Startavo Europos ŽIV testavimo savaitė. Asociacija ,,Demetra“ vienijasi su Europos valstybėmis ir prisijungia prie šį pavasarį – gegužės 18-24 d. – organizuojamos „Europos ŽIV testavimo savaitės“, kuria siekiama informuoti apie ŽIV ištyrimo naudą ir paskatinti kuo daugiau žmonių atlikti ŽIV tyrimą. Prie Europos ŽIV testavimo savaitės renginių aktyviai prisideda ir VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras.

Iniciatyva kviečia susivienyti Europos visuomenę ir aktyviai šią savaitę vykdyti veiklas, kad kuo daugiau asmenų sužinotų savo ŽIV statusą, o esant teigiamam tyrimo rezultatui – gautų gydymą.

ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas) infekcija diagnozuojama per vėlai: tai kad yra užsikrėtęs ŽIV nežino 1 iš 4 gyvenančiųjų Europoje bei 1 iš 3 gyvenančiųjų Lietuvoje. Apie 50 proc. asmenų, kuriems pirmą kartą nustatyta ŽIV infekcija – liga jau yra pažengusi, kas atitolina efektyvaus gydymo galimybes. Tai reiškia, kad daug žmonių nėra atlikę ŽIV tyrimo ir sveikata susirūpina, tik atsiradus tam tikriems požymiams ar simptomams.

Europos ŽIV testavimo savaite siekiama paskatinti dialogą tarp įvairių institucijų, kad ES valstybėse būtų sudaryta daugiau galimybių atlikti ŽIV tyrimą. Tai yra:
• riziką turėjusius žmones motyvuoti atlikti ŽIV tyrimą;
• skatinti sveikatos priežiūros specialistus siūlyti ŽIV tyrimą kaip profilaktinį įvairioms asmenų grupėms pagal galiojančias šalies ir Europos rekomendacijas;
• remti ir vienyti bendruomenines organizacijas, kad padidėtų ŽIV ištyrimo apimtys ir dalintis gerąja praktika;
• plačiau informuoti politikus apie ŽIV ištyrimo ekonominę naudą ir efektyvumą žmogui ir bendrai visuomenei.

Per minutę, anonimiškai ir nemokamai

ŽIV statuso žinojimas leidžia nuo užkrėtimo apsaugoti savo artimuosius, laiku gauti gydymą ir sustabdyti ŽIV ligos progresavimą, ŽIV užsikrėtusiai nėščiai moteriai užkerta galimybę ŽIV užkrėsti savo kūdikį. Rajono gyventojai raginami išsitirti dėl ŽIV per 1 minutę, anonimiškai ir nemokamai, gydytojo siuntimas nereikalingas.

Kaip atliekamas greitasis ŽIV testas?

Testui atlikti imamas kapiliarinis kraujas (iš piršto), naudojamos vienkartinės priemonės, jo patikimumas – 99,96 proc. Greitasis ŽIV testas nustato ŽIV antikūnus organizme, kurie aptinkami praėjus 3-4 savaitėms nuo galimo užsikrėtimo. Laikas nuo užsikrėtimo iki testais aptinkamo antikūnų kiekio nustatymo vadinamas inkubaciniu („lango“) periodu, todėl greitąjį ŽIV testą kviečiame atlikti ne anksčiau nei praėjus 3 savaitėms nuo rizikingo elgesio. Testo atlikimo metu užtikrinamas konfidencialumas, suteikiama ikitestinė ir potestinė konsultacija.

Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės pabaigoje atlikti profilaktinį ŽIV tyrimą kviečiami pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotojai bei visi norintys gegužės 25 d. nuo 8 iki 10 val. į Kėdainių PSPC kabinetą Nr. 2.

Visą savaitę rajono gyventojai turi galimybę pasidaryti greitąjį ŽIV testą Psichikos sveikatos skyriuje, Budrio g.5, kreiptis reikėtų į socialinių darbuotojų kabinetą Nr.1 (anonimiškai), nuo 8 iki 15.30 val., telefonas pasiteirauti 8 618 67209.

Prisideda prie projektų vykdymo

ŽIV testavimo savaitė prisideda prie dviejų Kėdainių PSPC vykdomų projektų įgyvendinimo. Vienas iš jų, kuriam finansavimą skiria Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) – ,,Socialinės rizikos grupės asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, rizikingo elgesio mažinimas Kėdainiuose“, kurio vykdymo laikotarpiu socialinės rizikos grupių asmenims, vartojantiems narkotines ir psichotropines medžiagas be kitų teikiamų paslaugų atliekami ŽIV ir kitų užkrečiamų ligų testai.

ŽIV testavimo savaitė prisideda ir prie tęstinio projekto, vykdomo Kėdainių PSPC nuo 2009 m. „Tikslinė narkomanijos, ŽIV/AIDS prevencija ir žalos mažinimo paslaugos“, skirto psichikos sveikatos stiprinimui ir žalingų įpročių prevencijai Kėdainių rajone, kuriam lėšas skiria Kėdainių rajono savivaldybė. Siekiant Kėdainių rajone sumažinti tikslinės grupės asmenų rizikingą elgesį, susijusį su ŽIV ir kt. infekcijų plitimu, atliekami ŽIV ir kitų LPL testai.

Kėdainių PSPC inf. 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.