Kol Kėdainių rajono gyventojai nerimauja ir aktyviai priešinasi planams plėsti Zabieliškio sąvartyną, o viešoji įstaiga „Kauno regiono atliekų tvarkymo centras“ (Kauno RATC) ir toliau laikosi nuomonės, kad sąvartyno plėtra būtina, pasirodo, jog Aplinkos ministerijos aukščiausi vadovai galimai net tarpusavyje nesutaria, kokį kelią pasirinkti – stabdyti ar uždegti žalią šviesą Zabieliškio sąvartyno plėtrai.

Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius įsitikinęs, kad Aplinkos ministerija privalo kuo skubiau nuspręsti, ar Zabieliškio sąvartynas bus plečiamas, ar – ne.

Dar vasario mėnesį į Kėdainius atvykęs aplinkos viceministras Dalius Krinickas pareiškė, kad Zabieliškio sąvartyno plėtra ne tik kad nebūtina, bet ir negalima. Tuomet sąvartyno plėtrai besipriešinantiems kraštiečiams beliko džiaugtis kad ir ne galutine pergale, bet bent jau sulaukus palaikymo iš Aplinkos ministerijos. Tačiau šios institucijos, kuri atsakinga už visos šalies atliekų tvarkymo strategiją, oficialios pozicijos šiuo visiems kraštiečiams aktualiu klausimu kol kas ne tik kad nesigirdi, bet dabar jau tampa nebeaišku, kokią tolesnę kryptį ministerija pasirinks.

Ministerijoje – nesutarimai?

Su Kauno RATC vadovu Kęstučiu Balčiūnu šią savaitę susitikęs Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius išgirdo žinią, kad Aplinkos ministerijoje vis garsiau kalbama apie palaikymą Kauno RATC, planuojančiam Zabieliškio sąvartyne įrengti papildomas atliekų laikymo sekcijas.

„Praėjusią savaitę Kauno RATC vadovas Kęstutis Balčiūnas, taip pat Kauno meras, keli Seimo nariai dalyvavo susitikime su aplinkos ministru Kęstučiu Navicku, kuriame buvo diskutuojama dėl Zabieliškio sąvartyno ateities. Mane informavo, kad ministras palaiko Kauno RATC poziciją, pabrėždamas, jog sąvartyno plėtra įstatymams neprieštarauja. Todėl man jau visiškai nebeaišku, kokia iš tikrųjų yra Aplinkos ministerijos nuomonė sąvartyno klausimu. Atvažiavęs viceministras visai Kėdainių bendruomenei aiškino, kad sąvartyno plėtra yra negalima, o dabar girdime visai priešingą nuomonę. Tikrai įdomu, kieno poziciją tuomet kėdainiečiams pristatė viceministras… “ – teigė S. Grinkevičius.

Pasigenda iniciatyvos

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Remigijus Lapinskas negaili priekaištų Aplinkos ministerijai.

Kritikos strėlių Aplinkos ministerijos atžvilgiu pažėrė ir Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Remigijus Lapinskas, pabrėždamas, kad ministerija per lėtai sprendžia realias atliekų tvarkymo problemas, perkeldama jas ant savivaldybių ir regioninių atliekų tvarkymo centrų pečių.

„Būtina efektyviai skatinti žiedinės ekonomikos diegimą – rūšiavimą, perdirbimą ir pakartotinį naudojimą, o ne sąvartynų kūrimą ar jų plėtrą. Dėl šio labai opaus klausimo tikrai pasigendu Aplinkos ministerijos sprendimų. Turime suprasti, kad atliekas privalome vertinti ne kaip šiukšles, bet kaip žaliavą. Tik tuomet išvengsime sąvartynų keliamų problemų, apsaugosime aplinką bei žmones. O dabar bandome eiti lengviausiu keliu“, – teigė R. Lapinskas.

Savivaldybės rankos surištos

Anot Kėdainių rajono mero, vos paaiškėjo, kad Kauno RATC Zabieliškio sąvartyne planuoja įrengti papildomas atliekų laikymo sekcijas, tiek iš Aplinkos ministerijos atstovų, tiek iš Seimo narių, tiek iš Kėdainių bendruomenės buvo sulaukta priekaištų, kad rajono Taryba gali tiesiog uždrausti sąvartyno plėtrą, nelaukdama visų kitų institucijų sprendimų.

