Nuo pirmadienio oficialiai paskelbtas šildymo sezonas pirmiausiai sušildė biudžetinių įstaigų radiatorius. Tarp jų – ir miesto vaikų darželius. Tačiau ar dar praėjusios santvarkos laikais pastatytuose vaikų darželiuose užtikrinama pakankama oro temperatūra?

Vaikų darželiai jau šildomi – minimali temperatūra grupėse privalo būti ne žemesnė kaip 20 laipsnių.

Vaikų darželiai jau šildomi – minimali temperatūra grupėse privalo būti ne žemesnė kaip 20 laipsnių.

Šį pirmadienį ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų radiatoriai jau pradėjo šildyti gerokai vėsias ir drėgnas darželių grupes.
„Savo sūnų į darželį vedžiau tikėdamasi, kad po savaitgalio gerokai atšalusiose grupėse bus labai vėsu. Berniuką ne tik storai aprengiau, bet ir atnešiau šiltų rūbelių. Darželio grupėje ryte tikrai buvo šalta“, – sakė mama Reda. Kad dėl gerokai vėsių darželio grupių skundėsi ne vienas tėvelis, patvirtino ir Onutė Šulcienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vedėja. „Pirmadienio ryte tikrai gavau tėvų skundų dėl per šaltų patalpų. Rudenį drėgna, lyja, temperatūra yra žemesnė, todėl ypač nepalanki vaikų sveikatai. Po savaitgalio patalpos būna dar vėsesnės“, – teigė ji.

Tėvai domėjosi šildymo pradžia
Su tuo sutiko ir Kėdainių miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų administracijos darbuotojai, kurie vieningai sutarė, kad praėjusios savaitės lietus ir dargana nerenovuotose darželių patalpose kėlė vėsumą, tad ir šildyti buvo galima pradėti kiek anksčiau. Pasak Danutės Vaičiulienės, lopšelio-darželio „Varpelis“ direktorės, praėjusią savaitę įstaigoje jautėsi drėgmė, o temperatūra siekė 16–17 laipsnių.
„Tačiau vaikai yra judrūs, be to, buvo aprengti. Su darželio darbuotojais nuolat tikrinome vaikučių rankas. Pastebėjau, kad dėl drėgmės sergamumas peršalimo ligomis nepadidėjo, mat darželio lankomumas liko stabilus“, – pabrėžė direktorė kartu pridurdama, kad pati nusiskundimų iš tėvelių negirdėjusi. „Tačiau tėvai klausinėjo, kada bus pradėtas šildymas, juk vieni įpratę gyventi šilčiau, kiti vaikus stengiasi grūdinti. Visa tai priklauso nuo šeimos gyvenimo būdo“, – pastebėjo ji.

Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė V. Mockuvienė sakė, kad 2014 metams biudžetinių įstaigų šildymui bus išleista 3,1 mln. litų.

Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė V. Mockuvienė sakė, kad 2014 metams biudžetinių įstaigų šildymui bus išleista 3,1 mln. litų.

Katilinei – 40 metų
Su praėjusios savaitės darganomis susidūrusi „Purienos“ mokykla-darželis vėsą ir drėgmę grupėse geras dvi savaites sklaidė įjungdama elektrinius radiatorius. Pasak Viktoro Legavičiaus, direktorės pavaduotojo ūkiui, vienoje lopšelio grupėje temperatūra tuo metu siekė 15 laipsnių šilumos, tad elektrinių radiatorių šilumos darželio administracija stengėsi labai netaupyti.
Tačiau pašnekovas atkreipė dėmesį į kitą opią problemą, su kuria susiduria bene visi miesto vaikų darželiai.
„Mūsų mokyklos-darželio šilumos mazgui jau 40 metų – niekas nerenovuota nuo pat darželio pastatymo pradžios. Žinoma, reikia ir paties pastato renovacijos darbų, tačiau pirmiausiai tiesiog būtina sutvarkyti katilinę. Karšto vandens šilumokaičiai vos gyvi, mazgas senas, sklendės irgi senos. Keičiama tik tai, kas sugenda“, – problemas vardijo jis.
Pasak pavaduotojo ūkio reikalams, jei pastato sienos būtų renovuotos ir apšiltintos, temperatūra ugdymo įstaigos patalpose vidutiniškai būtų aukštesnė bent trimis laipsniais.

