„Neatskleista praeitis, mano galva, niekur nedingsta. Dažniausiai ji pasireiškia naujais nusikaltimais ir palieka kelią naujoms išdavystėms“, – taip savo naujausios knygos „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“ pristatymą kėdainiečiams pradėjo žinomas politikas, istorikas, Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas.

Besidomintys pokario drama A. Anušausko knygą „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“ gali rasti Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje.

Gilinosi į dienoraščius
Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje birželio 19 dieną surengtas susitikimas su knygos apie vieną garsiausių išdavikų Lietuvos istorijoje Juozą Albiną Markulį autoriumi.
Knygos istorija sukasi apie kontraversišką profesoriaus J. Markulio asmenybę, atskleidžia pokario meto sudėtingumą bei išdavystės psichologiją. Pagrindinio personažo vaidmuo daugeliui, kurie domisi pokario drama, yra žinomas. Sovietų agentų užverbuotas dirbti jų naudai, J. Markulis padėjo suimti daugybę kovotojų už Lietuvos laisvę ir sunaikinti didžiąją dalį partizanų vadų.
Keliolikos istorinių knygų autorius A. Anušauskas naujausiame savo kūrinyje, remdamasis į jo rankas patekusiais J. Markulio dienoraščiais ir kitais dokumentais, bando išsiaiškinti, kas juose užšifruota, kokios gyvenimo aplinkybės ir kokie asmeniniai bruožai iki šiol buvo nežinomi, kas šį žmogų skatino ir motyvavo bendradarbiauti su sovietiniu saugumu, kaip jis vystė atsisakymo nuo bet kokio pasipriešinimo ir tarnavimo okupantui idėją. Galų gale – kuo pavirsta ir kaip jaučiasi žmogus, pasirinkęs paklusnumą okupantams.

„Gydė“ nuo pasipriešinimo
Rašydamas knygą, politikas susitiko su keliomis dešimtimis J. Markulį pažinojusių žmonių, jo artimaisiais. Kaip matyti iš liudijimų, jis buvo puikiai įvaldęs oratorystės meną, o pomėgis rašyti ilgus laiškus, dienoraštį atskleidžia ir jo gebėjimą gražbyliauti, įtikinėti.
„Markulis daugybę metų pats save įtikinėjo, kad atlieka gerą darbą išduodamas rezistencijos dalyvius. Jis „gydo“ lietuvius nuo pasipriešinimo, tik jie patys to nesupranta“, – sakė A. Anušauskas.
Lietuvos „gydytojas“ buvęs išradingas – ieškojo naujų būdų įveikti aktyvų ginkluotą pasipriešinimą, siūlėsi, kuo galėtų būti dar naudingesnis sovietų valdžiai. Kuo aktuali išdavystės tema šiandien? A. Anušausko nuomone, praeities šešėlių ištraukimas į dienos šviesą nėra beprasmiškas knaisiojimasis po praeitį, pamiršus budrumą dėl šiandienos grėsmių. Atvirkščiai, neatskleista praeitis gali sukurti sąlygas atsirasti naujiems „markuliams“, kurie išduodami Lietuvą galvos atliekantys gerą darbą.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.