Nemenkos miesto dalies gyventojai retai kada gali praverti langus: žiemomis dėl to, kad šalta, o vasaromis – dėl iš kažkur plūstančios šleikščios smarvės.

Ar kandūs jaunimo pajuokavimai socialiniuose tinkluose tikrai taps nuolatine mūsų gyvenimo realybe?

Ar kandūs jaunimo pajuokavimai socialiniuose tinkluose tikrai taps nuolatine mūsų gyvenimo realybe?

Vienas tokių langų nevarstymo epizodų vakarinės ir pietinės Kėdainių dalies gyventojus jau kelias savaites kamuoja šiuo metu.
Kandesnio žodžio neieškantis jaunimas socialiniuose tinkluose net ėmė juokauti, esą Kėdainiai nutarė siekti Smirdalių sostinės titulo, tad aktyviai treniruojasi bezdėjimo rungtyje.
Smarvė kalbų nepaiso
Gyvenimo kokybe rajone privalo rūpintis visa virtinė institucijų – ir savivaldybė, ir aplinkosaugininkai, ir visuomenės sveikatos centras bei biuras.
Tačiau ten tvyro filosofiškai olimpietiška ramybė, kurios esmė maždaug tokia – daug abstrakčių kalbų ir mažai konkrečių veiksmų.
Smarvė miestiečius kamuoja ne vieneri metai. Pavyzdžiui, ,,Kėdainių mugė“ apie tai rašė ir 2011-ųjų, ir 2007-ųjų vasaromis.
Per tą laiką nepasikeitė beveik niekas – po kiekvieno smarvės antplūdžio teimama postringauti, kad ją gali skleisti trys ar keturi Kėdainių prieigose esantys objektai, tačiau konkrečiai juos nustatyti – sunku, o bausmėms stinga ,,įstatyminės bazės“.
„Kėdainiai – specifinis miestas, kurį iš kelių pusių supa negerus kvapus galintys skleisti objektai: šalia Josvainių įsikūręs ,,Sistem“ kiaulininkystės kompleksas, dar arčiau miesto esanti „Krekenavos agrofirma“, bendrovės „Kėdainių vandenys“ valymo įrenginiai ir cukraus fabrikas „Nordic Sugar Kėdainiai“, – jau daugsyk girdėtus abstrakčius teiginius kartojo Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių filialo direktorė Ona Šulcienė.
Tačiau visos šios įmonės, savo ruožtu, tikina, kad labai rūpinasi aplinkosauga, į tai daug investuoja, tad blogi kvapai iš jų sklisti tiesiog negali.
Gražios kalbos, kaip žinia, gali užliūliuoti žmonių sąmonę, o ne nosis – pastarosioms tiesiog smirdi ir tiek.
Sveikatos centrui – sudėtinga
Dvoko šaltiniu gali būti ir srutomis laistomi žemdirbių laukai. Aplinkosaugininkų teigimu, įstatymai tai esą leidžia daryti nuo balandžio iki lapkričio.
Įstatymus, kaip žinia, priima mūsų išrinktas Seimas, kurio nariai mumis nuolat labai rūpinasi.
Papūtus vėjui tą rūpestį, deja, nustelbia smarvė! Tai tęsiasi jau bent šešerius metus, o įstatymų leidėjai bei vykdytojai kovai su šia negerove vis pristinga laiko ir galimybių.
,,Negalime sakyti, kad į žmonių skundus nereaguojame, tačiau mūsų galimybės – labai ribotos: kol suburiame komisiją bei pradedame aiškintis, iš kur kvapai sklinda, jie ima ir išsisklaido.
Be to, kvapų matavimas – subjektyvus ir sudėtingas reikalas. Nustatyta speciali tvarka, kaip tai daryti, tačiau gyvenime jos pritaikyti beveik neįmanoma“, – neslėpė Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių filialo direktorė Ona Šulcienė.
Aplinkosaugininkams nesiseka
Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros viršininkas Kazys Mikalauskas, paklausus, iš kur po miestą sklinda smarvė, nieko konkretaus irgi neatsakė.
Pasak K. Mikalausko, pastarosiomis dienomis smarvė tikriausiai sklido iš stacionarių objektų – mat iki birželio 17-osios srutomis priemiestiniai laukai laistomi nebuvo.
„Įtartinų objektų teršalus matuojame gana dažnai, tačiau pavieniui jie nekelia jokių grėsmių.
Matyt, kad nemalonūs kvapai stiprėja, susimaišius įvairioms dujoms. Gyventojai juos pajaučia tik tada, kai keičiasi slėgis ir orai vėsta. Dvokas tada nusileidžia į pažemę.
Žmonėms pasiskundus, važiuojame ieškoti galimų pažeidėjų, tačiau surasti jų nesiseka“, – sakė K. Mikalauskas.
Dabar tai jau bus?
Primename, kad 2011-ųjų vasarą valdininkai per rajono žiniasklaidą garsiai trimitavo, kad Lietuvoje PAGALIAU nustatyta tvarka, kaip kovoti su aplinkon plūstančiais blogais kvapais – esą dabar viskas būsią gerai.
Praėjo dveji metai, tačiau realybėje, kaip matome, ne daug kas pasikeitė. Dabar valdininkai perša jau kitą viltį – liepos pradžioje kviečiamą išplėstinį atsakingų institucijų ir dviejų rajono Tarybos komitetų (Kaimo reikalų bei aplinkosaugos ir Sveikatos bei socialinės apsaugos) posėdį.
Į tą posėdį planuojama kviesti ir Seimo bei Aplinkos ministerijos atstovus. Va tada tai jau bus!
O kas, tiesa pasakius, bus? Ko gero, tas, kas jau ne kartą buvo – kvapai ims ir išsisklaidys. Iki kito karto…
,,Kėdainių mugę“ konsultavęs teisininkas šioje situacijoje miestelėnams tegalėjo patarti rašyti kuo daugiau skundų: ,,Smarvė išsisklaido, o skundai lieka. Rašykite jų kiekvienąsyk, kai tik yra pagrindo. Anksčiau ar vėliau valdininkai vis tiek bus priversti sukrusti.“

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Pranas

    Laba diena,
    O tai gerbiama žurnalistė negalėjo atlikti nedidelį žurnalistinį tyrimą ir nustatyti iš kur sklinda nemalonus kvapai? Ar vis dėlto straipsnis užsakytas?
    Jei kritikuojame, tai bet tai darykime profesionaliai…

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.