Iki 15 proc. mažiau sąnaudų
Iki šiol mieste yra renovuotos tik mokyklos, tačiau ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos, išskyrus lopšelį-darželį „Pasaka“, kuris baigtas renovuoti 2012 metais, dar laukia savo eilės.
Pasak Vidos Mockuvienės, Kėdainių rajono savivaldybės vyriausiosios specialistės, dėl atliktų renovacijos darbų miesto mokykloms reikia žymiai mažesnių šildymo sąnaudų nei darželiams. Anot jos, per 2014 metus savivaldybė vien tik biudžetinių įstaigų šildymui yra numačiusi skirti 3,1 mln. litų. Kitiems metams atitinkama pinigų suma dar bus skaičiuojama ir svarstoma.
V. Mockuvienė pabrėžė, kad šiais metais savivaldybė skyrė pinigų energiją taupančių pastatų renovavimui, tačiau tarp jų ikimokyklinių ugdymo įstaigų nebuvo. Renovuotas Dotnuvos slaugos namų pastatas, vaikų namai ,,Saulutė“, Pernaravos seniūnijos pastatas, Pagirių ir Pajieslio universalūs daugiafunkciai centrai.
Specialistė pabrėžė, kad savivaldybė yra numačiusi normas, kiek biudžetinės įstaigos gali suvartoti šilumos.
„Jei normų yra nesilaikoma, ieškoma priežasčių: nuolat kontroliuojame, kad jų būtų laikomasi. Pavyzdžiui, renovuotoms mokykloms norma yra 15 proc. mažesnė nei darželiams“, – sakė specialistė.

Prieš pradedant šildymą, kai kurias mokyklos-darželio „Puriena“ grupes teko papildomai šildyti elektriniais šildytuvais.

Prieš pradedant šildymą, kai kurias mokyklos-darželio „Puriena“ grupes teko papildomai šildyti elektriniais šildytuvais.

Turi atitikti normas
Kad ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose būtų išlaikoma optimali oro temperatūra bei drėgmė, prižiūri Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyrius. Jo direktorė O. Šulcienė vardijo teisės aktuose apibrėžtus temperatūrų parametrus.
„Šilčiausia turi būti priėmimo ir nusirengimo patalpose, žaidimų kambariuose bei tualetuose ir prausyklose – čia oro temperatūra turi siekti 20–23 laipsnius. Koridoriuose, laiptinėse, kūno kultūros ir muzikos salėse leidžiama pora laipsnių vėsesnė temperatūra. Miegamosiose patalpose turi būti užtikrinama 18–22 laipsnių pastovi šiluma“, – 2010 metais sveikatos apsaugos ministro patvirtintas Lietuvos higienos normas pristatė pašnekovė. Ji pridūrė, kad tokia temperatūra yra optimali ir leidžia komfortiškai jaustis tiek vaikams, tiek darbuotojams.
O. Šulcienė sakė, kad šiuo metų laiku darželiuose ypač jaučiama drėgmė ir šaltis, todėl pradėti anksčiau šildymo sezoną būtų buvęs sveikintinas ir vaikų sveikatai pasitarnavęs žingsnis. „Be to, visiškai renovuotame „Pasakos“ lopšelyje- darželyje bėdų dėl patalpų šildymo nekyla, mat dar net nepradėtas šildyti pastatas jau atitinka visas numatytąsias higienos normas“, – kalbėjo ji.

Privalo kreiptis į darželio administraciją
Ką turėtų daryti tėvai, pastebėję, kad patalpose akivaizdžiai per šalta?
„Jie turėtų kreiptis į darželio administraciją ir pasidomėti, kodėl tokia situacija susidarė. Juk tėvai už savo vaikų ugdymą moka pinigus. Jei negaunama atsakymų ten, tėvai raštiškai gali kreiptis į savivaldybę arba visuomenės sveikatos priežiūros įstaigas. Tada mes atliekame tyrimus, matavimus ir atsakome, ar buvo higienos normų pažeidimų, ar ne“, – tvarką pristatė O. Šulcienė.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.