Dramatiškoje kanalizacijos ir vandentiekio vamzdynų tiesimo Kėdainių rajone istorijoje – naujas posūkis. Šį kartą paaiškėjo, jog darbams pabaigti trūksta nei daug, nei mažai – pusės milijono eurų. Šias lėšas buvo numatyta gauti iš Europos Sąjungos paramos fondų, tačiau jas skirstanti Aplinkos ministerija jas ėmė ir perskirstė. Tai įvyko šių metų kovą, kai sutartis su darbus atliekančia bendrove „Techsis“ jau buvo pasirašyta.


Vienas problemas sprendžiant, iškilo kita

Panašu, jog rajono savivaldybės kontroliuojamą bendrovę „Kėdainių vandenys“ lydinti bėdų virtinė niekaip nesibaigia.

Tai miesto nuotekų valymo įrenginiai neveikia tinkamai, dėl neišvalomo azoto pažeidimo procedūrą pradėjo Europos Komisija. Tai gavę didelę toksinių medžiagų dozę jie sugenda ir į Nevėžį teka putojantis vanduo.

Kai šias problemas regis jau pavyko išspręsti, suderinta vandenvalos įrenginių rekonstrukcijos eiga, paaiškėjo dar viena problema. Tai, jog įgyvendinant vieną svarbiausių šio laikmečio projektų – vandentiekio ir kanalizacijos tinklų tiesimą Šėtoje ir Kunionyse – ėmė ir atsivėrė pusės milijono eurų „skylė“. Būtent tiek pinigų, 500 tūkst. eurų, reikia, kad pradėti darbai būtų pabaigti.

Aplinkos ministerija priklauso Seimą valdančiai Valstiečių ir žaliųjų sąjungai. Šios partijos frakcijos gretose dirba ir Kėdainiuose išrinktas parlamentaras Darius Kaminskas. Regis, jis turi nemažai galimybių išspręsti šią problemą, panaudojęs politinius svertus bei įtaką įpareigoti ministeriją tesėti savo pažadus – skirti tokį finansavimą, koks anksčiau buvo numatytas. Deja, panašu, jog kėdainiečio parlamentaro bei rajono savivaldybės vadovų pastangos rezultatų nedavė. Į kreipimąsi prašant skirti anksčiau numatytas lėšas sulaukta tik formalaus ministerijos klerkų atsakymo.

Buvo pažadėta solidi finansinė parama

Kodėl taip nutiko? Viešojoje erdvėje pasirodė kaltinimai, esą šią „skylę“ tarsi specialiai naujiesiems rajono vadovams paliko jų pirmtakai. Tačiau panašu, jog tai tėra tik paviršutiniško situacijos vertinimo pasekmė.

Esmė tokia, jog šie projektai finansuojami Europos Sąjungos paramos fondų lėšomis. Tačiau jomis disponuojanti Aplinkos ministerija šių metų kovą priėmė sprendimą jas perskirstyti. Galiausiai susiklostė situacija, kuomet Kėdainių rajonui pinigų tenka kur kas mažiau, nei buvo numatyta anksčiau. O skirtumas nėra toks jau mažas – pusė milijono eurų.


„Iš Europos Sąjungos fondų per Aplinkos projektų valdymo agentūrą ketinama gauti apie 2 400 000 Eur Šėtos ir Kunionių miestelių nuotekų tinklų rekonstrukcijai ir plėtrai. Dalis lėšų bus mokama iš savivaldybės biudžeto ir UAB „Kėdainių vandenys“, – toks pranešimas buvo išplatintas rajono savivaldybės tinklapyje šių metų pradžioje, pasirašius sutartį su konkurso laimėtoja, bendrove „Techsis“.

Kaip susidarė 0,5 mln. eurų trūkumas?

Šios bendrovės atėjimą į Kėdainių rajoną, dalyvavimą milijoninės vertės konkurse lydi gana įdomi priešistorė.

Pradžioje vandentiekį bei kanalizaciją Šėtoje ir Kunionyse siūlė įrengti kita įmonė, bendrovė „Kauno dujotiekio statyba“, konkurse pasiūliusi neįtikėtinai mažą kainą – 1,9 mln. eurų. „Techsis“ buvo numatytas tapti šių darbų subrangovu.

Tačiau jų pradėti taip ir nebuvo lemta, „Kauno dujotiekio statyba“ susidūrė su finansiniais sunkumais ir bankrutavo. Neliko kitos išeities, kaip tik skelbti naują konkursą, kurį laimėjo „Techsis“. Įdomiausia tai, jog kaina, už kurią numatyta atlikti darbus padidėjo daugiau nei 500 tūkst. eurų.

Tai galima suprasti, nes nuolat kyla darbuotojams mokami atlyginimai, brangsta įranga, didėja jos nuomos kaina. Kita vertus, sutarčių vertė, 2 mln. 458 tūkst. eurų, tarsi „sutelpa“ į anksčiau planuotą skirti 2,4 mln. eurų paramą. Panašu, kad į šią sumą ir buvo orientuojamasi pasirašant darbų rangos sutartis.

Deja, galiausiai paaiškėjo, jog visa anksčiau numatyta suma nebus skiriama. Šių metų kovą Aplinkos ministerijai perskirsčius lėšas, Kėdainių rajonui teko ta paramos dalis, kuria buvo numatyta finansuoti su pirmuoju rangovu, vėliau bankrutavusia „Kauno dujotiekio statyba“ pasirašytą sutartį. O ji – puse milijono eurų „pigesnė“ nei dabartinė.



Paramos lėšas skirti atsisakė ir pasiūlė skolintis

Aplinkos ministerija priklauso Seimą valdančiai Valstiečių ir žaliųjų sąjungai. Šios partijos frakcijos gretose dirba ir Kėdainiuose išrinktas parlamentaras Darius Kaminskas. Regis, jis turi nemažai galimybių išspręsti šią problemą, panaudojęs politinius svertus bei įtaką įpareigoti ministeriją tesėti savo pažadus – skirti tokį finansavimą, koks anksčiau buvo numatytas.

Deja, panašu, jog kėdainiečio parlamentaro bei rajono savivaldybės vadovų pastangos rezultatų nedavė. Į kreipimąsi prašant skirti anksčiau numatytas lėšas sulaukta tik formalaus ministerijos klerkų atsakymo.

„Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos vandentvarkos sektoriui nėra vienintelis finansavimo šaltinis geriamo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemos plėtrai“, – teigiama D. Kaminskui ir rajono savivaldybei adresuotame rašte.

Savivaldybės turi efektyviai valdyti jų kontroliuojamas vandens tiekimo įmones, užtikrinti lėšų kaupimą infrastruktūros plėtrai ar rekonstrukcijai. Kėdainių vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įmonė turi galimybę pasinaudoti ir kitais finansavimo šaltiniais: Europos investicijų banko paskola, UAB „Viešųjų investicijų plėtros agentūra“ dotacija savivaldybėms nuosavam indėliui užtikrinti, savivaldybės lėšos, vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įmonės lėšos ir kt.“, – tokį paaiškinimą Aplinkos ministerija“ perdavė „Kėdainių mugei“.

Panašios naujienos