Lietuvoje, o ir Kėdainiuose, vis labiau populiarėjantiems dviratininkams valdžia nuo liepos 1-osios įteisino tam tikrus papildomus reikalavimus.

Vienu tų naujųjų reikalavimų numatyta, kad dviratininkai ne tik tamsiu paros metu, bet ir dieną privalo:

– arba dėvėti šviesą atspindinčias liemenes;

– arba dviračio priekyje pritvirtinti baltą, o gale – raudoną šviesą atspindinčius atšvaitus;

– arba važiuoti su dviračio priekyje ir gale įjungtais žibintais.

Dažnas dviratininkas tikina suprantąs šių priemonių reikalingumą prietemoje ar tamsoje.

Tačiau kaip liemenė ar atšvaitai gali šviesą atspindėti šviesoje? Toks reikalavimas, dviratininkų įsitikinimu, primena absurdą.

Gal tiktų ir pėstiesiems?

„Kažkokia nesąmonė. Gal Seimas nutars, kad ir pėstieji dienomis privalo vaikščioti su atšvaitais?“, – gūžtelėjo pečiais Kėdainių dviračių sporto klubo „Veloratai“ vadovas Romenas Andriuškevičius.

Jis ir dar 34 Lietuvos dviratininkus vienijančių organizacijų, klubų bei komandų atstovai raštu jau kreipėsi į Seimą ir paprašė, kad reikalavimas dienomis važinėti tik su šviesą atspindinčiais atšvaitais ar liemenėmis būtų atšauktas.

„Tai nė kiek nedidina dviratininkų saugumo keliuose, tik kelia maišaties. Mūsų įsitikinimu, visiškai pakako iki šiol galiojusių priemonių, numatytų Saugaus eismo automobilių keliais įstatymu – tiesiog reikia jų laikytis“, – sakė R. Andriuškevičius.

„Kam to reikia?“

Prisiekusi dviratininkė Asta nesupranta, kam reikalingos dviračio šviesos dienos metu?

Prisiekusi dviratininkė Asta nesupranta, kam reikalingos dviračio šviesos dienos metu?

Jam antrina ir dviratininkė mėgėja Asta, važinėjanti miesto gatvėmis tik savo malonumui.

„Manau, kad sprendimas jungti lempas dieną yra nelogiškas, kadangi dėl dienos šviesos jos tampa nebepastebimos už keleto metrų. O žiūrint iš ekologinės pusės, į aplinką bus išmetama daugiau baterijų. Tai tikrai neprisideda prie švarios aplinkos išsaugojimo. Tačiau nekalbu apie tamsų paros metą, kai kraunuosi ant dviračio ir savęs viską, ką turiu – liemenę, atšvaitus, jungiu lempas“, – kalbėjo mergina.

Lietuva – vienintelė pasaulyje

Lietuvos dviratininkų bendrijos nariai teigia, kad Europos Sąjungos šalyse važinėti arba su šviesą atspindinčiais atšvaitais, arba su įjungtais žibintais reikalaujama tik sutemus arba esant prastam (mažesniam kaip 300 metrų) matomumui.

Reikalavimas šių priemonių laikytis ir dienomis nepagrįstas nei techniškai, nei teisiškai, nei eismo saugumo požiūriu. Matyt, ne atsitiktinai Lietuva būtų bene vienintelė tokias taisykles nustačiusi šalis pasaulyje.

Baudos – nuo 20 iki 40 litų

Naujųjų reikalavimų dviratininkams problematiškumą sakė suprantą ir pakalbinti Kėdainių rajono policijos komisariato pareigūnai.

Jie žadėjo kelias pirmąsias savaites būti atlaidesni ir iškart nepulti bausti dviratininkų, dienomis važinėjančių be šviesos atšvaitų ar įjungtų žibintų – iš pradžių bus tik prevenciškai aiškinama ir įspėjama.

Tačiau įstatymus juk vykdyti privalu, tad įkliuvusieji pakartotinai arba po įstatymo įsigaliojimo praėjus kelioms savaitėms už šioje publikacijoje aprašytų reikalavimų nesilaikymą turės būti baudžiami administracinėmis baudomis nuo 20 iki 40 litų, tamsiu paros metu – nuo 80 iki 140 Lt.

Šiais nevienareikšmiškai vertinamais pakeitimais siekiama sumažinti keliuose žūstančių pėsčiųjų ir dviratininkų skaičių. Statistika byloja, kad praėjusiais metais eismo įvykiuose iš viso žuvo 258 asmenys (4040 buvo sužeista). Iš jų 98 buvo pėstieji (1186 buvo sužeisti) bei 18 dviratininkų (314 sužeistų).

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.