Pamenate visuomenininko, žurnalisto, pilietiškų idėjų puoselėtojo, naują rajono valdžią kritikavusio Andriaus Tapino vizitą Kėdainiuose? Tuomet išsaugokite atmintyje jį kuo ilgiau, nes tai gali ir nepasikartoti! O gal norėtumėte, kad kitą vasarą Didžiojoje Rinkos aikštėje po atviru dangumi vyktų, pavyzdžiui, laidos „Laikykitės ten“ filmavimas su tuo pačiu A. Tapinu priešaky? Norėti galima daug, bet, ar valdžia leis?


Įsibėgėjant politiniam sezonui, jau gerokai savo postuose kojas apšilusi naujoji Kėdainių rajono valdžia sumanė rankas tiesti prie ilgus metus (nuo 2009 metų) galiojusios viešose vietose organizuojamų renginių tvarkos.

Jau šį penktadienį vyksiančio Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu numatoma politikams siūlyti tvirtinti gerokai „patobulintą“ Renginių organizavimo Kėdainių rajono savivaldybės viešosiose vietose tvarkos aprašo projektą, kurį aktyvūs kėdainiečiai jau spėjo pavadinti galimai pilietines laisves varžančiu dokumentu.

Todėl vakar tiek Kėdainių rajono merui, tiek tarybos nariams asociacijos „Sveiki Kėdainiai“ nariai nusiuntė raštą, kuriame aiškiai nurodomi nerimą keliantys naujojo aprašo aspektai, galintys turėti nepataisomos žalos saviraiškos bei žodžio laisvei ir galintys pakirsti trapius demokratijos daigus mūsų rajone.

Bet apie viską iš eilės.


Viskas paprasta, bet tik iš pirmo žvilgsnio

Norite suorganizuoti renginį, pavyzdžiui, Kėdainių miesto parke? Iš pirmo žvilgsnio, regis, viskas paprasta. Tereikia užpildyti prašymą, nurodant organizatoriaus pagrindinius duomenis, numatomo renginio pavadinimą, pobūdį, datą, laiką, numatomą dalyvių skaičių ir t.t., kurį privalu pateikti Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriui. Vėliau jį nagrinėja to paties direktoriaus sudaryta penkių asmenų komisija.

Tačiau čia aiškumas ir pasibaigia. Minėto aprašo projekto 14 punkte rašoma, kad „atsižvelgdama į gyventojų interesus ir kitas svarbias aplinkybes Komisija gali pasiūlyti kitą renginio vietą ir laiką, nei prašoma. Organizatoriams atsisakius pakeisti vietą ir laiką, leidimas renginiui neišduodamas.“

Taigi, jei, pavyzdžiui, Lietuvos liberalus jaunimas, vienijantis tūkstančius aktyvių žmonių, sugalvotų organizuoti suvažiavimą vienoje iš didžiųjų Kėdainių viešųjų erdvių, pagal dabartinį valdžios sumanymą jiems gali būti pasiūlyta renginį organizuoti, na, kad ir ant dešiniojo arba kairiojo Nevėžio kranto.

Ir nesvarbu, kad renginio dalyviai komisijos siūlytose vietose fiziškai netilps, jiems bus nepatogu. Tokiu atveju renginio organizatoriams beliktų imti tik tai kas siūloma arba leidimas renginiui tiesiog būtų neišduodamas.


Biurokratijos apynasris?

Asociacijos „Sveiki Kėdainiai“ nariams užkliuvo ir aprašo projekto 15 punktas, kuriame pažymima, kad „nagrinėdama prašymus, Komisija turi teisę kviesti į posėdį renginio organizatorius ar jų atstovus. Komisija turi teisę priimti sprendimą nesvarstyti prašymo, jei paskirtu laiku kviestas renginio organizatorius ar jo atstovas neatvyko, taip pat prašymo svarstymą atidėti ir pakartotinai kviesti į posėdį renginio organizatorių, jo atstovą“.

„Manome, kad tai perteklinis reikalavimas, nes, jei renginio organizatoriai pateikė visus reikiamus dokumentus bei įvykdė kitus reikalavimus, tai nėra prasmės jų kviesti į komisijos posėdį“, – rašoma asociacijos „Sveiki Kėdainiai“ politikams nusiųstame kreipimesi.

Tačiau čia dar ne pabaiga.

Minėtame Renginių organizavimo Kėdainių rajono savivaldybės viešosiose vietose tvarkos aprašo projekte puikuojasi dar vienas – 25-asis – punktas, kuriuo remiantis valdininkai gali neleisti organizuoti net ir tą renginį, kuriam leidimas jau suteiktas.

