Kėdainiuose, Šėtos gatvėje esantis Kėdainių bendruomenės centro paslaugų socialinės rizikos asmenims padalinys, arba liaudiškai vadinami Nakvynės namai, šiuo metu talpina daugiau gyventojų, nei gali priimti. Nors nemaža dalis čia gyvenančiųjų yra su priklausomybėmis, o daugiau nei pusė – jau garbaus amžiaus, beveik visi gyventojai savo gyvenamąjį kampelį prižiūri ir saugo.

O kur daugiau dėtis, jei neturi nei artimųjų, nei šiltos pastogės virš galvos?

Tampa senelių prieglauda?

Didžioji dalis šių namų gyventojų gali sunkiai savimi pasirūpinti, stokoja socialinių įgūdžių, tad tokiems žmonėms būtina nuolatinė priežiūra bei pagalba. Šiuo metu nakvynės namuose iš viso yra 32 gyventi skirtos vietos, tačiau gyvena 33 žmonės. Pasak pašnekovės, nors ir yra 32 vietos, gyventojai išvažiuoja, pavyzdžiui, į ligoninę, tad vieta kuriam laikui ir atsilaisvina. „Susiduriame su bėda, kad nakvynės namų gyventojų amžius vis senėja – iš 33 gyventojų 15 yra darbingi. Visi kiti yra pensinio amžiaus arba neįgalūs žmonės, jiems reikia papildomos pagalbos, dėmesio ir rūpesčio. Dienos metu pas mus dirba du darbuotojai, atėjus nakčiai lieka vienas“, – pasakojo Regina Chmieliauskienė, Nakvynės namų socialinė darbuotoja.

Regina Chmieliauskienė, nakvynės namų socialinė darbuotoja, teigia, kad pusė šių namų gyventojų yra senyvo amžiaus žmonės.

Be to, čia visada priimami asmenys, norintys šiltai praleisti naktį. Tokie dažnai atsibasto naktimis, kartais juos atveža policijos pareigūnai, o ryte, šiltai pernakvoję, ir vėl pasileidžia savais keliais. „Priimame visus ir juos apnakvindiname. Tokiu atveju mums nėra svarbu, blaivus ar išgėręs žmogus yra. Priimame visus, kad nepakenktume žmogaus sveikatai“, – pažymėjo Regina Chmieliauskienė,

Už mėnesį – 15 eurų

Pragyvenimas nakvynės namuose kainuoja nedidelius pinigus, tačiau maža kaina dažnai yra stabdis iš pagrindų keisti savo gyvenimą. Pirmus du mėnesius žmonės čia gyvena nemokamai, nuo trečio mėnesio iki šešto gyventojas moka 7,53 Eur, o jau nuo septinto yra mokamas 15,06 Eur mokestis.

„Už tą sumą gyventojas gali išsivirti valgyti, miegoti švarioje lovoje, žiūrėti televizorių, skaityti knygas, išsiskalbti drabužius, savaitgaliais – išsimaudyti. Jis bendradarbiauja su socialiniu darbuotoju, kuris pažiūri, kad gyventojas gautų pinigų, palydi į ligoninę, jei kyla sveikatos problemų. Tačiau skatiname, motyvuojame, kad gyventojai eitų prašyti socialinių būstų. Pernai metais jį gavo trys gyventojai“, – pažymėjo socialinė darbuotoja ir pridūrė, kad seniai gyvenantys žmonės jau yra pripratę prie Nakvynės namų tvarkos. Jai dažniausiai priešinasi tik naujai apsigyvenę asmenys.

Koridoriuje sutikti nakvynės namų gyventojai nelabai drąsūs – jie dažniausiai laisvą laiką leidžia nakvynės namuose, retai kada išeina į lauką. Tad nuoboduliui prablaškyti jie eina žiūrėti televizoriaus, renkasi skaityti knygas knygas iš gana kuklios, patalpose esančios knygų bibliotekėlės, bendrauja tarpusavyje. Nepamirštamos ir tradicijos – namų gyventojai visi kartu sėdo valgyti ir Kūčių vakarienės.

Skirs pinigų remontui

Šiuo metu Nakvynės namų patalpos reikalingos remonto, tad Kėdainių rajono savivaldybė iš biudžeto žadėjo paskirti 1700 eurų sumą namų koridoriui bei bendrai virtuvei suremontuoti. Tiesa, dėmesio sulaukiama ne tik iš valdiškų įstaigų, bet ir iš įvairių kitų visuomeninių organizacijų, pavienių asmenų: prieš žiemos šventes vaikai ir jaunuoliai iš „Spindulio“ savanorių asociacijos padovanojo knygų, margintų meduolių, gaunama paramos maisto produktais.

Panašios naujienos