Kiekvieną darbo dieną nuo 12 valandos Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Psichiatrijos dienos stacionare pabendrauti ar užsiimti kokia nors veikla renkasi Kėdainių rajono sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos nariai.

Kėdainių rajono sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos pirmininkė Monika Pranskūnienė ir Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė

Kėdainių rajono sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos pirmininkė Monika Pranskūnienė ir Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė

Regis, tai tik įprasti pasisėdėjimai prie arbatos puodelio ar teminiai renginiai, bet tik šie žmonės ir jiems padedantys darbuotojai žino, kiek pastangų reikia įveikti save ir savo nerimą bei nelikti užsidarius namuose.
„Mūsų tikslas – užimtumas, siekiame pritraukti žmones, kad jie nebūtų namuose, o palaikytų įgūdžius, mokytųsi naujų veiklų ir įsilietų į gyvenimą, – sako nuo 2006 metų veikiančios bendrijos pirmininkė Monika Pranskūnienė. – Svarbiausia – kad žmonės nebūtų užsidarę. Tai ypač svarbu, nes dauguma mūsų bendrijos narių yra vieniši.“
Beveik keturias dešimtis narių vienijanti bendrija buriasi Psichiatrijos dienos stacionaro patalpose, kuriose gali naudotis virtuvėle, valgomuoju, poilsio kambariu, relaksacijos kabinetu, muzikos, kvapų terapija. Bendrija kasmet rengia ir įgyvendina įvairius projektus, rengia renginius, užsiima rankdarbiais, vasarą dalyvauja savarankiškumo stovyklose.
Pasak M. Pranskūnienės, labai svarbu palaikymas ir supratimas, kuriuo dalinasi tarpusavyje bendrijos nariai, sergantys šizofrenija ar sunkia depresija. Jų amžius ­– nuo 20 metų iki pensinio amžiaus. „Didžiausia bėda ta, kad žmonės nenori dažnai lankytis. Juk reikės atsikelti, nusiprausti, susitvarkyti… O mes kaip tik norime ištraukti juos iš namų. Kaip sakė vienas mūsų narys: jeigu ne jūs, iš lovos neatsikelčiau“, – sako bendrijos pirmininkė.
Deja, visuomenė stigmatizuoja šia liga sergančius žmones, tad atvirauti viešumoje nelinkę nei jie patys, nei jų artimieji. Todėl bendrija stengiasi pritraukti ir šeimos narius, kurie ateina pasikalbėti, pasitarti, jiems pravartu susipažinti tarpusavyje.
Apie sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos veiklą pacientą informuoja gydantis psichiatras, kuris pirmiausia nukreipia į Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus socialinių darbuotojų kabinetą. Ten dirbančios socialinės darbuotojos Lina Dubauskienė ir Aušra Pupkevičienė smulkiai paaiškina apie bendriją ir pakviečia apsižiūrėti.
„Tai tarsi maža šeima, kurioje galima išsikalbėti, kurioje jos nariai supranta, globoja ir palaiko vienas kitą, geba vienas kitam padėti, nes patys yra viską išgyvenę“, – kalbėdama apie bendrijos veiklos prasmę, sakė šio kabineto socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė.
Pasak jos, bendravimas viename lygmenyje, be gailesčio jausmo, o priimant savo nerimą, mintis kaip realybę, suvokiant savo būseną, jos pablogėjimą ar pagerėjimą, yra be galo svarbus.
„Mūsų veikla labai specifinė, naujam žmogui reikia laiko, kad jis įgytų pasitikėjimą ir priklausymo jausmą. Tačiau bet kuriuo atveju žmogui, kuris negali dirbti ar dėl ligos, negalios, ar dėl bet kokių kitų priežasčių, patariu neužsidaryti namuose – būtinai ieškokite kokios nors veiklos, nes vienišumas veda į tamsą…“ – ragina L. Dubauskienė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.