IMG_4120Gruodžio 9 d. viešbučio-restorano ,,Grėjaus namas“ konferencijų salėje įvyko Kėdainių rajono savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos seminaras, kurio metu buvo pristatyti visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis finansuojami projektai bei išsamiai kalbėta apie jų įgyvendinimą.

Projektų tikslas – stiprinti rajono gyventojų sveikatą

Kėdainių rajono savivaldybės bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkė Jūratė Judickienė sakė, kad tie projektai, kurie įgyvendinami yra pakankamai svarus indėlis į mūsų rajono gyventojų sveikatos stiprinimą, tai yra ta veikla bei iniciatyva, kuri yra skatintina.

Iš viso tarybai buvo pateikta gauti 43 projektai, iš jų 41 buvo skirtas finansavimas, seminaro metu buvo pristatyti 13 projektų, išsamiai kalbėta apie jų įgyvendinimą, nuveiktus darbus. ,,Atrinkti projektus pristatymui tikrai nebuvo lengva, todėl kad pristatyti šiek tiek mažiau nei trečdalis finansuotų projektų. Pasirinkome tuos, kurie vykdomi ne pirmus metus, yra tęstiniai, jų vykdytojai turi nemažą patirtį ir šita patirtis vertinga dalinantis tarpusavyje, galbūt tiems žmonėms, įstaigoms ar organizacijoms, kurios dar nedalyvauja sveikatinimo projektuose, todėl pasiklausę pranešimų, įsijungs į šią veiklos sritį“, – teigė J. Judickienė.

Apibendrindama projektų naudą, bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkė neabejojo jų nauda: ,,Buvo pristatyti trys plaukimo projektai. Pagalvokime apie tą skaičių vaikų, kurie išmoko plaukti, kurie bus saugesni ir sveikesni ir mažiau sirgs įvairiomis ligomis. Kai kurie projektų vykdomose veiklose dalyvavo kartu su šeimomis – tai irgi labai sveikintina ir gražu. Jei kalbėtume apie užkrečiamųjų ligų profilaktikai skirtus projektus, jų vykdymo metu daug mūsų rajono vaikų paskiepyta nuo erkinio encefalito, grupės mergaičių paskiepytos nuo gimdos kaklelio vėžio. Tai yra tikrai reikalingi projektai ir manau, kad šita projektinė veikla turėtų tęstis, plėstis ir gilėti“.

Pasidžiaugė gražiomis iniciatyvomis IMG_4133

Seminaro dalyvius sveikinusi rajono vicemerė Olga Urbonienė sakė, kad maža turėti pinigų maišelį, iš kurio galima pasisemti, labai svarbu žinoti, ką tu nori padaryti ir dar svarbu įdėti daug darbo tam, kad matytum ir pasiektum tą rezultatą, kurį nori matyti ir kuris mums visiems būtų naudingas. ,,Todėl kalbėdama apie sveikatą ir sveikatinimą aš sakiau ir sakysiu – mūsų visuomenė dar nėra pakankamai subrendusi priimti tą mintį, kad sveikata reikia rūpintis ne tada, kai ateina laikas pasiekti gydymo įstaigą, sveikata yra mūsų džiaugsmo šaltinis. Būdami sveiki mes galime džiaugtis gyvenimu ir galime matyti grožį, kuris yra aplink mus. Šitie projektai ir yra skirti tam, kad paskatintume mūsų rajono gyventojus būti sveikais ir laimingais. Labai džiaugiuosi, kad turime tiek daug gražių iniciatyvų, kurių dalis bus pristatytos ir apžvelgtos ir tikiuosi, kad šio seminaro metu kils naujų idėjų ir minčių kitiems metams“, – pastebėjo O. Urbonienė.

Kėdainių rajono savivaldybės Tarybos sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkė Ona Šulcienė teigė daugelį metų puoselėjusi viltį, kad į programas daugiau įsijungtų kaimo bendruomenės, ikimokyklinės ugdymo įstaigos. ,,Mes labai daug ką galime padaryti ir be pinigų, kad mūsų visuomenė, gyventojai, ypač jaunimas sveikiau gyventų, labiau rūpintųsi sveikata. Kiekvienas sau išsikelkime užduotį – dirbti ne dėl ,,pliuso“, ne dėl to, kas daugiau programų parengs, bet kad būtų matyti akivaizdūs rezultatai. Iš tiesų, ne visada lengva ir rezultatą išmatuoti, ir norimų rodiklių pasiekti. Tikiuosi, kad jei po dešimties metų vėl svarstysime sveikatos problemas, sveikatos rodikliai bus geresni“, – išreiškė viltį O. Šulcienė.

IMG_4123Nuveikti darbai ir planai ateičiai

Seminaro pirmasis pranešimas buvo skirtas supažindinimui su Bendruomenės sveikatos taryba, nuveiktais darbais ir planais ateičiai.