„Deja, bet šiuo atveju mūsų rankos surištos. Zabieliškio sąvartynas yra regioninės reikšmės objektas, ir pagal dabar galiojantį Poveikio aplinkai vertinimo įstatymą, savivaldybė teisiškai neturi galimybės uždrausti ūkinės veiklos plėtrą, jei ji atitinka įstatymų nustatytus reikalavimus. Jeigu nuspręstume pasinaudoti veto teise, tokį sprendimą, jei jis būtų apskųstas, panaikintų bet kurios instancijos teismas. Jeigu savivaldybė turėtų daugiau galių, net neabejoju, kad visi Tarybos nariai pritartų, kad sąvartyno plėtros Kėdainiuose tikrai nereikia“, – pabrėžė S. Grinkevičius.

Poveikio aplinkai vertinimas – būtinas

Kėdainių rajono meras taip pat dar kartą pabrėžė, kad visada buvo prieš regioninio Zabieliškio sąvartyno atsiradimą, o vasario pradžioje Aplinkos apsaugos agentūros priimtą sprendimą – prieš plečiant sąvartyną atlikti poveikio aplinkai vertinimą (PAV) laiko itin reikalingu, apsaugant viso krašto gyventojų interesus.

Pasak Justinos Černienės, Aplinkos apsaugos agentūros Poveikio aplinkai vertinimo departamento direktorės, priimant išvadą buvo remtasi keliais motyvais. Išanalizavę Kauno RATC pateiktą informaciją, aplinkosaugos specialistai pripažino nesantys tikri, ar Zabieliškio sąvartyno plėtra nedarys reikšmingo poveikio aplinkai, dirvožemiui, paviršiniam ir požeminiam vandeniui, neturės reikšmingos įtakos oro taršai, nekels per didelio triukšmo.

Tad poveikio aplinkai vertinimo (PAV) metu bus atlikta detalesnė planuojamos ūkinės veiklos analizė.

„Labai džiaugiuosi tokiu Aplinkos apsaugos agentūros sprendimu. Žmonės turi būti tikri, ar sąvartyno plėtros projektas nedaro neigiamo poveikio Kėdainių krašto žmonėms, ir ypač, gyvenantiems arti sąvartyno – Medėkšių, Zabieliškio kaimuose. Manau, kad sprendimas atlikti poveikio aplinkai vertinimą yra teisingas, nes mes visi turime žinoti, koks tas poveikis bus. Kita vertus, aš visada buvau prieš šio sąvartyno, kaip regioninio, atsiradimą. Dar 2002-2003 metais kartu su keliais kitais rajono Tarybos nariais garsiai sakėme, kad tikrai nereikia regioninio sąvartyno Zabieliškyje. Deja, bet tuo metu mes nebuvome išgirsti. Na, o šiuo metu poveikio aplinkai vertinimas yra procedūra, kurią būtina atlikti“, – teigė Kėdainių rajono meras.

Tiesa, Kauno RATC Aplinkos apsaugos agentūros sprendimą atlikti PAV apskundė, todėl ši išvada bus persvarstoma.

Minčių apie plėtrą neatsisako

Kad ir kokie sprendimai ateityje būtų priimti, Kauno RATC vadovas tikina, kad yra tik viena išeitis – plėsti sąvartyną, nes jau po poros metų nebus kur vežti atliekas.

Nepaisant to, kad 2019 metais Kaune veiklą turėtų pradėti Kauno kogeneracinė elektrinė, kurioje po rūšiavimo likusios ir perdirbti netinkamos komunalinės atliekos bei nepavojingos pramoninės atliekos bus deginamos, K. Balčiūno teigimu, sąvartynų klausimas ir toliau liks aktualus.

„Nors ši tema yra labai eskaluojama, neva pastačius atliekų deginimo gamyklas, sąvartynus bus galima uždaryti, tačiau tai absoliuti netiesa. Jau šiandien regione yra sukaupta tiek atliekų, kad pradėjus veikti Kauno kogeneracinei elektrinei darbo užtektų dešimčiai metų į priekį. Tad sakyti, kad atliekų deginimas išspręs visas problemas, mažų mažiausiai yra visuomenės klaidinimas. Tiesa ta, kad baigus statyti šią gamyklą, jos pajėgumas leis Kaunui didžiąją dalį atliekų sudeginti, tačiau tai nereiškia, kad ten galės būti utilizuojamos atliekos iš Kėdainių rajono“, – pabrėžė Kauno RATC vadovas K. Balčiūnas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.