Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad rudenį kasmet stebimas sergamumo niežais padidėjimas. Niežais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus glaudaus kontakto metu arba per niežine erke užkrėstus aplinkos daiktus. Svarbu prisiminti, kad vaikams po vasaros atostogų susirinkus į mokyklas ir jiems aktyviai bendraujant, ši liga gali būti lengvai perduodama nuo vaiko vaikui, o vėliau išplisti ir jų šeimose.

niezaiPer aštuonis šių metų mėnesius Kėdainių rajone buvo užregistruoti 26 susirgimo niežais atvejai, o vien tik per dešimt pirmų rugsėjo dienų tokių atvejų nustatyta septyni. Liga diagnozuota 2 suaugusiems asmenims ir 5 vaikams.

Primename, kad niežai – parazitinė užkrečiama odos liga, kurią sukelia žmogaus niežinė erkė. Niežinės erkės neskraido, nešokinėja, jos tik gali šliaužti šilta žmogaus oda ir yra perduodamos žmonėms liečiantis vienam su kitu arba per užkrėstus erke daiktus (rankšluosčius, lovos skalbinius, rūbus, namų apyvokos daiktus, žaislus).

Užsikrėtus niežais ligos požymiai dažniausiai atsiranda po vienos ar dviejų savaičių, o kartais dar vėliau.

Niežams būdinga: intensyvus viso kūno odos niežėjimas, ypač varginantis nakties metu – atsigulus į lovą ir sušilus.

Niežų erkės turi „mėgstamiausias“ vietas – tarpupirščius, plaštakas, riešus, vidinį šlaunų paviršių, kelius, zonas aplink bambą, pažastų duobutes, spenelius, lytinius organus. Šiose vietose ir pasirodo bėrimas, pūslelės, o juos nusikasius atsiranda kraujingi šašeliai.

Suaugusiesiems veido ir nugaros srityje bėrimų paprastai nebūna.

Skirtingai nei suaugusiems, vaikams niežinė erkė gali pažeisti viso kūno odą: kojų padus, delnus, plaukuotą galvos dalį, veidą.

Niežams plisti padeda nešvara ir higienos stoka, pavėluotas kreipimasis į gydytoją ir jo nurodymų nesilaikymas bei netinkamas ligos židinių aplinkos nukenksminimas.

Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus specialistai įspėja, kad, siekiant išvengti niežų plitimo, labai svarbu laikytis profilaktikos priemonių. Susirgusysis turi kuo skubiau pradėti gydymą ir vengti artimo sąlyčio su kitais asmenimis 24 val. po vaistų panaudojimo. Niežais sergančio asmens kolektyvo ir / ar šeimos nariai bei lytiniai partneriai, turėtų būti patikrinti gydytojo ir, esant reikmei, gydytis. Labai svarbu kuo anksčiau ligą nustatyti ir visus ligonius gydyti vienu metu. Norėdami neužsikrėsti niežais visi asmenys privalo laikytis asmens higienos taisyklių: reguliariai maudytis, keisti apatinius rūbus, naudotis individualiais kūno priežiūros reikmenimis.

Lolita Menčikovienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vyriausioji specialistė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.