Minėtos tarybos pirmininkė J. Judickienė pabrėžė, kad Bendruomenės sveikatos taryba – tai savarankiška sveikatinimo veiklos koordinavimo institucija prie Kėdainių rajono savivaldybės Tarybos. Vienas iš jos uždavinių – patariamosios institucijos teisėmis dalyvauti formuojant savivaldybėje nuoseklią, tęstinę sveikatos politiką ir įgyvendinant modernios sveikatinimo politikos strategijas bei programas, siekiant gerinti rajono gyventojų sveikatos kokybę.

Visi projektai finansuoti Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. 55,8 proc. lėšų skirta projektams, susijusiems su sveikata ir fiziniu aktyvumu, 22,9 proc. – užkrečiamųjų ligų profilaktikai, 10,2 proc. – neinfekcinių ligų ir traumų profilaktikai, 6,6 proc. – gyvenamosios aplinkos sveikatinimui, 4,5 proc. – alkoholio, tabako ir kt. vartojimo prevencijai.

2015 metais vertinimui buvo pateikti 43 projektai, informacija apie projektus buvo pateikta visiems Bendruomenės sveikatos tarybos nariams, projektai buvo vertinami individualiai pagal atitinkamus kriterijus 3 balų sistema. Vertinimo rezultatai buvo suvedami ir apibendrinami. Iš 43 projektų 15 buvo pilnai finansuoti, 26 – iš dalies, o 2 nefinansuoti. Iš minėtų projektų 17 pateikė sveikatos priežiūros įstaigos, 5 – bendruomenės, 10 – ugdymo įstaigos, 8 – nevyriausybinės organizacijos, 1 – kt.

Kalbėdama apie Bendruomenės sveikatos tarybai keliamus uždavinius, jos pirmininkė J. Judickienė pastebėjo, kad būtina peržiūrėti prioritetines kryptis, įvertinant sveikatos netolygumus rajone. Taip pat ji paminėjo darbą su bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis, ugdymo įstaigomis kviečiant aktyviau dalyvauti Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos sveikatinimo projektų konkursuose, neatmesta jungtinių projektų galimybė.

Pristatyta 13 projektų IMG_4124

Lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Audra Pakštienė pristatė projektą apie vaikų sveikatos stiprinimą lopšelyje-darželyje „Žilvitis“ ,,Kai vaikai sveiki, laimingi visi“, Kėdainių rajono motinystės mokyklos vadovė Danutė Šilkaitienė pristatė projektą „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“, Kėdainių rajono savivaldybės biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė kalbėjo apie gyventojų sveikatos ugdymą ir fizinio aktyvumo skatinimą pristačiusi du parengtus projektus: „Fizinio aktyvumo skatinimo programa“ ir „Gyventojų sveikatos ugdymo programa“.

Pristatyti trys sveikatą stiprinantys plaukimo projektai, kuriuos parengė Kėdainių plaukimo klubo prezidentas Tomas Pakštys – „Mokėk plaukti“ bei Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vyresnioji kūno kultūros mokytoja Eglė Kuprijanovienė: „Išmok plaukti“ ir „Vaikų sveikatinimas ir mokymas plaukti“.

Buvusi Miegėnų bendruomenės centro pirmininkė Dalia Dzimavičienė dalinosi Miegėnų bendruomenės centro gerąją patirtimi, pristačiusi projektą „Mano sveikata – mano rankose“.

Kėdainių rajono Labūnavos pagrindinės mokyklos Pelėdnagių skyriaus „Dobiliukas“ projekto „Pyktis ne brolis“ vadovė Jolita Taujanskienė kalbėjo apie ikimokyklinio amžiaus vaikų psichinės sveikatos stiprinimą šiame skyriuje.

Buvo pristatyti net keturi VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre vykdomi projektai. Pediatrijos skyriaus šeimos gydytoja Viltara Dūdienė kalbėjo ypač aktualia tema – vakcinomis valdomų infekcinių ligų profilaktiką ir Kėdainių PSPC vykdomus du projektus: „Erkinio encefalito profilaktika Kėdainių rajone bei „Ankstyva gimdos kaklelio vėžio prevencija mergaitėms“.

Apie racionalų antibiotikų vartojimo skatinimą, sprendžiant antimikrobinio atsparumo problemą, vykdant projektą „Racionalaus antibiotikų vartojimo skatinimo programa“, išsamiai pristatė VšĮ Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė.

Projektą „Rizikos veiksnių nustatymas – ankstyva širdies kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktika“ pristatė Kėdainių PSPC projektų koordinatorė Jūratė Vaitonienė.

Asta Raicevičienė, 

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė ryšiams su visuomene

Nuotr.: A. Raicevičienės.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.