IMG_0712Programa „Rizikos veiksnių nustatymas – ankstyva širdies kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktika“ VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre įgyvendinama jau ne vienerius metus. Ši programa skirta asmenims, kurie nepatenka į valstybės finansuojamą širdies kraujagyslių ligų ir rizikos faktorių nustatymo programą, todėl orientuojamasi į vyrus iki 40 – ties ir kuriems per 55 metai ir moteris iki 50 – ties bei vyresnes nei 65 metų amžiaus. Akcijų, kurių metu tiriamas bendrasis cholesterolio kiekis, trigliceridai, gliukozės kiekis kapiliariniame kraujyje, taip pat skaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI), matuojamas arterinis kraujo spaudimas (AKS), per metus dažniausiai vyksta 8 – 10 kartų. Visus šiuos tyrimus pacientai gali atlikti nemokamai, nes šią programą finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė.

Nemokamai nustatė rizikos faktorius

Minint Pasaulinę širdies dieną ir įgyvendinant programą „Rizikos veiksnių nustatymas – ankstyva širdies kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktika“, rugsėjo 26 d. sveikatos mokymo kabinete apsilankė 29 Kėdainių miesto gyventojai. Kadangi nuo šių metų sudarytos sąlygos rizikos grupei priklausantiems rajono gyventojams ir ambulatorijose pasitikrinti pagrindinius rizikos faktorius, todėl rajono gyventojų akcijos metu nesulaukta. Vertinant rezultatus pagal lytį galima teigti, kad vis tik savo sveikata labiau rūpinasi moterys nei vyrai: pastarųjų išsitirti atvyko tik 6, o moterų – 23. Analizuojant duomenis pagal amžių matyti, kad vyresnio amžiaus asmenys savo sveikatos profilaktiniam patikrinimui skiria daugiau laiko: 97 proc. apsilankiusiųjų moterų amžius buvo per 65 metus. Nesulaukta nei vieno vyro, kuriam būtų iki 40 metų.

Apibendrindama akcijos rezultatus, sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė informavo, jog 21 pacientui rastas padidėjęs cholesterolio kiekis, 6 – gliukozės, 7 – trigliceridų, 9 – arterinis kraujo spaudimas, 16 – padidėjęs KMI.

Tyrimų rezultatus palyginus su bendra praėjusių metų statistika, dabartinės akcijos metu didesniam tirtųjų skaičiui nustatytas padidėjęs bendrojo cholesterolio ir gliukozės kiekis kraujyje, tačiau mažesniam pacientų skaičiui buvo užfiksuotas padidėjęs trigliceridų kiekis kraujyje. 

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.