„Jei po Leidimo išdavimo atsiranda svarbių aplinkybių, dėl kurių renginys nebegali vykti suderintoje vietoje suderintu laiku, savivaldybės administracijos direktorius ar seniūnas raštu praneša apie tai organizatoriams. Jeigu organizatoriai renginio neatšaukia, jiems tenka įstatymų numatyta atsakomybė už tokio renginio pasekmes“, – išdidžiai skelbia 25-asis aprašo punktas. Deja, bet apie „svarbias aplinkybes“ plačiau neužsimenama.

Klausimas, ar viena tų aplinkybių negalėtų tapti „per rimto ir per protingo“, mėgstančio kritikuoti valdžią, asmens pasirodymas renginyje?


Teigia, kad dabar organizatoriams įpareigojimai per menki

Tačiau čia pat atnaujinto aprašo projekto rengėjai skuba paaiškinti, neva dabar galiojanti tvarka yra netinkama, kadangi nemaža dalis renginių organizuojami tiesiog stichiškai.   

„Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje per metus rengiama daugiau kaip keli šimtai renginių, nemaža dalis jų iki šiol rengiami stichiškai, neplanuojant, renginių organizatoriai nesprendžia dalyvių saugumo, eismo organizavimo, atliekų sutvarkymo po įvykusio renginio ir kitų klausymų, kurių iki šiol galiojusi tvarka nereglamentuoja ir renginių organizatorių nesaisto ir neįpareigoja, naująja tvarka siekiama numatyti didesnius įpareigojimus ir reikalavimus organizatoriams…“, – teigiama naujajame aprašo projekto aiškinamajame rašte.

„Manome, kad aiškinamajame rašte nurodytos Aprašo rengimo priežastys yra paviršutiniškos ir neargumentuotos, kadangi nėra aišku kokiais tyrimais/analize grindžiamas teiginys, jog nemaža dalis renginių rengiami stichiškai, neplanuojant ir pan.

Šiuo metu galiojanti renginių organizavimo tvarka (Kėdainių rajono savivaldybės tarybos 2009 m. rugsėjo 25 d. sprendimas Nr. TS-255 „Dėl Renginių organizavimo Kėdainių rajono savivaldybės viešosiose vietose tvarkos tvirtinimo“) aiškiai reglamentuoja prašymų leisti organizuoti renginius nagrinėjimo tvarką, reikalavimus renginiams, įskaitant atliekų tvarkymą ir pan.

Perteklinis leidimų renginiams rengti išdavimo tvarkos biurokratizavimas nėra tinkama priemonė renginių saugumui ir tvarkai užtikrinti. Tai sudaro realią grėsmę pilietinių iniciatyvų, saviraiškos bei žodžio laisvei ir gali pakirsti trapius demokratijos daigus mūsų rajone. Prašome atsižvelgti į mūsų pastabas ir Kėdainių rajono taryboje netvirtinti „Renginių organizavimo Kėdainių rajono savivaldybės viešosiose vietose tvarkos aprašo“, – Kėdainių rajono politikams adresuotame kreipimesi rašo asociacijos „Sveiki Kėdainiai“ nariai.

About The Author

Related Posts

3 komentarai

  1. ugniagesys

    Dovanokit, o Kėdauniai kunigaikštystė vienos bobos nu gal dviejų, ar Lietuvos Respublikos teritorija. Įdomu kai jūsų meras BYnas elgtųsi gaisro tokio kaip Alytuje atveju, rėktų, kad ugniagesių gelbėtojų žarnos vandeniui per plonos.

    Atsakyti
  2. Jūratė

    Jūs jau man dovanokite, bet man Tapinas nėra autoritetas. Tai yra paprasčiausias „influenceris“. Eikite knygų paskaityti, nes Kėdainių biblioteka yra ganėtinai gera visos Lietuvos mastu. V. Tamulis ir jo sąrašas ten tikrai žalos nepadarė. 🙂 Knyga geriau už bet kokius vienadienius renginius. Kažkada nemėgau „Rinkos aikštės“ – už tą purvą ant Grinkevičiaus. Neskaitau to politikavimo ir dabar, tačiau šiaip „Rinkos aikštė“ yra daug įdomesnė už „Mugę“. Kai nekreipi dėmesio į „Kacevičius su Naujokiene geri, o Grinkevičius blogas“ tipo rašinius, tikrai randi, ką paskaityti. „Rinkos aikštėje“ daug optimistiškų straipsnių, kad ir apie rajono kaimus, jų žmones. Šiaip smagu paskaityti. O skaitant „Mugę“, iš nevilties norisi už galvos imtis. Taip, negerovių apstu, V. Tamulis nėra idealus, „valdžia bloga“, bet tos nervingos konvulsijos „Mugės“ rašiniuose vartojant tualeto leksiką yra nepateisinamos. Bet kai mokaisi iš ekrano „dievukų“, kitaip ir būti negali.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.