams, prisirašiusiems prie Kėdainių PSPC yra teikiamos nemokamai – jos yra apmokamos iš ligonių kasų, tačiau yra teikiamos ir mokamos paslaugos.

Mokėti už paslaugas reikia tiems pacientams, kuriems nustatyta tik priežiūra, be ne specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Pacientams, nedraustiems privalomuoju sveikatos draudimu ar prisirašiusiems prie kitų gydymo įstaigų už slaugos paslaugas, teikiamas namuose tenka mokėti brangiau, nei pacientams, draustiems privalomuoju sveikatos draudimu ir prisirašiusiems prie Kėdainių PSPC.

Visų slaugos paslaugų teikiamų paciento namuose įkainiai yra nurodyti Kėdainių PSPC interneto svetainėje adresu: www.kedainiupspc.lt

Apsilanko bent kartą per mėnesį

Tarp mokamų paslaugų populiariausios šlapimo kateterių priežiūros, pakeitimo bei konsultacijos, stomos (išmatų rinktuvo) priežiūra, pragulų gydymas bei profilaktika. Konsultacijos dėl enterinio (dirbtinio) maitinimo onkologiniams ligoniams, kuriems nustatyta tik priežiūra.

Rajono gyventojams slaugos paslaugas teikia kaimo ambulatorijų, prie kurių prisirašę pacientai, bendrosios praktikos slaugytojos. Jei šeimos gydytojas dirba Kėdainių PSPC, o slaugomas ligonis gyvena kaimo teritorijoje, Slaugos tarnybos slaugytojos vyksta ir pas jį.

,,Slaugomus namuose ligonius stengiamės aplankyti bent po vieną kartą per mėnesį, tačiau kitais atvejais lankymo dažnumas priklauso nuo paciento būklės ir sveikatos priežiūros paslaugų poreikio. Pas vienus lankomės rečiau, pas kitus – dažniau. Jei pacientui atsiranda pragulos, jį aplankome po kelis kartus per savaitę. Pacientą jo namuose kartą per mėnesį apžiūri ir jo šeimos gydytojas, nors ir nėra iškvietimo“, – informavo S. Rimkuvienė.

Didžioji dalis pacientų – moterys

Iš viso Kėdainių rajone slaugomų pacientų, prisirašiusių prie Kėdainių PSPC, yra apie 420. Slaugytojos S. Rimkuvienė ir B. Grigienė sveikatos priežiūros paslaugas teikia 260 pacientų. Iš slaugomų ligonių namuose didžiąją dalį sudaro moterys – 180, o vyrai – 80.

Slaugos paslaugų namuose reikia įvairaus amžiaus žmonėms. Tarp jų yra labai jaunų, kurių amžius – per 20 metų, kurie nuo vaikystės serga sunkiomis lėtinėmis ligomis. Yra ir darbingo amžiaus – 40 ar 50 metų žmonių. Yra šimto ir daugiau nei šimto metų sulaukusių pacientų, gyvenančių Kėdainiuose.

Pasidomėjus, kiek laiko skiriama vieno asmens priežiūrai jo namuose, S. Rimkuvienės teigimu, tokio laiko nėra numatyta. Pas vieną pacientą galima užtrukti 15 minučių, o pas kitą – daugiau nei pusę valandos ir daugiau. Jei prijungiamos lašinės sistemos, tenka užtrukti ir porą valandų.

Per dieną paprastai apsilankoma pas šešis pacientus. Grįžus į darbo kabinetą Kėdainių PSPC, visą informaciją apie suteiktas paslaugas reikia dokumentuoti, pranešti apie paciento būklę jo šeimos gydytojui.

Bendrauja ir su pacientų artimaisiais

,,Dažnai tenka konsultuoti mitybos, tuštinimosi, pragulų bei kitais įvairiais slaugos klausimais. Tenka dirbti ne tik su pacientais, bet ir su jų artimaisiais ar juos prižiūrinčiais asmenimis. Kai namuose atsiranda nuolatinės slaugos reikalaujantis šeimos narys, neretai pagalbos prireikia ir namiškiams. Pirmiausia, psichologinės. Atgulus į ligos patalą vienam iš artimųjų, smarkiai keičiasi šeimos gyvenimas“, – pastebi bendruomenės slaugytoja.

Pradžiai reikia apsirūpinti gerumu, gailestingumu, tikėjimu, kantrybe, moralinėmis ir fizinėmis jėgomis. Be to, slaugant ligonį tikėtina abipusė nervinė įtampa.

Ir dar, ko būtinai reikės – tai pagalbinės priemonės ir medikamentai, be kurių neįmanoma gulinčių ligonių priežiūra.

Pasidomėjus, ar pačias slaugytojas tenkina artimųjų dėmesys jų slaugomiems pacientams, paaiškėja, kad per darbo praktiką tenka susidurti su įvairiomis situacijomis – yra puikiai prižiūrimų pacientų, yra ir atmestinai slaugomų.

Slaugos tarnyba įsikūrusi Kėdainių PSPC pediatrijos skyriaus (vaikų poliklinikos) 10 kabinete.

Paslaugos teikiamos darbo dienomis nuo 7 iki 15 val. Užsakymai priimami telefonu: 8 611 37556.

 

 

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė ryšiams su visuomene

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.