skiepai

Nuo stabligės veiksmingai apsaugo skiepai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyrius informavo apie rajone nustatytą stabligės atvejį.

2016 m. birželio 9 d. Pelėdnagių seniūnijos gyventojai į koją įkirto gaidys. Dėl skausmo aplink žaizdą moteris birželio 13 d. kreipėsi į VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centrą ir tą pačią dieną buvo paskiepyta vakcina nuo difterijos ir stabligės. Anksčiau nuo stabligės skiepyta nebuvo. Šiuo metu pacientė gydoma LSMUL Kauno klinikose.

Paskutinis stabligės atvejis Kėdainių rajone buvo užregistruotas 2013 m. taip pat Pelėdnagių seniūnijoje.

Stabligė – pavojinga, bet pamiršta liga

Stabligė – viena iš tų ligų, kurias ir pacientai, ir medikai kiek primiršo. Priežastis paprasta: vykdant visuotinį vaikų skiepijimą nuo šios ligos, susirgimų labai sumažėjo. 2010 m. pabaigoje respublikoje buvo užfiksuotas susirgimo stablige atvejis, kuris baigėsi mirtimi. Svarbu tai, kad stablige ši pacientė užsikrėtė dirbdama smulkius ūkio darbus. Ji lengvai susižeidė ranką šluodama lapus ir užkliuvusi už lietvamzdžio. Kadangi žaizdelė buvo nedidelė, į gydymo įstaigą nesikreipė. Netrukus ji susirgo stablige ir medikams, deja, jos išgelbėti nepavyko. Įsimintinas ir kitas atvejis viename šiaurės Lietuvos rajone, kuomet moteris susižeidė dirbdama šiltnamyje, į medikus taip pat nesikreipė ir susirgimas stablige baigėsi tragiškai. Todėl akivaizdu, kad stabligės tema aktuali ir žmonėms svarbu žinoti, kaip apsisaugoti nuo šio sunkaus susirgimo.

Užkratas patenka per žaizdas

Stabligė – ūminė infekcinė liga, kurią sukelia stabligės sukėlėjo Clostridium tetani gaminamas toksinas, pažeidžiantis centrinę nervų sistemą ir sukeliantis stiprius raumenų spazmus.

Liga paplitusi visame pasaulyje. Ji dažnesnė žemės ūkio regionuose, kur tręšimui naudojamas gyvulių mėšlas.

Per sveiką odą ir gleivinę stabligės sukėlėjai į organizmą nepatenka. Užkratas patenka per įvairias, dažnai vos matomas žaizdas, ypač užteršus jas žemėmis. Stabligės rizika priklauso ne tiek nuo žaizdos dydžio, kiek nuo jos užteršimo laipsnio. Kuo labiau dirva užteršta sukėlėjais, kuo daugiau jų patenka į organizmą, tuo didesnė ligos rizika ir trumpesnis laikas nuo užsikrėtimo iki susirgimo. Labai pavojinga užteršti žaizdas sodo, daržų, ganyklų žeme. Dėl šios priežasties stablige dažniau serga kaimo žmonės. Stabligės grėsmė išauga nušalus galūnes, esant praguloms, ilgai negyjant žaizdoms, vartojant užterštas intravenines narkotines medžiagas. Apie 80 proc. stabligės atvejų sudaro susirgimai po smulkių buitinių traumų, dėl kurių paprastai nesikreipiama medicininės pagalbos. Įvykus sunkesnei traumai kreipiamasi į gydymo įstaigą, kur pacientui suteikiama pagalba ir jis paskiepijamas nuo stabligės.

Stablige gali susirgti ir naujagimiai. Infekcija gali patekti per bambutę, jei ji užteršiama prieš užrišant virkštelę. Didelė rizika naujagimiams susirgti stablige kyla tada, kai gimdoma ne gydymo įstaigoje. Šie susirgimai dažni besivystančiose šalyse, kur naujagimių stabligė sudaro 80 proc. visų užsikrėtimo atvejų. Naujagimių stabligė iki šiol dar yra nacionalinė Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos šalių problema.

Stablige paprastai sergama pavasario-vasaros sezono metu ir rudens pradžioje, kai vyksta intensyvūs žemės ūkio darbai ir nuolat kontaktuojama su dirvožemiu.

Stabligės inkubacinis periodas – laikotarpis nuo užsikrėtimo iki ligos pasireiškimo – trunka dažniausiai 7-14 dienų. Kartais per tą laiką žaizda, per kurią pateko sukėlėjai, suspėja užgyti.

Stabligės požymiai

Dažniausiai pirmasis stabligės požymis – kramtomųjų raumenų spazmas, dėl kurio pacientas negali išsižioti. Vėliau pasireiškia rijimo sutrikimai. Raumenų sąstingis plinta į kaklo, sprando, nugaros, liemens ir kojų raumenis. Veikiant išoriniams dirgikliams (šviesos, garso, lietimo), tokiam ligoniui išsivysto traukuliai, jis nustoja kvėpuoti, veidas pamėlsta, kūnas išsilenkia lanku. Raumenų spazmai būna tokie stiprūs, kad jų metu lūžta kaulai. Tokie skausmingi traukulių priepuoliai gali kartotis kas 5-10 minučių. Pacientą vargina aukšta kūno temperatūra ir gausus prakaitavimas. Gali sustoti kvėpavimas, sutrikti širdies veikla.

Ligos prognozė nėra gera. Naujagimių arba vyresnių kaip 70 metų asmenų stabligės baigtis dažniausiai bloga. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse nuo stabligės miršta 20-35 proc. ligonių. Dažniausios ligos komplikacijos: pneumonija, raumenų plyšimas priepuolio metu, galūnių kaulų ir stuburo slankstelių kompresiniai lūžiai. Sveikimo periodas būna ilgas, kaulų lūžiai gali lemti neįgalumą.

Pacientai, sergantieji stablige paprastai gydomi intensyviosios terapijos (reanimacijos) skyriuose. Apsauga nuo stabligės – skiepai

Svarbu tai, kad net persirgus stablige neįgyjamas imunitetas ir pavojus susirgti pakartotinai išlieka. Pagrindinė priemonė apsisaugoti nuo stabligės – skiepai. Skiepai nuo stabligės yra įtraukti į Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Vakcinacija pradedama 2 mėn. kūdikiams, antroji dozė skiepijama 4 mėn., o trečioji – 6 mėn. mažyliams. 18 mėn. (1,5 metų) amžiaus kūdikiams atliekamas imuniteto sustiprinimas – revakcinacija ketvirtąja vakcinos doze. Vėliau imuniteto prieš stabligę sustiprinimas papildoma vakcinos doze atliekamas šešiamečiams ir 15 metų paaugliams. Vėliau kas dešimt metų reikalinga revakcinacija.

Visoje Lietuvoje vyksta suaugusiųjų asmenų skiepijimas valstybės kompensuojama vakcina nuo difterijos ir stabligės. Labai svarbu, kad vienu metu galima apsisaugoti nuo dviejų labai pavojingų ir ne tokių jau retų ligų. Asmenys, pageidaujantieji pasiskiepyti nuo difterijos ir stabligės turi kreiptis į savo šeimos gydytoją. Kviečiame visus rajono gyventojus pasirūpinti savo sveikata.

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.