Akivaizdu, kad daugelio žmonių gyvenimo kokybė keičiasi, įgyvendinus įvairius projektus. Tačiau tenka išgirsti, kad vieni projektų sumanytojai paramą gauna sklandžiai, kiti – po ilgų taisymų, o trečių sumanymai iš viso atmetami. Tad ko reikia, kad projektai pasiektų tikslą – būtų finansuoti ir įgyvendinti?

R. Adomavičienės teigimu, labai svarbu rengiant projektus gera atmintis, gebėjimas analizuoti, įsigilinti, sisteminti, teisės aktų, įstatymų išmanymas, greitas reagavimas ir dar daug smulkių dalykų, kurie atsiranda per patirtį.

R. Adomavičienės teigimu, labai svarbu rengiant projektus gera atmintis, gebėjimas analizuoti, įsigilinti, sisteminti, teisės aktų, įstatymų išmanymas, greitas reagavimas ir dar daug smulkių dalykų, kurie atsiranda per patirtį.

Atsakymą į šį klausimą tikrai žino konsultavimo bendrovės „Radovės projektai“ direktorė Rasida Adomavičienė.
Galimybė įgyvendinti sumanymus – ES parama
„Kad ir kokia bebūtų veikla – verslas, socialinė veikla, kultūra, švietimas, aplinkosauga – viskas prasideda nuo idėjos. Jei žmogus turi idėją, svajonę ar norą, yra daugybė kelių, kaip tai įgyvendinti. Vienas būdų – ES parama, kurią norint gauti reikia parengti tam tikrą projektą. Na, o geras projektas – tai ne tik pagal taisykles parašytas, teisingai užpildytas ir laiku priduotas dokumentas. Mano galva, geras projektas talpina smulkmeniškai išplėtotą idėją, iki skrupulų apskaičiuotus realius rodiklius, kad žmogus dirbdamas galėtų jį įgyvendinti. Geras projektas lyg ir „įsigyvendina“ pats, svarbu laiku viską stebėti ir jam gebėti „diriguoti“. Jei „dirigentas“ išmano savo darbą, jis sustyguos projektą taip, kad jį įgyvendinantis asmuo tiesiog dirbs savo darbą, kurį dirbo iki šiol, ir nepajus jokių trukdžių ar nepatogumų.
Todėl mums kartais tenka ir atsisakyti rengti projektus – dėl pareiškėjų sumanymų nerealumo, dėl mažų surenkamų balų sumų, nes tai jau nebus geras projektas.
Projektų, verslo planų rašymas – kaip lipimas laipteliais aukštyn. Jei pavyksta įgyvendinti vieną idėją, gimsta dar dešimt naujų ir taip toliau, o tai verčia suktis ir keisti pasaulį“, – nuomonę apie projektus išsakė R. Adomavičienė.

Pasak „Radovės projektai“ konsultančių Rasidos Adomavičienės ir Dianos Labunskienės, konsultavimo paslaugos yra įtraukiamos į daugumą investicinių projektų ir dalis jų išlaidų yra kompensuojamos ES parama.

Pasak „Radovės projektai“ konsultančių Rasidos Adomavičienės ir Dianos Labunskienės, konsultavimo paslaugos yra įtraukiamos į daugumą investicinių projektų ir dalis jų išlaidų yra kompensuojamos ES parama.

