Rugpjūčio mėnesį moksleiviai ir jų tėveliai ruošiasi mokyklai – įsigyja reikalingas prekes, dažnas ieško ir tinkamos kuprinės. Visgi jos pasirinkimui reikėtų skirti ypatingą dėmesį – gydytojai perspėja, kad kuprinė gali turėti įtakos moksleivio laikysenai ne tik pradinėje mokykloje, bet ir paauglystėje. Tad ką reikėtų žinoti renkantis kuprinę ir kokios populiariausios?


Pirmiausia – rūpestis sveikata

Tinkamos ir patogios kuprinės parinkimas ypač svarbus 7–10 metų moksleiviams, tik pradedantiems reguliariai ją nešioti. Visgi Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė perspėja, kad ne vien jiems. 12–17 metų paaugliai išgyvena augimo spurtą, todėl kuprinė taip pat svarbi jų laikysenai.

Tiek pradinukams, tiek paaugliams per didelis ar netolygus nugaros apkrovimas ilgainiui gali suformuoti netaisyklingą stuburo padėtį, kurią vėliau pakoreguoti labai sudėtinga.

„Įsigyjant kuprinę reikėtų atsižvelgti į keletą svarbių kriterijų. Visų pirma, kuprinei reikėtų pagrindo – nugarą liečianti jos dalis turėtų būti su orui laidžiu paminkštinimu. Dar geriau rinktis kuprinę, padalintą į skyrius, ir sunkesnes knygas dėti arčiau nugaros, o smulkmenas – į mažesnes kišenes.

Tai padeda sumažinti spaudimą nugarai, kas labai aktualu pradinių klasių moksleiviams, kurių raumenų sistema dar nėra tvirta“, – teigia J. Gelūnaitė.
Gydytoja pastebi, kad kiek rečiau atkreipiamas dėmesys į kuprinės petnešas – jos turėtų būti ne siauresnės kaip 3,5 cm ir dvigubai paminkštintos, nes tai padeda sumažinti nugaros raumenų spaudimą.


Individualus pritaikymas

Kineziterapeutė J. Gelūnaitė atkreipia dėmesį, kad, jau turint kuprinę, svarbu tinkamai sureguliuoti petnešas. Per laisvai sureguliavus jos nuolat smuks nuo pečių ir tinkamai nepasiskirstys nešamas svoris, o suveržus per stipriai, po kurio laiko gali imti skaudėti pečius, kaklą ar net galvą.

Sukrauta kuprinė turėtų neviršyti 10–15 proc. vaiko kūno svorio. Taip pat, tinkamai sureguliavus kuprinės petnešas, jos dugnas neturėtų būti žemiau juosmens, o viršus – aukščiau pečių: patikrinti tai reikėtų dar prieš perkant.

„Taisyklinga laikysena – labai svarbi. Jei stuburo padėtis netinkama, gali būti užspaudžiami vidaus organai, suprastėti organizmo aprūpinimas deguonimi; be to, netolygiai įtempiami raiščiai ir apkraunami sąnariai.

Vėliau dėl to gali kamuoti tokie negalavimai, kaip nugaros ir sąnarių skausmai, galvos svaigimas, pykinimas ar net atminties pablogėjimas. Tėvams patariu ne tik atidžiai rinkti kuprinę, bet ir stebėti atžalų laikyseną ir, pamačius neraminančius pokyčius, kreiptis į specialistą“, – apibendrina J. Gelūnaitė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.