Rugpjūčio 21-ąją sezoną pradėjusio Kėdainių cukraus fabriko vadovai jokių rekordų nesitikėjo, tačiau gamybai įsibėgėjant apie vieną rekordą kalbama vis dažniau. „Panašu, kad šįmet turėsime rekordiškai trumpą runkelių perdirbimo laiką. Pradėjome gamybą vėliau negu ankstesniais metais ir baigsime anksčiau – tikimės apie gruodžio vidurį perdirbti paskutinius runkelius“, – sakė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Rajono meras S. Grinkevičius (dešinėje) ir savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis su bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ vadovais aptarė bendradarbiavimo galimybes.

Rajono meras S. Grinkevičius (dešinėje) ir savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis su bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ vadovais aptarė bendradarbiavimo galimybes.

Kaip kėdainiečiams sekasi šį rudenį darbuotis domėjosi ir bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ generalinis direktorius Jesper Tomassen.
J. Tomassen domėjosi, kaip vyksta gamybiniai procesai, kokie šįmet vidurio Lietuvoje užaugo derliai, ką fabrikas galėtų padaryti, kad bendradarbiavimas tarp žemdirbių ir gamybininkų būtų dar glaudesnis ir produktyvesnis. „Situacija cukraus rinkoje nėra pati geriausia. Žinome apie cukraus perteklių, sumažėjusias kainas. O šie metai Lietuvos ūkininkams buvo gana sudėtingi. Būdavo labai džiugu atvykti į Kėdainius ir girdėti apie vis geresnius, kasmet rekordiškai didelius derlius, tačiau šįmet girdžiu ką kita – dėl nepalankių gamtos sąlygų runkelių vidutiniškai viename hektare kasama nebe po 80 tonų, o tik 55 tonos. Tačiau prieš gamtą nepakovosime. Turime su tuo susitaikyti“, – teigė J. Tomassen.
Generalinis direktorius liko patenkintas cukraus gamintojų darbu. „Šįmet fabrikas dirba labai gerai – per parą vidutiniškai perdirbame apie 7 000 tonų runkelių, kai pernai tas skaičius buvo tūkstančiu mažesnis. Tai pasiekta ir investicijų, ir darbuotojų patirties dėka.
Kadangi žaliavos turėsime mažiau, tai ir gamyba bus trumpesnė. Šiai dienai jau esame pagaminę apie 50 tūkstančių tonų baltojo cukraus. Mūsų kvota yra 64 tūkstančiai tonų. Įsipareigojimus tikrai įvykdysime, tik perteklinio cukraus šiame sezone bus pagaminta mažiau“, – sakė S. Mozeris.
Cukraus fabriko vadovai ne tik aptarė gamybines aktualijas, bet ir susitiko su Kėdainių rajono vadovais, kad aptartų socialinius projektus. Pasak J. Tomassen, konstruktyvus dialogas su meru Sauliumi Grinkevičiumi leido geriau pažinti Kėdainių kraštą ir jame gyvenančių žmonių poreikius. „Esame kėdainiečių bendruomenės dalis, tad norėtume bendradarbiauti, kad visiems šiame krašte būtų patogiau gyventi“, – pastebėjo J. Tomassen.
Rajono mero teigimu, labai svarbu su didžiausių rajono įmonių vadovais aptarti bendradarbiavimą socialinėje srityje: „Nors cukraus gamintojams dabar nėra itin palankus laikas, tačiau jie nepasakė, kad nepadės įgyvendinti mūsų bendruomenei svarbių projektų.“