Kėdainiuose veikia apie pusšimtis kaimiškųjų bendruomenių. Aktyviai dirbdamos jos sėkmingai įgyvendina Vietos veiklos grupės parengtą strategiją, kurios planams skirta arti dešimties milijonų litų.

Kaimų bendruomenių aktualijas aptarė (iš kairės) Kėdainių rajono vietos veiklos grupės valdybos narys Saulius Grinkevičius, rajono meras Rimantas Diliūnas, Krakių seniūnas Jonas Dalbokas ir Dotnuvos seniūnas Vytautas Grigas.

Kaimų bendruomenių aktualijas aptarė (iš kairės) Kėdainių rajono vietos veiklos grupės valdybos narys Saulius Grinkevičius, rajono meras Rimantas Diliūnas, Krakių seniūnas Jonas Dalbokas ir Dotnuvos seniūnas Vytautas Grigas.

Pastaruoju metu dažno rajono kaimo gyvenimo kokybė gerokai pasikeitė – daug kur duris atvėrė sutvarkyti bendruomenių namai, įrengtos žaidimų aikštelės. Kai kur pagražėjo gatvės, aikštės, skverai ir parkai.

Parengė 77 projektus
„Pačios bendruomenės sprendė, ko joms labiausiai reikia, kad gyvenimas taptų kokybiškesnis. Labai smagu, kad po aplinkos sutvarkymo, pagražinimo ir pagerinimo bendruomenės ėmėsi verslų kūrimo ir kitokių veiklų. Įgyvendindami strategijos planus, mūsų aktyvistai parengė 77 projektus. Didesnė jų pusė jau pabaigti“, – kaimų gerove džiaugėsi Kėdainių rajono vietos veiklos grupės pirmininkė Aušra Vaidotienė. Jai itin džiugu, kad be vadinamųjų kietųjų projektų, kuriais gerinta aplinka, nemažai investuota į pačius žmones: organizuoti mokymai, seminarai, susitikimai.
„Keitimasis patirtimi ir vieniems iš kitų mokymasis yra neįkainojama vertybė. Labai džiugu, kad mūsų bendruomenių atstovai suprato, jog bendravimas su bendraminčiais praturtina ir pamoko bei paskatina imtis net pačių keisčiausių idėjų. Tarp gausos projektų turime parengta dvidešimt „minkštųjų“, kuriais investuota į vietoje nenustygstančius kaimų aktyvistus“, – Krakėse vykusiame bendruomenių sąskrydyje džiaugėsi A. Vaidotienė.

Krakiškė Lilija Usevičienė turi 50 šeimų bičių. Kad nereiktų išmesti atliekamo vaško, moteris ėmėsi žvakių gamybos.

Krakiškė Lilija Usevičienė turi 50 šeimų bičių. Kad nereiktų išmesti atliekamo vaško, moteris ėmėsi žvakių gamybos.

Sąskrydyje dalijosi patirtimi
Į Krakes suvažiavę bendruomenių aktyvistai konferencijoje „Inovacijos iš praeities“ pasidalijo savo veiklomis, įgyvendintais sumanymais. „Turime kuo pasigirti. Juk net keli kaimai tapo teminiais. Mūsų Pelėdnagių „Pelėdų“ kaimas su savo istorija ir atrakcijomis gerai žinomas ne tik rajone, bet ir už jo ribų. Neliko nepastebėtos ir „Nociūnų muilinyčios“ savanorių pastangos. Vis dažniau smalsuolių atvyksta į Nociūnus išmokti išvirti muilą. Kiti kaimai turi ambicijų prie jų prisijungti ir tikrai netrukus baigs pasiruošimus bei imsis konkrečių veiklų“, – sakė A. Vaidotienė. Konferencijoje aktyviausios bendruomenės pasakojo, su kokiomis kliūtimis susidūrė, kol suprato, kokių veiklų nori ir kaip sėkmingai pasiruošę jas įgyvendinti. Dauguma į sąskrydį suvažiavusių svečių atvyko ne tuščiomis, o su savo gaminiais. Vieni kolegas vaišino gardžiais kepiniais, medumi, kiti rodė kruopščiai sukurtus rankdarbius.

 

Pajieslio bendruomenės pirmininkė Irena Milerienė mokė austi kilimus.

Pajieslio bendruomenės pirmininkė Irena Milerienė mokė austi kilimus.

Geriausias patarėjas – atviri pokalbiai
„Mes savo seniūnijoje turime šaunias šešias bendruomenes. Kadangi visos kažkuo turtingos ir išskirtinės, nutarėme susiburti ir pasirodyti vienos kitoms. Tačiau vien savo artimiausiais bičiuliais nusprendėme neapsiriboti. Padrąsinti Aušros Vaidotienės, parašėme projektą, kuris leido ne tik susirinkti į turtinančią konferenciją, bet ir skirti laiko pramogoms. Kas gali būti geriau už sveiką norą pasivaržyti dainomis ar sportinių estafečių aikštelėje. O kur dar atviri pokalbiai apie gyvenimo kasdienybę, patirtis, džiaugsmus, rūpesčius ir planus. Tikrai esame šaunūs, tad nereikia bijoti drąsiai apie tai kalbėti“, – sakė renginio šeimininkė Krakių bendruomenės pirmininkė Daiva Dubinkienė.

 

 

 

 

VVG pirmininkė Aušra Vaidotienė ir administratorė Kristina Vainauskienė džiaugiasi bendruomenių veiklumu ir įgyvendinamų projektų sėkme.

VVG pirmininkė Aušra Vaidotienė ir administratorė Kristina Vainauskienė džiaugiasi bendruomenių veiklumu ir įgyvendinamų projektų sėkme.

Verslumui skatinti – solidi parama
Sąskrydžio dalyvius aplankęs Kėdainių rajono vietos veiklos grupės valdybos narys verslininkas Saulius Grinkevičius gyrė bendruomenes už jų aktyvumą ir skatino nebijoti imtis verslų. „Labai džiaugiuosi už iniciatyvius žmones. Labai svarbu nestovėti vietoje ir nelaukti, kol kažkas kažką padarys. Bet kokia veikla, net jei ne visada sėkminga, yra geresnė už tingų pasyvumą. Prieš penkerius metus buvo daug abejojančių, ar bendruomenės ras savo vietą po saule. Šiandien visos abejonės išsklaidytos – bendruomenės sėkmingai gyvena, gražina aplinką ir planuoja ateitį. Bendruomeniškumo nauda akivaizdi.
Tačiau verslumo problemos dar matomos. Kaimuose trūksta paslaugų teikėjų. Tad tas spragas gali užpildyti patys gyventojai. Bendrovė „Daumantai LT“ skatindama bendruomenes imtis verslo pakvietė visas dalyvauti verslumo konkurse, kurio prizas – 15 tūkstančių litų veiklos pradžiai. Manau, kad padėsime kaimų žmonėms tapti ryžtingesniems ir drąsesniems“, – sakė rėmimo projektais garsėjantis Kėdainių verslininkas.
Vasaros pabaigos rajono bendruomenių susitikimo sąskrydis, praturtinęs ne vieną jo dalyvį, kitais metais vyks Truskavos seniūnijoje, nes renginio dalyviai nutarė jį daryti tradicinį ir kasmet organizuoti vis kitoje seniūnijoje.

vvg_logo

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.