Konsultuoja smulkųjį ir vidutinį verslą
Jau antri metai Kėdainių senamiestyje, Radvilų gatvės 11 pastate, įsikūrusi UAB „Radovės projektai“ užsiima fizinių ir juridinių asmenų, ūkininkų, smulkaus ir vidutinio verslo atstovų konsultavimu. Įmonėje dirbantys projektų vadovai, finansininkas pildo paraiškas pagal įvairias 2014–2020 metų Lietuvai skirtas Europos Sąjungos paramos priemones, skaičiuoja ir rašo verslo planus ES paramai, verslo finansavimui per bankines institucijas gauti, atlieka jau užbaigtų projektų priežiūrą, vykdo viešuosius pirkimus, pateikia visą reikalingą dokumentaciją įvairioms institucijoms, kad būtų sėkmingai įsisavinama ES parama.
„Pagrindinė priežastis, paskatinusi įkurti įmonę, didelė šios srities darbo patirtis, nes ES paramos įsisavinimo srityje dirbu jau nuo 2007 metų. Be to, iš prigimties esu labai smalsus žmogus, kiekviename darbe ieškantis kūrybiškumo. O kūrybiškas požiūris – neatsiejama kiekvieno verslo plano dalis. Dar vienas svertas, lėmęs šios veiklos pasirinkimą – pomėgis bendrauti su žmonėmis.
Darbo pradžia buvo privačioje įmonėje, kurioje teko administruoti BPD projektus švietimui per Europos socialinį fondą, vėliau dirbau su Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. priemonėmis. Tuo laikotarpiu sėkmingai esu parengusi projektus ūkių modernizavimui, jaunųjų ūkininkų įsikūrimui, kaimo turizmo sodybų įkūrimui, smulkaus verslo kaimo teritorijose plėtrai ir įkūrimui, teko dirbti su bitininkystės ir miškininkystės sektorių priemonėmis. Sėkmingai įgyvendintų projektų – per 50.
Pats naujausias mūsų pasiekimas yra tas, kad įsisavinant 2014–2020 m. kaimo plėtros programą 2015 metais mūsų įmonė pirmoji Lietuvoje įgyvendino per šį surinkimą parengtą projektą „Gintauto Budrio pienininkystės ūkio plėtra“ pagal priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.
Džiaugiuosi, matydama kaimo turizmo sodybų „Repengiai“ ir „Varnupė“ plėtrą, malonu girdėti gražius klientų atsiliepimus apie šias sodybas, juk maža dalele esu prisidėjusi ir aš“, – sakė patyrusi projektų rengybos konsultantė.

Projektai – nemenka parama įvairiems ūkiams
Šiuo metu konsultantai dirba su Lietuvos kaimo plėtros 2007–2014 m. programa, nacionalinėmis lėšomis finansuojamomis priemonės. Pildo paraiškas, kurias administruoja Aplinkosaugos ministerija (LAAIF), Spaudos ir radijo rėmimo fondas, Ūkio ministerija. „Tačiau mūsų prioritetas išlieka parama verslui ir fiziniams asmenims, skirta įgyvendinti kaimo teritorijose iki 6 000 gyventojų.
Jau renkamos paraiškos investicijoms į žemės ūkio valdas (mažiems ir vidutinams ūkiams), pirminiam miško įveisimui. Balandžio mėnesį bus priimami pareiškėjai, siekiantys gauti paramą, kuri atlygins miškų gaisrų, stichinių nelaimių ir katastrofinių įvykių padarytą žalą. Nuo gegužės – parama investicijoms į žemės ūkio valdas (dideliems ūkiams). Vasaros laikotarpiu svarbiausios priemonės bus „Parama į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir plėtrą“, „Ūkinių gyvūnų draudimo kompensavimas“, „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“.
Jau antri metai kaimo gyventojai, ūkininkai laukia priemonės „Parama ekonominės veiklos pradžiai kaimo vietovėse“, kurios paraiškos bus renkamos rugpjūčio mėnesį. Ši priemonė – nemenka pagalba kaimo gyventojui, svajojančiam šalia savo ūkio įkurti nuosavą mažą verslą, arba „prisidurti“ prie atlyginimo. Taip pat vėl bus remiamos jau veikiančios įmonės, projektai energetiniam gyvenamųjų namų atnaujinimui. Mes esame pasirengę dirbti, o patarimas būsimam pareiškėjui – elgtis panašiai kaip mokykloje. Siekiant gauti paramą, iš anksto ruoštis labai svarbu, t. y. būtina atlikti „namų darbus“! Kiek namų darbų reikės atlikti – priklauso nuo jūsų ir mūsų darbo sintezės“, – sakė R. Adomavičienė.