„Visi matome, kad cukraus rinkoje – akivaizdžios permainos, kurias patiria tiek žemdirbiai, tiek runkelių perdirbėjai. Kartais šie procesai net pavadinami saldžiuoju karu“, – sakė kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Algis Šleževičius.

Algis Šleževičius: ,,Naujoji sutartis garantuoja, kad duonai užsidirbsime, tačiau storesniam sluoksniui sviesto artimiausius dvejus metus gali ir pristigti.“

Algis Šleževičius: ,,Naujoji sutartis garantuoja, kad duonai užsidirbsime, tačiau storesniam sluoksniui sviesto artimiausius dvejus metus gali ir pristigti.“

Kooperatyvas „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ vienija apie 240 žemdirbių, kurie saldžiąsias šaknis tiekia Lietuvos centre sėkmingai veikiančiai bendrovei „Nordic Sugar Kėdainiai“.
Šią savaitę kooperatyvo nariai pritarė naujos tarpprofesinės sutarties pasirašymui. Penkerius metus galiojusi ankstesnioji baigsis su šiųmečio derliaus pardavimu bei perdirbimu.

Pinga cukrus – pinga ir runkeliai
Svarbiausia naujosios sutarties dalis – keičiasi cukrinių runkelių supirkimo kaina.
Iki šiol už toną bazinio cukringumo (16 proc.) runkelių bendrovė ,,Nordic Sugar Kėdainiai“ mokėdavo po 106 litus ir dar pridėdavo įvairiausių priedų.
Artimiausius dvejus metus, kol galios naujoji sutartis, už vieną toną bazinio cukringumo runkelių perdirbėjai mokės 96 litus ir 30 proc. priedą nuo pelno, kuris viršys 10 mln. litų.
„Cukraus kainos pasiekė rekordines žemumas. Natūralu, jog turime mažiau mokėti ir už jo gamybos žaliavą.
Situacija – gana sudėtinga, bet bendrai pasistengę rinkoje galime išsilaikyti. Po 2017-ųjų atsivers daugiau cukraus eksporto galimybių į pasaulinę rinką. Tada situacija turėtų vėl gerėti“, – sakė bendrovės ,,Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.
Direktorius įsitikinęs, kad, pažangiai ūkininkaujant, cukrinius runkelius galima pelningai auginti ir jų kainą dešimčia litų sumažinus.
Runkelių perdirbėjai netgi mano, kad per pastaruosius trejus metus žemdirbiai šiek tiek išlepo: palankūs orai ir pažangios technologijos leido užauginti rekordinius derlius, už kuriuos buvo mokamas nemažas atlygis. Dabar laukia „sausesnis“ laikas.

Žemdirbiai su bendrove ,,Nordic Sugar Kėdainiai“ sutiko pasirašyti naują sutartį, kuria bazinio cukringumo runkelių tona atpiginama dešimčia litų.

Žemdirbiai su bendrove ,,Nordic Sugar Kėdainiai“ sutiko pasirašyti naują sutartį, kuria bazinio cukringumo runkelių tona atpiginama dešimčia litų.

„Radome optimalų variantą“
,,Gyvenime juk taip būna: kartais džiaugiamės pakilimais, o kartais veržiamės diržus. Su perdirbėjais tris mėnesius derėjomės dėl abiem pusėms priimtinų sąlygų ir panašu, kad radome optimalų variantą.
Tokią tiesą priimti nelengva, bet nuo kitų metų cukrinių runkelių auginimas visgi bus mažiau pelningas. Duonai tikrai užsidirbsime, tačiau storesniam sluoksniui sviesto ant jos gali ir pristigti.
Reikia pripažinti, kad runkelių perdirbėjai elgiasi garbingai – išeities ieškojome drauge. Vadinasi, esame tikri partneriai ir bendražygiai“, – sakė A. Šleževičius.
O Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas pridūrė: ,,Pernai daug kas iš mūsų runkelius auginome pramoniniam cukrui, už jų toną gaudavome po 93 litus ir vis tiek nesiskundėme. Vadinasi, gyventi dar galima.“

Kvotos – paklausios
Kai kurie cukrinių runkelių augintojai siūlė naujos sutarties nepasirašyti, esą reikia palūkėti, kol tai padarys švedai ir lenkai.
Tačiau daugelis visgi pritarė nuomonei, kad ,,laukdamas gali laimėti, bet gali ir pralošti.“
Žemdirbiai, kurių naujosios sąlygos netenkina, cukrinių runkelių auginimo gali išvis atsisakyti: norinčiųjų perimti jų kvotas bent kol kas nestinga.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.