Skarlatina yra ūmi infekcinė liga, kuria dažniausiai serga vaikai. Jos plitimo galima išvengti, jei liga yra laiku ir tiksliai diagnozuojama bei tinkamai gydoma, o sirgusieji negrįžta per anksti į ugdymo įstaigą.

Statistika byloja, kad susirgimų atvejų Kėdainių rajone, palyginus su praėjusiais metais, skaičius auga, nors dar nesiekia epideminio lygio. Todėl apie šią ligą mažai ir kalbama.

Susirgimų skaičius auga

„Kėdainių rajone šiais metais (iki gegužės 11 d. ) jau yra užregistruota 17 pavienių, tarpusavyje nesusijusių, susirgimų skarlatina, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Lolita Menčikovienė. – Lyginant su tuo pačiu praeitų metų laikotarpiu, susirgimų šia infekcija nustatyta daugiau. Visi susirgusieji yra 2-9 m. amžiaus vaikai, lankantys vaikų ugdymo įstaigas. Susirgimai skarlatina yra diagnozuoti ir miesto, ir rajono gyventojams“.

Užsikrečiama oro lašeliniu būdu

Skarlatina – tai Streptococcus pyogenes bakterijos sukeliama infekcinė liga, kuria dažniausiai suserga ikimokyklinio ir jaunesnio amžiaus vaikai. Šios ligos protrūkių pasitaiko ten, kur infekcijos plitimas lengviausiai realizuojasi: vaikų lopšeliuose, darželiuose, mokyklose. Sergama visus metus, šiek tiek didesnis sergamumas pastebimas žiemos pabaigoje ir ankstyvą pavasarį.
Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis, tiesiogiai kontaktuojant su ligoniu arba užkrato nešiotoju. Netiesioginiu būdu per kvėpavimo išskyromis užterštus aplinkos daiktus, maistą, vandenį ar pieną užsikrečiama retai.

Liga prasideda ūmiai, būdingas staigus karščiavimas iki 39 – 40°C, gerklės, pilvo skausmas, vėmimas. Padidėja ir tampa skausmingi kaklo limfmazgiai, patinsta ir parausta tonzilės ir žiočių lankai. Išnykus apnašui (4-5 d.) liežuvis atrodo kaip balta braškė. Šis ligos laikotarpis baigiasi prasidėjus bėrimui, kuris pirmiausia prasideda po ausimis, krūtinės ir pažastų srityse, o per 24 val. nuo bėrimų pradžios išberia visą kūną. Beria smulkiais skaisčiais taškeliais paraudusioje, paburkusioje odoje. Veidas lieka neišbertas, tik būna ryškiai raudonas, o nosies – smakro trikampis – pabalęs.

Skiepų nuo ligos nėra

Medikų teigimu, sergant lengvos formos skarlatina, galima gydytis ir namuose vadovaujantis gydytojo nurodymais (pavyzdžiui, gerklę skalauti ramunėlių ar medetkų nuovirais, druskos tirpalu, svarbu vartoti kuo daugiau skysčių). Norint išvengti komplikacijų, būtinas gydymas antibiotikais. Tinkamai susidorojus su liga, komplikacijos pasireiškia itin retai. Susirgę vaikai skarlatina grįžti į kolektyvą gali tik po taikyto gydymo, gydytojo sprendimu, pateikę ugdymo įstaigai gydytojo išduotą pažymą. Pasveikusio vaiko organizme lieka gyvybingų bakterijų, kurios gali užkrėsti kitus vaikus.

Pažymėtina, kad skiepų nuo skarlatinos nėra.

Nustačius susirgimus ugdymo įstaigose, rekomenduojama pateikti informaciją apie šią infekciją vaikų tėveliams bei atlikti privalomąjį aplinkos kenksmingumo pašalinimą, naudojant buitines – dezinfekuojančias priemones. Taip pat rekomenduojama kuo dažniau vėdinti patalpas bei laikytis asmens higienos (ypač rankų).

Būtina atkreipti dėmesį, kad turėjusiems kontaktą su ligoniu, pirmieji ligos simptomai (gerklės paraudimas ir skausmas, karščiavimas, padidėję kaklo limfmazgiai) gali pasireikšti per 7 dienas po kontakto.

Kiekvienu pirmųjų ligos simptomų atsiradimo atveju rekomenduojama nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.