Kėdainių rajonas per dvylika metų kovojant su gamtai ir žmonių sveikatai pavojingu Sosnovskio barščiu išbandė gausybę priemonių, bet labai džiuginančių rezultatų iki šiol pasiekti nepavyko. Tačiau tikimasi, kad šiais metais kovoje su šiuo invaziniu augalu įvyks lūžis, mat pradedamas naudoti naujas biologinis-cheminis preparatas, galintis Sosnovskio barščių populiaciją išnaikinti per 2-3 metus.

Daug metų kankinanti problema

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyr. specialistės Alinos Melinauskienės, dabar šie invaziniai augalai pasklidę didesnėje nei 100 ha rajono teritorijoje. Skaičiuojama, kad valstybinėje žemėje Sosnovskio barščiai užima virš 70 ha plotą, privačioje – 33 ha.
„Sosnovskio barštis yra labai didelė problema visoje Lietuvoje, taip pat – ir mūsų rajone. Mes dar 2006 metais pradėjome šį augalą naikinti. Tiesa, jis plinta labai greitai – vos per vienerius metus, jei nėra naikinamas, jo augimvietės išsiplečia net iki dešimties metrų aplink. Kita problema, kad šiuos augalus vangiai naikina privačių žemės sklypų savininkai“, – sakė A. Melinauskienė.

Iki šiol Sosnovskio barščiai buvo naikinami dažniausiai naudojant herbicidus su glifosato veikliąja medžiaga, tačiau pagrindinis šio naikinimo trūkumas – sunaikinami visi nupurkštame plote esantys augalai ir atsilaisvinusiame plote pirmiausiai pradeda dygti Sosnovskio barščio individai, todėl susiformuoja tankus jų sąžalynai. Sudygus naujiems Sosnovskio barščio augalams, būtina ir vėl juos naikinti – tol kol išnaudojamas sėklų bankas dirvožemyje. Todėl naikinimo kaštai padidėdavo, o visas procesas užsitęsdavo labai ilgai.

Nauja ir veiksminga priemonė

Tačiau specialistė pasidžiaugė, kad Kėdainių rajone jau pradedamas naudoti naujas ir efektyvus būdas Sosnovskio barščių naikinimui.
„Tinkamu laiku Sosnovskio barščius nupurškus selektyvių herbicidų mišiniu Nuance 75 WG ir Accurate 200 WG, jų augantys individai sunyksta. Šie herbicidai nepaveikia kitų augalų rūšių, tad sudaromos nepalankios sąlygos dygti ir augti naujiems Sosnovskio barščiams. Minėtu preparatu Sosnovskio barščiai purškiami vieną kartą per vegetacijos sezoną. Antrais metais yra tikrinama teritorija, kurioje buvo atliekamas Sosnovskio barščio naikinimas – jeigu Sosnovskio barščio individų pavasarį išdygo pakankamai daug – plotas purškiamas dar kartą arba pavieniai individai iškasami. Kontroliuojamą teritoriją būtina stebėti dar keletą metų, nes dirvožemyje lieka daug Sosnovskio barščio sėklų ir jos gali sudygti. Taigi, naudojant minėtą preparatą, šiuos invazinius augalus galima išnaikinti per 2–3 metus“, – teigė savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyr. specialistė.

Už nepriežiūrą – sankcijos

Ir nors Kėdainių rajone Sosnovskio barščiai užima didesnę teritoriją, nei privačiuose sklypuose, A. Melinauskienė pastebi, kad iki šiol sunkiai sekėsi kovoti su šiais augalais, kadangi nebuvo sistemingo naikinimo.

„Savivaldybė iš Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšas Sosnovskio barščių naikinimui skiria tik valstybinėje žemėje. Privatiems žemės sklypų savininkams lėšų neužtenka, o norint pasiekti efektyvų Sosnovskio barščių naikinimo lygį būtina naikinimą atlikti viso rajono mastu, o ne tik pavieniuose plotuose“, – pabrėžė A. Melinauskienė.

Specialistė taip pat priminė, kad privačių sklypų savininkai privalo prižiūrėti priklausančią teritoriją, kad ten neaugtų krūmai ir piktžolės. Vasaros sezono metu (nuo balandžio 1 d. iki spalio 31 d. imtinai) žolė turi būti ne aukštesnė kaip 20 cm. Asmenims draudžiama palikti netvarkomą, apleistą invaziniais augalais ir piktžolėmis nuosavybės teise priklausantį, nuomojamą, naudojamą ar kitaip valdomą žemės sklypą. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę Taisykles, atsako Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nustatyta tvarka.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.