Kėdainiečiams, o ypač kaimiškųjų vietovių gyventojams – džiugi žinia. Tęsiant kadenciją baigusių rajono vadovų pradėtus darbus toliau atnaujinami M. Daukšos viešosios bibliotekos filialai. Šį kartą dėmesys skiriamas kaimo vietovėms, kur vietos bibliotekėlės liko bene vieninteliu kultūros židiniu. Jau rugsėjo viduryje skaitytojus jos priims atnaujintose, jaukiose patalpose.

Išskirtinis dėmesys – kaimo bibliotekėlėms

Kukliose, ilgus metus remonto nemačiusiose patalpose glaudęsi kaimiškieji viešosios bibliotekos skyriai jau rudenį knygų mylėtojus pasitiks ženkliai atsinaujinę.

M. Daukšos viešoji biblioteka su Kėdainių bendrove „Šumera“ pasirašė 27,2 tūkst. Eur vertės sutartį. Joje numatyta, kad iki šių metų rugsėjo vidurio bus remontuojami šie kaimiškose vietovėse įsikūrę bibliotekos filialai: Kalnaberžės, Krakių, Nociūnų, Pelėdnagių, Pernaravos, Vikaičių, Sirutiškio filialai.

„Labai džiugu, jog turime galimybę savo patalpas paversti dar jaukesnėmis ir patrauklesnėmis mūsų lankytojams,“ – sakė M. Daukšos viešosios bibliotekos vadovė Virginija Grigorjevienė.

„Labai džiugu, jog turime galimybę savo patalpas paversti dar jaukesnėmis ir patrauklesnėmis mūsų lankytojams. Bus atliekamas ne tik patalpų remontas, bet ir visiems filialams nupirktos naujos lentynos. Kai kur, kur to labiausiai reikia, įdiegsime šiuolaikiškas, infraraudonųjų spindulių šildymo sistemas. Tad nei mūsų darbuotojams, nei skaitytojams neteks šalti“, – sakė M. Daukšos viešosios bibliotekos vadovė Virginija Grigorjevienė.

Kas ir kur bus tvarkoma?

Viešosios bibliotekos vadovė atskleidė, kokie darbai kaimo filialuose bus atliekami, bei kokius pokyčius jau šį rugsėjį pastebės knygų mylėtojai.

Kalnaberžės filialas – bus tvarkomas stogas, užsandarinamos durys.

Krakių filialas – tvarkomos ir dažomos sienos, tvarkomos lubos ir įrengiamas šiandienos reikalavimus atitinkantis apšvietimas, lyginamos grindys ir keičiama grindų danga.

Nociūnų filialas – šiltinamos sienos, įrengiamos pakabinamos lubos, keičiamas apšvietimas ir tvarkoma elektros instaliacija, keičiamos durys.

Pelėdnagių filialas – tvarkomos grindys, keičiama grindų danga, perdažomos sienos.

Pernaravos filialas – tvarkomos sienos ir lubos.

Vikaičių filialas –– tvarkomos grindys, keičiama grindų danga, perdažomos sienos. Įrengiamas modernus apšvietimas ir šildymas.

Sirutiškio filialas – atnaujinama laiptinė.

„Nuoširdus „ačiū“ Gudžiūnų seniūnui Regimantui Valiauskui už pažadą Gudžiūnų filialui suteikti patogias patalpas ir Josvainių seniūnui Algimantui Sirvidui už bendrystę, sprendžiant Kunionių filialo perkėlimo klausimus“, – bendradarbiavimu su vietos seniūnais džiaugėsi Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos vadovė V. Grigorjevienė.

Miesto filialuose – moderniausios technologijos

Esminiai pokyčiai laukia ir Kėdainių miesto gyventojų. Jau nuspręsta Europos Sąjungos fondų paramos lėšomis kapitaliai remontuoti du bibliotekos filialus – Liepų bei Jaunystės.

Iš esmės pasikeis ne tik patalpos, bus keičiamos grindys, iš naujo dažomos sienos, įrengiama nauja elektros instaliacija. Skaitytojų bei darbuotojų patogumui abiejuose filialuose bus įrengta šiuolaikiška, RFID bekontakte technologija paremta, knygų kontrolės sistema. Savo modernumu šie filialai niekuo nenusileis didžiosioms šalies bibliotekoms.

Ši sistema ne tik padeda apsaugoti bibliotekoje esančius leidinius nuo vagysčių, bet ir leidžia bibliotekininkams tiksliai žinoti, kiek turima leidinių, kurie iš jų yra bibliotekoje, kurie – išduoti skaitytojams.

Į kiekvieną knygą įklijuojamas specialus lustas, kuris ženkliai palengvina bibliotekininkų darbą: jiems nebereikia išdavinėti knygų, skaitytojai tai gali padaryti patys savitarnos įrenginyje. Nuo knygų išdavimo laisvą laiką bibliotekininkai gali skirti lankytojų konsultacijoms ar kitiems darbams.

Lygiai taip pat pasiskolintas knygas ir kitus leidinius skaitytojai gali patys, be bibliotekininkų pagalbos, ir grąžinti.

Biblioteka – tai langas į pasaulį

Kėdainių rajono tarybos narys Saulius Grinkevičius

Prieš keletą metų mes žengėme drąsų žingsnį – nusprendėme vėl atkurti pirmtakų uždarytus M. Daukšos bibliotekos filialus Keleriškiuose, Ažuolaičiuose ir Meironiškyje.

Tai padaryta sulaukus didelio kaimiškų vietovių bendruomenių palaikymo, žmonės tikino, jog uždarius kaimo bibliotekas neliks vienintelio žinių bei kultūros židinio. Tai aš ir pats puikiai žinojau.

Vėliau sekė sunki ir daug kantrybės pareikalavusi M. Daukšos bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriaus statyba, kurioje šiandien vaikai gali ne tik įgyti žinių, bet ir puikiai praleisti laisvalaikį. O galiausiai atėjo laikas rekonstruoti ir kaimų bei mažesnių miestelių bibliotekas. Kai kuriose jų net menkiausias remontas nedarytas jau daugelį metų.

Dabar esame puikus pavyzdys ir kitiems rajonams, kad mums rūpi visų kraštiečių įvairiapusis raštingumas. Šiandienos biblioteka nebėra vien knygų išdavimo punktas, tai turtingas informacinis centras, kuriame galima gauti visapusišką informaciją ir paslaugas. Tai jauki vieta nedideliems susitikimams ar kameriniams renginiams.

Šiandien biblioteka kaime yra paskutinis kultūros žiburys, kurį uždaryti labai paprasta. Esu įsitikinęs, reikia išsaugoti bibliotekas, kad žmonės turėtų į pasaulį atsiveriantį langą.